1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Agatha Christie – najlepsze książki autorki. 5 mniej znanych kryminałów

Agatha Christie – najlepsze książki autorki. 5 mniej znanych kryminałów

Agatha Christie w 1969 roku. (Fot. NationalPortraitGalleryLondon/National Portrait Gallery/Forum)
Tej autorki nikomu nie trzeba przedstawiać. W ciągu swojego życia napisała ponad 90 książek, głównie genialnych kryminałów, ale też opowiadań, romansów i książek autobiograficznych, które sprzedały się w miliardach egzemplarzy na całym świecie. Oto 5 mniej znanych kryminałów autorstwa niekwestionowanej królowej literackiej grozy – Agathy Christie.

„Noc i ciemność”

Agatha Christie, "Noc i ciemność", Wydawnictwo Dolnośląskie. (Fot. materiały prasowe)

Małe miasteczko, zupełnie niewyróżniający się mężczyzna, który pragnie zacząć w nim swoje życie od nowa, wielka miłość i zbrodnia. Brzmi banalnie, ale ten, kto zna książki Agathy Christie wie, że w jej wykonaniu nawet najbardziej stereotypowa historia przybiera zupełnie nieoczekiwany bieg. Michaela i bogatą Amerykankę Ellie połączyła miłość od pierwszego wejrzenia. Nikt więc nie przejmuje się mezaliansem i klątwą. A przecież gdyby posłuchano rad starej cyganki, zamiast kilku zgonów mielibyśmy romantyczny happy end. Wśród kandydatów na mordercę są: wdowiec, dama do towarzystwa, genialny architekt i prawnik rodziny – każdy równie oddany ofierze. „Noc i ciemność” to książka, w której toczy się swoista gra z czytelnikiem. I choć nie zyskała takiej popularności jak „Morderstwo w Orient Expressie” lub „10 murzynków”, bez wątpienia można ja uznać za jedną z najlepszych książek Agathy Christie.

„Rosemary znaczy pamięć”

Agatha Christie, "Rosemary znaczy pamięć", Wydawnictwo Dolnośląskie. (Fot. materiały prasowe)

Napisana w nieoczywisty sposób, intrygująca, niezwykle wciągająca historia, której punktem wyjścia jest samobójstwo Rosemary podczas jej urodzinowego przyjęcia. Bogata kobieta umiera po zażyciu cyjanku potasu. W to, że sama odebrała sobie życie, nie wątpi nikt. Depresja, choroba, trucizna w torebce... Jednak gdy od zdarzenia mija rok, jej mąż ujawnia, że pół roku po tragedii dostał anonimy, mówiące o tym, że jego żona została zamordowana. George Barton wyprawia kolację, na którą zaprasza te same osoby, które były świadkami samobójstwa. Niestety po kabarecie gospodarz również wypija szampana z dodatkiem cyjanku potasu. Każdy z gości obecnych na przyjęciu urodzinowym skrywa swoją historię. A w każdej z nich jest wystarczający motyw do zabójstwa. Książki Agathy Christie charakteryzuje niepowtarzalny styl, a w „Rosemary znaczy pamięć” autorka dała jego pełny popis.

„Tajemnica Sittaford”

Agatha Christie, "Tajemnica Sittaford", Wydawnictwo Dolnośląskie. (Fot. materiały prasowe)

Tym razem fabuła książki Agathy Christie „Tajemnica Sittaford” została osadzona w małej miejscowości, podczas ogromnej śnieżycy, której skutkiem było niemal całkowite odcięcie od świata jej mieszkańców. Grupka znajomych postanowiła zabić czas, zabawiając się w seans spirytystyczny. Przy wirującym stoliku gość z zaświatów oznajmił, że mieszkającego w pobliskim miasteczku kapitana Trevelyana właśnie zamordowano. Uczestnicy spotkania nie mają pewności, czy należy brać te słowa na poważnie, ale obecny wśród nich major Burnaby, przyjaciel Trevelyana, postanawia upewnić się, że wszystko jest w porządku. Okazuje się, że kapitan Trevelyan rzeczywiście zginął. O zbrodnię wkrótce zostaje oskarżony jego siostrzeniec, natomiast konsultantem w sprawie wirującego stolika jest sam Arthur Conan Doyle, wielbiciel spirytyzmu.

„Zakończeniem jest śmierć”

Agatha Christie, "Zakończeniem jest śmierć", Wydawnictwo Dolnośląskie. (Fot. materiały prasowe)

„Zakończeniem jest śmierć” to przykład książki Agathy Christie, która jest dla niej zupełnie nietypowa. Jest to bowiem kryminał historyczny, którego akcja dzieje się w starożytności. Okrutna i pewna siebie konkubina egipskiego kapłana Imhotepa jest doskonała w niszczeniu rodzinnych relacji, więc nikt jej nie żałuje, gdy umiera, spadając ze skały. Ale potem następują kolejne zgony – brat kapłana tonie, a przypominająca charakterem pannę Marple nestorka rodu zostaje otruta. Główne pytanie brzmi: jakie są motywy zbrodni? Dla tych, którzy martwią się, że tło historyczne przyćmi charakteryzujące kryminały Agathy Christie zagadki związane ze zbrodniami, mam dobrą wiadomość – nie ma się czego obawiać, bo to tajemnica morderstwa w tej historii gra pierwsze skrzypce.

„Dlaczego nie Evans?”

Agatha Christie, "Dlaczego nie Evans?", Wydawnictwo Dolnośląskie. (Fot. materiały prasowe)

Uprzedzam – historia książki Agathy Christie „Dlaczego nie Evans?” rozkręca się nadzwyczaj długo, ale zdecydowanie warto przebrnąć przez początkowe strony, by dojść do niewiarygodnego rozwiązania zagadki kryminalnej. A ta tym razem dotyczy śmierci mężczyzny, którego ostatnimi słowami było pytanie zawarte w tytule książki. Znaleźli go dwaj gracze golfa na brzegu urwiska. Zmarłemu z kieszeni wypada fotografia tajemniczej piękności. Okazuje się, że śmierć mężczyzny nie jest przypadkowa. Do akcji ruszają oficer marynarki Bobby Jones i jego przyjaciółka lady Frances Derwent. Czyha na nich wiele niebezpieczeństw, ale w końcu odkrywają tożsamość kobiety z fotografii oraz sens pytania. Powieść może być tym, co czytelnik lubi: powieścią awanturniczą, romansem, kryminałem – zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze