1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Gordon Haskell wystąpi w Polsce!

Gordon Haskell wystąpi w Polsce!

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
3 listopada w Sali Kongresowej w Warszawie oraz 4 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zagra Gordon Haskell.

Nowy album, z którym wokalista zawita do Polski „One Day Soon” znacznie różni się od poprzednich, ale można w nim odnaleźć subtelne nawiązania do wcześniejszych krążków. Gordon jest i zawsze był basistą, bardzo dobrym basistą wyszkolonym przez artystów z wytwórni Atlantic Records, z którymi związał się w latach 60-tych zeszłego wieku. Przez całe życie rozwijał swoje umiejętności tekściarskie.

Gordon Haskell to muzyk, wokalista, autor tekstów, podróżnik. Jeden z najbardziej enigmatycznych członków legendarnej angielskiej grupy King Crimson.

W połowie lat 60. Haskell współpracował z różnymi zespołami - od amerykańskiej grupy League of Gentlemen, poprzez zespół Quotations z Liverpoolu, aż do trochę psychodelicznego Les Fleur de Lys (zespół występował kilka razy z Jimim Hendrixem). Grał także z Cupid's Inspiration i Flowerpot Men. Pod koniec lat 60. Haskell wydał pierwszy solowy album - "Sail In My Boat" (1969). W 1970 roku Gordon Haskell dołączył do grupy King Crimson, zastępując basistę i wokalistę - Grega Lake'a. Nagrał z nimi najlepiej przyjęte albumy - "In The Wake Of Poseidon" z 1970 roku i "Lizard" z 1971. Wkrótce jednak muzyk porzucił King Crimson.

Po krótkiej współpracy z zespołem King Crimson jako basista i wokalista w 1971 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Atlantic i Ahmetem Ertegunem. Arif Mardin (producent m.in. Norah Jones) wydał jego drugi krążek „It Is and It Isn't”. Artysta nagrał od tamtego czasu wiele albumów, zbyt wiele by móc je wszystkie tu wymienić. Co ciekawe, wszystkie jego płyty i utwory nagrane z Les Fleur de Lys wciąż przyciągają uwagę i stale sprzedają się na całym świecie.

Przełom nastąpił w 2001 roku, kiedy Gordon Haskell wydał singiel „How wonderful you are” i album „Harry's Bar” w 2002 roku. Dwie płyty zajęły drugie miejsce na liście przebojów i sprzedawały się przez kolejne osiem lat według zestawienia Amazon.

Artysta podczas koncertów wystąpi z zespołem w składzie:

Jacek Piskorz – klawisze Marek Podkowa – saksofon Damian Kurasz – gitara akustyczna/elektryczna Piotr Żaczek – gitara basowa Robert Luty – perkusja

Koncerty odbędą się:

3.11, Warszawa, Sala Kongresowa 4.11, Zabrze, DMiT

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze