1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Chłopi” powalczą o Oscary we wszystkich kategoriach tej prestiżowej nagrody

„Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film)
„Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film)
„Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów idą jak burza i nie mają zamiaru się zatrzymać. Zaczęło się od entuzjastycznych reakcji na festiwalu w Toronto i zachwytów w Gdyni. Potem była rekordowa oglądalność w kinach, a teraz – wielka walka o Oscary, i to we wszystkich kategoriach tej prestiżowej nagrody.

„Chłopów” obejrzało w Polsce już ponad 1,5 miliona widzów. To najlepszy polski film w box office od czterech lat. Obecnie obraz twórców „Twojego Vincenta” wchodzi do dystrybucji również w innych państwach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Specjalnie dla Polaków w tych krajach dystrybutorzy zaplanowali pokazy filmu po polsku z napisami po angielsku. Seanse rozpoczynają się również w Nowym Jorku i Los Angeles. To ważny etap kampanii oscarowej, ponieważ na pokazy zostaną zaproszeni zarówno członkowie Akademii Filmowej, jak i wpływowi krytycy.

„Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film)

O tym, że „Chłopi” są polskim kandydatem do Oscara, wiadomo już od jakiegoś czasu. Obraz wymieniany jest również przez najważniejsze zagraniczne redakcje wśród tytułów z największą szansą na nominację w kategorii pełnometrażowej animacji. Magazyn „Variety” wytypował „Chłopów” jako kandydata na tzw. shortlistę Akademii Filmowej, a „The Hollywood Reporter” określił film jako „porywający wizualny triumf”.

„Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film)

Teraz jednak wiadomo już, że Sony Pictures Classics, dystrybutor filmu w Stanach Zjednoczonych, zgłosił obraz do wszystkich kategorii nagród Akademii Filmowej. Najważniejsze z nich to: najlepszy film, najlepszy film międzynarodowy, najlepszy film animowany, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka filmowa (Łukasz L.U.C. Rostkowski) i najlepsza piosenka oryginalna („Koniec Lata”).

„Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film)

– „Chłopi” to projekt łączący różne dziedziny sztuki. Literatura, malarstwo, muzyka tworzą spójną całość, która zanurza widza w świecie głębokich emocji. 2024 rok to setna rocznica przyznania Władysławowi Reymontowi nagrody Nobla za powieść „Chłopi”. Cieszymy się, że właśnie teraz, w zbliżającą się rocznicę, możemy przedstawić światu tę porywającą historię i powalczyć o Oscary we wszystkich kategoriach – mówi Sean Bobbitt, producent filmu.

Oficjalne nominacje do nagród Akademii Filmowej zostaną ogłoszone 23 stycznia 2024 roku, natomiast gala przyznania Oscarów odbędzie się 10 marca.

Źródło: materiały prasowe Next Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze