1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. "UL z książkami" - pomóżmy polskim pisarzom

"UL z książkami" - pomóżmy polskim pisarzom

(Fot. iStock)
Stowarzyszenie Unia Literacka, zrzeszające polskich pisarzy, zorganizowało zbiórkę pieniędzy dla literatów w związku z koronawirusem. Pisarki i pisarze z powodu pandemii stracili źródła dochodu, często żyją z miesiąca na miesiąc i bez oszczędności.

„UL z książkami” to akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Unia Literacka, a pomysł na nią zrodził się z tęsknoty pisarzy za spotkaniami twarzą w twarz ze swoimi czytelnikami. Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa sprawiła, że ze względów bezpieczeństwa zostały odwołane wszystkie imprezy kulturalne i spotkania autorskie. W związku z tym Unia Literacka postanowiła przenieść spotkania z pisarkami i pisarzami do świata online, a przy okazji pomóc im finansowo.

Od 16 marca każdy może wziąć udział w spotkaniach z polskimi literatami, którzy codziennie o godz. 18 będą prowadzić transmisje na żywo na Facebooku Unii Literackiej. Autorzy będą czytać swoje książki, często jeszcze nieopublikowane, i odpowiadać na pytania widzów. Wśród artystów będą m.in.: Zygmunt Miłoszewski, Michał Rusinek, Urszula Zajączkowska, Magdalena Grzebałkowska i Jacek Dehnel.

Akcja "UL z książkami” ma jeszcze jeden, mniej oczywisty cel. Unia Literacka zwraca uwagę na fakt, że w Polsce tylko nieliczni twórcy są w stanie utrzymać się z samego wydawania książek. Swój podstawowy dochód wielu artystów czerpie ze spotkań autorskich oraz występów na festiwalach literackich i innych imprezach artystycznych. Zatem, tak chętnie czytane przez nas w czasie kwarantanny dzieła ulubionych polskich autorów, nie przynoszą im teraz żadnego zysku. Pisarki i pisarze z powodu pandemii stracili źródła dochodu, często żyją z miesiąca na miesiąc, bez oszczędności, a ich sytuacja stała się bardzo ciężka.

Spotkania online z autorami są bezpłatne, jednak Unia Literacka rozpoczęła zbiórkę na pomoc socjalną dla pisarek i pisarzy, którzy z powodu koronawirusa znaleźli się w finansowych kłopotach. Na stronie internetowej Zrzutka.pl zbierane jest 44 tys. złotych na 44 zapomogi. „Udostępniam ten post z trochę mieszanymi uczuciami, bo są jednak bardziej potrzebujący ludzie, niż polscy artyści. Mimo wszystko, przeważyła solidarność zawodowa” – napisał na profilu facebookowym pisarz i scenarzysta Jakub Żulczyk. „Sporo moich koleżanek i kolegów zostało bez środków do życia. Tyczy to zwłaszcza poetek/poetów, eseistów, autorów bardziej niszowej literatury. Wpłata symbolicznej kwoty jak na ten moment to nawet lepsza pomoc niż kupienie książki, za którą rozliczenie do autora przyjdzie w lipcu/sierpniu” – dodał Żulczyk.

Unia Literacka to stowarzyszenie, które reprezentuje osoby utrzymujące się z pisania – stoi na straży praw pisarek i pisarzy, promuje dobre praktyki na rynku książki, a także lobbuje na rzecz korzystnych rozwiązań dla literatury i czytelnictwa w Polsce. Inicjatorami jego założenia są Olga Tokarczuk, Zygmunt Miłoszewski, Jacek Dehnel, i Piotr Tarczyński.

Jak czytamy na stronie Unii Literackiej: „Pisanie to samotnictwo. Bardzo szybko okazuje się jednak, że potrzebujemy siebie nawzajem. Trudności stwarza nie sama literatura, ale wszystko, co wokół niej: podpisywanie umów, zawiłości rynku książki, prawo autorskie. Nie mamy swojego związku zawodowego, systemu ubezpieczeń społecznych, zapomóg socjalnych, wspólnego forum, gdzie możemy pytać o klauzule prawne, rzetelność danego wydawcy. Nikt nie zebrał w jednym miejscu porad, orzeczeń sądowych ani dokumentów ważnych dla naszej pracy. Każdy poeta, pisarka kryminałów, reportażystka czy prozaik, nawet ci doświadczeni, z dużym dorobkiem, są sami wobec machiny rynku książki i stają niekiedy w sytuacji, w której potrzebują wsparcia i porady.”

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze