1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Co czytają Polki?

Co czytają Polki?

57077054 - smiling girl sitting at summer terrace in street with morning coffee and reading book
57077054 - smiling girl sitting at summer terrace in street with morning coffee and reading book
Książki, które czytamy dużo mówią o nas i naszych zainteresowaniach. Czy Polki znajdują czas na lekturę książek i po jakie książki najchętniej sięgają?

Sensacja i kryminał wygrywają z romansami Choć na listach bestsellerów w ostatnich latach znalazły się powieści E. L. James:„Pięćdziesiąt twarzy Greya”, „Ciemniejsza strona Greya” oraz „Nowe oblicze Greya”, to na pierwszym miejscu wśród ulubionych przez Polki gatunków literackich (zarówno w przypadku książek drukowanych - 56%), jak ebooków- 46%) jest sensacja i kryminał,  a nie romanse i literatura erotyczna. Zainteresowaniem cieszy się również fantastyka, horrory, thrillery oraz biografie i pamiętniki.

Wprawdzie poziom czytelnictwa w Polsce, jak pokazują Badania Biblioteki Narodowej, nie napawa optymizmem, gdyż w 2016 roku aż 63% rodaków nie przeczytało ani jednej książki, ale zainteresowanie książkami elektronicznymi rośnie w sposób zauważalny. Prawie połowa z ponad 500 zapytanych przez Virtualo* respondentek deklaruje, że korzysta z ebooków, a 28% chętnie sięga też po audiobooki. 68% uczestniczek badania przyznaje, że próbowała już czytać ebooki. Czytelniczki przyznają jednak, iż w korzystaniu z książek elektronicznych przeszkadza im brak dotyku papieru i zapachu druku, czyli cech które nawiązują do tradycyjnej lektury.

Aż 69% zapytanych Polek w ciągu 12 miesięcy wysłuchało od 1 do 4 audiobooków, 50% znalazło czas, aby przeczytać od 1 do 4 ebooków, a 24% kobiet w tym samym czasie poświęciło czas na lekturę od 1 do 4 książek drukowanych.

Skąd się biorą ebooki? 69% pobiera badanych zadeklarowała, że korzysta książek elektronicznych dostępnych bezpłatnie na oficjalnych stronach, 49% kupuje ebooki samodzielnie, a 44% czyta ebooki kupione przez kogoś z rodziny lub znajomych. Co trzecia zapytana Polka przyznaje się do piracenia ebooków, pobierając tytuły z nieoficjalnych źródeł.

W podróży ebook, na łonie natury książka tradycyjna Podczas dłuższych podróży Polki, aby wykorzystać i umilić sobie czas zdecydowanie wybierają ebooki – 50% wskazań w porównaniu z książką tradycyjną – 23% wskazań. Przebywając jednak na łonie natury np.: w parku chętniej sięgają po książkę drukowaną, jak deklaruje 45% zapytanych. Korzystanie z nowoczesnych form czytania, nie oznacza zerwania z czytaniem książek tradycyjnych. Elektroniczna forma lepiej sprawdza się np.: w środkach transportu publicznego, w kawiarni, w podróży - ale w zaciszu domowym lub na łonie natury nadal chętniej sięgajamy po książki papierowe.

Jako największe zalety książek elektronicznych wskazywany jest brak konieczności noszenia przy sobie ciężkich książek na co dzień (47% wskazań) oraz możliwość czytania w każdej wolnej chwili (33%) np.

*Badania „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” zrealizowano metodą CAWI na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na próbie 563 respondentek, mat.pras.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze