1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Powstanie serialowa wersja kultowego „Cinema Paradiso”

Kadr z filmu „Cinema Paradiso” (Fot. Archives du 7e Art/Cristaldifilm/Les Films Ariane/BEW Photo)
Nagrodzony Oscarem w 1990 roku film „Cinema Paradiso” wraca w formie serialu. Reżyserem będzie ponownie Giuseppe Tornatore.

Film „Cinema Paradiso” zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1989 roku, a w 1990 roku Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Teraz obraz w reżyserii Giuseppe Tornatore'a uznawany jest na całym świecie za kultowy. W 2020 roku wrócił w odrestaurowanej wersji do kin w Wielkiej Brytanii, a teraz powstaje jego serialowa wersja.

O czym opowiada film „Cinema Paradiso”? To historia znanego włoskiego reżysera Salvatore (w tej roli Jacques Perrin), który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym sycylijskim miasteczku. Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym „Paradiso”. Toto (Salvatore Cascio), jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo (Philippe Noiret), który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów. Kino staje się także dla niego źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń. Oto pojawia się Elena (Agnese Nano), najpiękniejsza dziewczyna w miasteczku, w której zapatrzony w filmowe romanse Toto szaleńczo się zakochuje.

Jak podaje Variety, serial „Paradiso” ma opowiadać tę samą historię, ale rozszerzoną o nowe wątki, takie jak: siła matki, przyjaźń, seks jako tabu, ucieczka i wyraźne różnice społeczne. Historie głównych bohaterów fikcyjnej sycylijskiej wioski Giancaldo, w której toczy się akcja filmu, również zostaną rozszerzone, ukazując szerszy kontekst powstawania filmów we Włoszech po II wojnie światowej.

Serial będzie liczył sześć odcinków, a jego premiery możemy spodziewać się w 2023 roku. Giuseppe Tornatore ponownie będzie odpowiadał za reżyserię i scenariusz, natomiast produkcją zajmie się Marco Belardi („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”). Serial najprawdopodobniej trafi na jedną z zagranicznych platform streamingowych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze