1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Tarabajanie z Michałem Rusinkiem i 30 potworami

Tarabajanie z Michałem Rusinkiem i 30 potworami

Zobacz galerię 8 Zdjęć
Czy potwory żyją naprawdę? I czy są straszne? W baśniach, legendach i mitach, słowem w świecie istot tajemniczych, żyją setki niezwykłych stworzeń między innymi gnomy, ogry, harpie i kikimory. Kto jest ciekawy, jak one wyglądają niech przybywa na spotkanie! Zapraszamy dzieci od lat 4 na spotkanie z Michałem Rusinkiem i jego najnowszą książką Księga Potworów.

Księga Potworów to wierszowany bestiariusz Michała Rusinka ze znakomitymi ilustracjami Daniela de Latoura, który poruszy wyobraźnię młodszych czytelników, jak i tych już nieco starszych. W tej niezwykłej książce, oprócz wszystkim znanych potworów, pojawią się stworzenia zupełnie nowe, wręcz unikalne. Kto jest ciekawy, jak one wyglądają niech przybywa na Tarabajanie z Michałem Rusinkiem i Danielem de Latourem 10 grudnia do Teatru Lalka. Oprócz rozmowy z autorami, czytania wierszy, odbędą się warsztaty, podczas których dzieci będą mogły stworzyć interpretację swoich potworów. Nie zabraknie klejenia, malowania, czarowania a także losowania nagród!

W najnowszej książce Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, ujarzmił trzydzieści stworów, opisując je w zabawny, lekki i wierszowany sposób. Potwory Rusinka, zamiast straszyć, są udomowionymi, poskromionymi zwierzakami, które chce się zaprosić do swojego wnętrza. Daniel de Latour nadał im „ludzką twarz” tworząc znakomite ilustracje, dzięki czemu całe stadko aż prosi się, by zostać przytulonym. Na ostatnich stronach książki znaleźć można dwa potwory, które są swoistymi alterego autorów. Rusinki, jak ich Rusinek nazwał, przybrały postać ptaków, które bezczelnie wszystko wszystkim zrymują. Natomiast na widok Delaturów wszyscy drżą ze strachu, gdyż są przerażające. Autorzy tym samym pokazują, że w każdym z nas drzemie potwór, którego warto poznać i się z nim zaprzyjaźnić.

Dzieci często boją się po zgaszeniu światła w pokoju, wyobrażają sobie, że ktoś lub coś czai się pod ich łóżkiem. Podobną reakcję wywołuję u dziecka wszystko co nowe: kontakt z lekarzem, pierwsze kroki w przedszkolu, wyjazd na pierwszy obóz. Strach jest nieodłączną częścią życia, dlatego od najmłodszych lat warto uczyć dzieci, jak radzić sobie z tego typu emocjami. Jedną z metod radzenia sobie jest pokazanie dziecku, że z tymi okropnymi potworami można się zaprzyjaźnić. Drugą metodą jest pokazanie dziecku magicznych sposobów na wygonienie potworów z pokoju, na przykład po przez zagranie w grę, w której wygania się potwory do szafy. Księga Potworów może być trzecią metodą, która na pewno pomoże w oswojeniu potworów!

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Tarabuka w Teatrze Lalka, Pl. Defilad 1, wejście od strony ul. Świętokrzyskiej (blisko stacji metra Świętokrzyska)

Wstęp wolny Konieczna rezerwacja tarabuk@tarabuk.pl

Michał Rusinek pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie wykłada teorię literatury i retorykę. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, a teraz prowadzi Jej fundację. Tłumaczy z języka angielskiego, pisuje książki dla dzieci i dorosłych oraz układa wierszyki i teksty piosenek.

Daniel de Latour ilustrator. Współpracuje z czasopismami dla dzieci i dla dorosłych. Ilustruje książki dla dzieci m.in. uhonorowaną nagrodą literacką miasta stołecznego Warszawy publikację Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze