1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Terry Pratchett "Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie"

"Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie" to 28. część najbardziej znanego cyklu "Świat Dysku" autorstwa popularnego pisarza fantasy Terry'ego Pratchetta.

Pratchett nawiązuje w książce do baśni o szczurołapie z Hameln. Tym razem jednak to nie grajek kieruje poczynaniami gryzoni za pomocą czarodziejskiego fletu. W wersji Pratchetta kot Maurycy i banda szczurów zmieniają się nagle w istoty przewyższające inteligencją swoich "niemagicznych" ziomków i wykorzystując chłopca o imieniu Keiht, naciągają ludzi pragnących pozbyć się plagi szczurów.  Maurycy przyjmuje zmianę ze zdumieniem (zwłaszcza, kiedy szczur, którego zamierza zjeść, pyta,  patrząc mu w oczy - "może o tym porozmawiamy?"), ale się nad nią nie zastanawia,  szczury zaś po długich rozważaniach dochodzą do wniosku, że cudowna przemiana nastąpiła po zjedzeniu odpadków z Niewidocznego Uniwersytetu (największej magicznej uczelni z fikcyjnego świata stworzonego przez brytyjskiego pisarza). Maurycy, szczury i Kheit tworzą zgraną paczkę. Ludzie nie żałują pieniędzy, by gryzonie opuściły ich domostwa. Kłopoty zaczynają się w miasteczku Blintzowe Łaźnie...

W 2001 r. powieść "Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie" została uhonorowana prestiżową brytyjską nagrodą dla najlepszej książki dziecięcej - Carnegie Medal.  Pierwsze polskie wydanie pojawiło się trzy lata później, zaś teraz wznowiono książkę w znakomitym tłumaczeniu Piotra W. Cholewy - jednego z najbardziej cenionych pisarzy literatury fantasy i science fiction.

Reasumując - znakomita książka cenionego autora w doskonałym tłumaczeniu. Zarówno dla czytelników młodszych, jak i dorosłych, którzy lubią lekturę przyprawioną magią.

Przekład: Piotr W. Cholewa, Prószyński i S-ka, luty 2011 r., s. 212

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze