Światowe uznanie i sławę zdobyła dzięki roli młodej czarownicy w serii filmów o Harrym Potterze. Nie dała się jednak łatwo zaszufladkować i po zakończeniu przygody z uniwersum świata magii postanowiła rozwinąć skrzydła i próbować sił w nieco innych produkcjach. Dziś ma na koncie role w głośnych hitach kinowych i filmach niezależnych. I nie raz udowodniła, że jest naprawdę utalentowaną aktorką. W jakich filmach grała Emma Watson i które z nich są naszym zdaniem najlepsze? Sprawdźcie nasze zestawienie.
W 2000 roku 10-letnia Watson trafiła na casting do ekranizacji książki J.K. Rowling – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Emma udała się tam, nie licząc na zwycięstwo, a po prostu na dobrą zabawę. Ku jej zdziwieniu otrzymała angaż do wszystkich ośmiu filmów z serii. Za rolę Hermiony, wygadanej i nadzwyczaj utalentowanej młodej czarownicy, otrzymała pozytywne opinie krytyków oraz nominacje do wielu nagród. Pod wrażeniem gry aktorskiej Watson byli również twórcy produkcji, a każda scena z jej udziałem była kręcona tylko raz.
„Harry Potter i Zakon Feniksa”, reż. David Yates, 2007 (Fot. Topfoto/Forum)
Od czasu premiery pierwszej części filmowej sagi minęło już 20 lat. Z tej okazji odtwórcy głównych ról, czyli Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson, oraz inni członkowie obsady spotkali się, aby wspólnie celebrować ten szczególny jubileusz. Zrealizowany z tej okazji program „Harry Potter – 20. rocznica: Powrót do Hogwartu” (od 1 stycznia dostępny w serwisie HBO GO) przybliża zakulisowe historie związane z powstawaniem produkcji, a także, dzięki specjalnie nagranym na tę okoliczność wywiadom i rozmowom między aktorami, zabiera widzów w podróż pełną magii i wspomnień o jednej z najpopularniejszych filmowych serii wszech czasów.
Emma Watson zagrała również w fabularnej adaptacji „Pięknej i Bestii” (2017), słynnej baśni o dziewczynie, która z powodu obietnicy złożonej przez jej ojca musi zamieszkać z odrażającym potworem. Musicalowa odsłona znanej wszystkim historii w reżyserii Billa Condona okazała się hitem na skalę światową i jednym z najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. O doświadczeniach wyniesionych z planu aktorka opowiedziała w jednym z wywiadów. – Kiedy skończyliśmy ten film, czułam się, jakbym dokonała przejścia do bycia kobietą na ekranie – powiedziała. Wyznała również, że rola była dla niej ucieczką od rzeczywistości.
„Piękna i Bestia” ,reż. Bill Condon, 2017 (Fot. „Image Capital Pictures/ Film Stills/Forum)
W „Małych Kobietkach”, ekranizacji słynnej feministycznej powieści autorstwa Louisy May Alcott wyreżyserowanej przez Gretę Gerwig, Emma Watson zagrała u boku Meryl Streep, Laury Dern, Timothéego Chalameta, Saoirse Ronan i Florence Pugh. Aktorka wcieliła się w jedną z głównych bohaterek, stateczną Margaret „Meg” March. Opowieść o dorastaniu czterech sióstr z ubogiej rodziny, które muszą ustalić, czy chcą pozostać damami i robić to, czego od nich oczekuje społeczeństwo, czy realizować swoje marzenia, narażając się na niezrozumienie, pokazuje, że nie ma jednego sposobu na bycie feministką. – Sposobem Meg na bycie feministką jest dokonywanie wyboru. Wybrała, że chce być pełnoetatową matką i żoną – powiedziała o swojej bohaterce Watson.
„Małe Kobietki”, reż. Greta Gerwig, 2019 (Fot. Image Capital Pictures/ Film Stills/Forum)
„Charlie” (2012), na podstawie powieści „The Perks of Being a Wallflower” Stephena Chbosky'ego, to mało popularny w Polsce film, jednakże niezwykle ważny, jeśli chodzi o drogę zawodową Emmy Watson. Rolą Sam, zalotnej i wolnej duchem uczennicy liceum, aktorka definitywnie zamknęła etap w swojej karierze pt. „Harry Potter” i prawdziwie rozwinęła skrzydła, pokazując pełne spektrum swoich aktorskich umiejętności. Film opowiada historię nieśmiałego pierwszoklasisty z pittsburskiego liceum, który próbuje odnaleźć się w nowym środowisku. Pierwsze miłosne doświadczenia, samobójstwo przyjaciela, relacje w rodzinie, narkotyki – z tym wszystkim Charlie zmaga się samotnie aż do chwili, kiedy jego osobę zauważają Sam i Patrick.
„Charlie”, reż. Stephen Chbosky, 2012 (Fot. Film Stills/Forum)
W 2017 roku Watson zagrała w filmowej adaptacji powieści „The Circle”. Jej bohaterka, Mae Holland, rozpoczyna pracę w Kręgu – najpotężniejszej na świecie firmie internetowej. Jest zafascynowana jej nowoczesnością, rozmachem oraz osobą wizjonerskiego założyciela – genialnego Eamona Baileya (Tom Hanks). Z czasem praca w Kręgu pochłania dziewczynę bez reszty, a jej rola w korporacji ewoluuje w niepokojący sposób. Stając się pionkiem w przewrotnej grze Baileya, Mae nie dostrzega zagrożeń, jakie rodzi miejsce zatrudnienia. Dopiero gdy odkrywa przerażającą prawdę o Kręgu, zrobi wszystko, by wyrwać się z macek organizacji. Nie ma jednak pojęcia, jak daleko sięgają wpływy pracodawców i ich potęga inwigilacji.
„The Circle. Krąg”, reż. James Ponsoldt, 2017 (Fot. „Image Capital Pictures/ Film Stills/Forum)
W opartym na faktach thrillerze „Colonia” z 2015 roku Watson wystąpiła u boku Daniela Brühla i Michaela Nyqvista. To historia Leny i Daniela – pary uwikłanej w wojskowy przewrót w Chile w 1973 roku. Daniel zostaje uprowadzony przez tajną policję Pinocheta. Po długich poszukiwaniach Lena lokalizuje go w zastrzeżonej placówce na południu kraju zwanej Colonia Dignidad. Na zewnątrz Colonia wygląda na misję charytatywną prowadzoną przez świeckiego pastora – w rzeczywistości jest jednak miejscem odosobnienia, z którego jeszcze nikt nie zdołał uciec. Lena postanawia przyłączyć się do grona mrocznych współwyznawców tego kultu, by odnaleźć Daniela.
„Colonia”, reż. Florian Gallenberger, 2015 (Fot. Image Capital Pictures/ Film Stills/Forum)