1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Allen kontra Farrow” – nowy serial HBO o jednym z najgłośniejszych skandali Hollywood

Wspólne życie Woody'ego Allena i Mii Farrow zakończyły publiczne oskarżenia oraz zajadła batalia sądowa. (Fot. GP/MPI/Capital Photos/Forum)
Nowy serial dokumentalny HBO „Allen kontra Farrow” bierze pod lupę jeden z najbardziej publicznych skandali Hollywood – trwającą od wielu lat sprawę dotyczącą zarzutów o domniemane molestowanie nieletniej stawianych pod adresem Woody'ego Allena. Przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem seansu.

Serial „Allen kontra Farrow” budził kontrowersje jeszcze przed premierą. Czteroodcinkowy dokument autorstwa Kirby’ego Dicka i Amy Ziering przedstawia szokujące kulisy związku Mii Farrow i Woody'ego Allena oraz okoliczności sprawy, która przez wiele lat nie schodziła z czołówek gazet. Aktorka i starszy od niej o 10 lat twórca filmowy byli jedną z najbardziej wpływowych hollywoodzkich par lat 80. Sławę zdobyli nie tylko jako partnerzy na planie filmowym (przez 12 lat trwania związku nakręcili wspólnie 13 kultowych filmów, w tym m.in. „Hannah i jej siostry”, „Alicja”, „Wrzesień” oraz „Mężowie i żony”), ale też w życiu prywatnym. Mieli troje dzieci: jedno biologiczne (Ronan) oraz dwoje adoptowanych (Dylan i Moses). Dodatkowo Farrow wychowywała sześcioro dzieci ze swojego wcześniejszego związku z kompozytorem André Previnem (troje z nich również było adoptowanych). Zawodowe sukcesy i prywatne osiągnięcia pary miały jednak bardzo mroczny kontekst, a ich wspólne życie zakończyły publiczne oskarżenia oraz późniejsza, zajadła batalia sądowa.

W 1992 roku aktorka oskarżyła swojego wieloletniego partnera o molestowanie seksualne ich adoptowanej córki, 7-letniej wówczas Dylan Farrow. Gdy nagranie z zarzutami trafiło do mediów, w branży filmowej zawrzało. Sam Allen nie przyznał się jednak winy, tłumacząc, że oskarżenia byłej partnerki to próba zemsty za to, że związał się z jej drugą adoptowaną córką, Soon-Yi Previn. Sprawa trafiła więc do sądu – przeprowadzono wtedy dwa oddzielne dochodzenia, ale nie znaleziono żadnych dowodów na winę Allena i ostatecznie go uniewinniono.

„Allen kontra Farrow”. Na zdjęciu: Mia Farrow z dziećmi (Fot. materiały prasowe)

Choć od wspomnianych wydarzeń minęło już prawie 30 lat, konflikt, który powstał pomiędzy gwiazdami do dzisiaj budzi wielkie emocje. Dokument HBO nie skupia się wyłącznie na sensacyjnych doniesieniach, ale przedstawia prywatny kontekst i kulisy jednego z największych i najbardziej publicznych skandali Hollywood, w tym walkę o prawa do opieki nad dziećmi, ujawnienia romansu Allena z córką Farrow, Soon-Yi oraz późniejsze kontrowersje. „Allen kontra Farrow” ukazuje również tragiczny wpływ traumatycznych wydarzeń na całą rodzinę oraz sceptycyzm i falę krytyki, z jaką spotkały się oskarżenia wysuwane przez jej członków.

Twórcy serialu zestawiają nowe dowody zebrane w prowadzonym śledztwie: zgromadzone kameralne ujęcia z domowych nagrań filmowych, dokumenty sądowe, dowody zebrane przez policję oraz niepublikowane nigdy wcześniej nagrania audio, ze szczerymi wywiadami z Mią Farrow, Dylan Farrow, Ronanem Farrowem, przyjaciółką rodziny Carly Simon, prokuratorem Frankiem Maco, a także krewnymi, śledczymi, ekspertami oraz naocznymi świadkami wydarzeń, z których wielu po raz pierwszy opowiada publicznie o tamtych wydarzeniach. W produkcji zobaczymy także znane osoby ze świata kultury, które analizują dorobek Allena w szerszym kontekście i podkreślają, że informacje na temat prywatnego życia artystów mogą prowadzić do ponownej oceny ich prac.

Po premierze dokumentu 85-letni Woody Allen i 50-letnia Soon-Yi Previn wydali oświadczenie na łamach czasopisma „The Hollywood Reporter”, w którym przekonują, że twórcy serialu „nie są zainteresowani prawdą”. Dodali również, że co prawda poproszono ich o komentarz w tej sprawie, jednak dostali na to zbyt mało czasu, więc zmuszeni byli odmówić. Allen z żoną odnieśli się też do oskarżeń o molestowanie:

„Jak wiadomo od dekad, te zarzuty są nieprawdziwe. Wiele agencji sprawdzało je w tamtym czasie w ramach śledztw i uznało, że absolutnie nie doszło do żadnego nadużycia”

Za serial odpowiada wielokrotnie nagradzany za filmowe śledztwa duet, Kirby Dick i Amy Ziering. Wiele produkcji ich autorstwa wywarło ogromny wpływ na amerykańskie instytucje i kulturę, doprowadzając do zmiany polityki oraz podjęcia ogólnokrajowych dyskusji mających dalekosiężne konsekwencje. Dorobek Dicka i Ziering niejednokrotnie docenili też jurorzy przyznający najbardziej prestiżowe nagrody filmowe i telewizyjne – duet był dwukrotnie nominowany do Oscara, a także do Emmy, a ich ostatni dokument „Mamy to na taśmie” został doskonale przyjęty przez krytyków.

Czteroodcinkowy serial „Allen kontra Farrow” dostępny jest na platformie HBO GO. W poniedziałek 22 lutego do serwisu dodany został pierwszy odcinek produkcji. Premiera kolejnych epizodów co tydzień w poniedziałki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze