1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Ruszył Gdynia Film Festival

Ruszył Gdynia Film Festival

materiały prasowe
Dziś rozpoczęła się 37. edycja najważniejszego festiwalu filmowego w Polsce. Wraz ze zmianą nazwy zmieniono pomysł na festiwal.

Zamiast Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - teraz to Gdynia Film Festival. Zamiast przyjmowania do konkursu wszystkich wyprodukowanych w zeszłym roku filmów - już na wstępie ostra selekcja.

Do tegorocznego Konkursu Głównego zgłoszono zaledwie 13 filmów. Zgodnie z założeniem dyrektora artystycznego festiwalu, Michała Chacińskiego, o Złote Lwy powinni walczyć jedynie najlepsi. Wśród zgłoszonych do konkursu znalazły się takie tytuły, jak: animacja dokumentalna "Droga na drugą stronę" Anci Damian o tragedii Claudiu Crulica, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki w krakowskim areszcie, oraz, "Obława" Marcina Krzyształowicza, z Maciejem Stuhrem i Marcinem Dobrowolskim w głównych rolach. W konkursie znalazły się także: "Sekret" Przemysława Wojcieszka, "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej, "Supermarket" Macieja Żaka i "W sypialni" Tomasza Wasilewskiego. Do walki staną też znane publiczności: "W ciemności", "Baby są jakieś inne", "Sponsoring" oraz "80 milionów".

W programie festiwalu także przeglądy kina zagranicznego z cyklu Polonica, Panorama Kina Polskiego i młode kino niezależne. Polecamy!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze