1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Carsten Höller prezentuje swoją niecodzienną instalację

Carsten Höller prezentuje swoją niecodzienną instalację

fot. materiały prasowe
Szwedzki artysta przedstawił swoje najnowsze dzieło zainspirowane ideą walki z HIV. Instalacja zostanie zlicytowana w grudniu br., a dochód przekazany do Globalnej Fundacji do walki z AIDS, malarią i gruźlicą w Afryce.

Carsten Höller przez ostatnie dwadzieścia lat swojej działalności artystycznej stworzył świat jawiący się niczym laboratorium, w którym widz staje się przedmiotem eksperymentów. Jego prace mają badać granice ludzkiej percepcji sensualnej oraz logiki, poprzez delikatnie kontrolowane doświadczenia interaktywne.

Dzieła Höllera pokazywane są na całym świecie. Swoje prace artysta wystawiał m.in.: w Tate Modern w Londynie, Fondazione Prada w Mediolanie, ICA w Bostonie, MASS MoCA, Kunsthaus Bregenz w Austrii oraz Hamburger Bahnof w Berlinie (wystawa „Soma” w roku 2010). W 2006 roku, w ramach Unilever Series w londyńskim muzeum Tate Modern, artysta stworzył instalację „Test Site”, która przyniosła mu międzynarodowy rozgłos. W tym samym roku, wraz z Miriam Bäckström reprezentował Szwecję na 51. Biennale w Wenecji.

fot. materiały prasowe

Instalacja ma postać kuli świetlnej o średnicy 220cm – tyle co średnia rozpiętość ludzkiego ramienia, co tworzy idealne odzwierciedlenie proporcji ludzkiego ciała. W jej środku znajduje się jeszcze jedna kula zbudowana z czerwonego przezroczystego oraz czerwonego akrylowego szkła i 60 migoczących żarówek. Praca ta jest kontynuacją ekspansji pragnienia Höllera do wybicia z torów racjonalnego, ludzkiego umysłu.

Dzieło zostanie zlicytowane w Art Basel Miami w grudniu tego roku, a wszystkie zyski przekazane fundacji (Global Fund)™, walczącej z AIDS w Afryce. Obecnie dzieła Carstena Höllera można oglądać na pierwszym nowojorskim przeglądzie jego prac w New Museum. Wystawa będzie obejmować między innymi wspomnianą kulę świetlną, lustrzaną karuzelę oraz odtworzony Korytarz Doświadczeń Höllera. Wystawa trwa od 26 października br. aż do 15 stycznia 2012.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze