1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Pokazy filmu „Roman Opałka – jedno życie, jedno dzieło” w Galerii Art NEW media

Pokazy filmu „Roman Opałka – jedno życie, jedno dzieło” w Galerii Art NEW media

6 sierpnia w Rzymie zmarł Roman Opałka – jeden z najwybitniejszych polskich artystów, cieszący się ogromnym uznaniem krytyków i kolekcjonerów na całym świecie. Jako, że listopad to miesiąc wspomnień, Galeria Art NEW media zaprasza na pokazy filmu poświęconego życiu i twórczości tego wyjątkowego artysty.

Dokument „Roman Opałka – jedno życie, jedno dzieło” w reżyserii i według scenariusza Andrzeja Sapiji, powstał w latach 2008 – 2011 we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

Pokazy filmu odbędą się 25 listopada (piątek) o godzinie 18.00, 26 listopada (sobota) o godzinie 13.00 oraz w 28 listopada (poniedziałek) o godzinie 18.00 w nowej siedzibie Galerii Art NEW media przy ulicy Wilczej 28 lok. 6 w Warszawie. Wstęp na wszystkie trzy pokazy jest wolny.

Sztuka Romana Opałki jest fenomenem, którego nie można porównać do twórczości żadnego innego artysty tak w Polsce jak i za granicą. Sam nazywał ją Programem. Od 1965 roku na kolejnych obrazach notował upływ czasu za pomocą następujących po sobie liczb. Wszystkie obrazy miały ten sam format, a liczby malowane były białą farbą na jednolitym tle rozjaśnianym z każdym obrazem o około 1%, od czerni aż po biel (artysta nazywał je Detalami). Dziełom z cyklu OPAŁKA 1965/1-∞ (powszechnie znanym jako „obrazy liczone”) towarzyszyły czarno-białe fotografie twarzy artysty, wykonywane zawsze w tych samych warunkach oraz nagrania wypowiadanych na głos po polsku kolejnych liczb. Swój Program Roman Opałka konsekwentnie realizował do końca życia, rezygnując z wszystkich innych form twórczości.

Pokazy filmu „Roman Opałka – jedno życie, jedno dzieło” odbędą się w Galerii Art NEW media nie bez powodu.  Galeria była organizatorem ostatniego pokazu prac Romana Opałki w Warszawie w 2009 roku. To właśnie w Galerii Art NEW media podczas wernisażu  Minister Kultury Bogdan Zdrojewski wręczył Romanowi Opałce Złoty Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

Film Andrzeja Sapiji, twórcy dokumentów m.in. o Tadeuszu Kantorze i Tadeuszu Różewiczu, powstał w ostatnich latach życia Romana Opałki. W tym czasie Sapija odwiedzał  artystę w jego domu w Bois Mon Clair we Francji. W styczniu 2011 roku Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Romana Opałkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Niestety zabrakło okazji, żeby artysta odebrał to odznaczenie osobiście.

Projekcje:

  • Piątek, 25 listopada, godzina 18:00
  • Sobota 26 listopada, godzina 13:00
  • Poniedziałek, 28 listopada, godzina 18:00
Wstęp wolny

 

Galeria Art NEW media

Ul. Wilcza 28 lok. 6

00-544 Warszawa

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze