1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Olga Tokarczuk kuratorką Festiwalu Literackiego Apostrof

Olga Tokarczuk kuratorką Festiwalu Literackiego Apostrof

Olga Tokarczuk kuratorką Festiwalu Apostrof, fot. materiały prasowe
Zobacz galerię 14 Zdjęć
Noblistka, białoruska mistrzyni reportażu Swietłana Aleksijewicz. Lauren Groff, autorka powieści, którą Barack Obama nazwał najlepszą książką roku. I wreszcie Olga Tokarczuk, jedna z najbardziej utytułowanych i poczytnych polskich autorek w roli kuratorki. To trzy światowego formatu pisarki wśród literackich gwiazd tegorocznej edycji organizowanego przez Empik Apostrofu, czyli Międzynarodowego Festiwalu Literatury, który startuje 20 maja.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof odbywa się w tym roku po raz czwarty. To jedyne takie święto pasjonatów książek, które jednocześnie, przez 7 kolejnych dni, dzieje się w sześciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach. Obfitujący w spotkania wokół premier i gorących tytułów program Festiwalu zostanie – zgodnie z kuratorskim zamysłem – uzupełniony o szereg debat skoncentrowanych wokół tematu przewodniego edycji.

Pisarka święcąca triumfy na arenie polskiej i międzynarodowej,  dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike i jedyna w historii Polka uhonorowana Nagrodą Bookera – najbardziej prestiżowym po Noblu wyróżnieniem w świecie literatury. Olga Tokarczuk została kuratorką Międzynarodowego Festiwalu Literatury 2019.

„To nie jest jedyny możliwy świat” – to hasło będące kluczem i punktem wyjścia do formułowanego przez nią autorskiego programu festiwalowych dyskusji. Wydarzenia z udziałem specjalnie zaproszonych pisarek, pisarzy, filozofów i publiczności skupią się – jak określa Tokarczuk – na próbie diagnozy „ludzkiego tu i teraz” oraz projektowaniu potencjalnej przyszłości. W opracowywanym przez Tokarczuk cyklu debat znajdą się zagadnienia związane z globalnym kryzysem ekologicznym, wyczerpaniem się formuły kapitalizmu, potrzebą nowej religijności i edukacji oraz coraz wyraźniej wpływającą na nasze życie technologią.

Mistrzynie literatury światowej na wyciągnięcie ręki

Na specjalne zaproszenie organizatorów do Polski przyjedzie laureatka literackiej Nagrody Nobla – Swietłana Aleksijewicz. Choć uhonorowano ją literacką nagrodą Nobla, ze względu na krytyczne stanowisko wobec obecnej polityki władzy na Białorusi, jej książki nie są w tym kraju wydawane. Autorka reportaży „Czasy secondhand” i „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” spotka się z czytelnikami w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

 

Tegoroczna edycja festiwalu jest też okazją do pierwszej wizyty w Polsce amerykańskiej pisarki Lauren Groff. W gronie wielbicieli jej talentu jest m.in. Barack Obama, który jej powieść „Fatum i furia” oraz zbiór opowiadań „Floryda” umieścił na listach swoich ulubionych książek. Polska premiera „Florydy” odbędzie się niecały miesiąc przed festiwalem – książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Pauza.

 

Wśród potwierdzonych gości są także: Szczepan Twardoch, B.A. Paris, Serhij Żadan, Charlie LeDuff, Marek Krajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Witkiewicz, Niki Segnit. 

Wydarzenia warszawskie Apostrofu będą skupione wokół Teatru Powszechnego, a w pozostałych miastach odbywać się będą przede wszystkim na scenach salonów Empik. Kuratorami poprzednich edycji festiwalu byli Sylwia Chutnik (2016), Szczepan Twardoch (2017) oraz Jacek Dehnel (2018).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze