1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wystawa Fotografii Jodi Bieber - "Some Kind of Wonderful"

mat. prasowe
Zobacz galerię 5 Zdjęć

Już 7 stycznia w Starej Galerii ZPAF odbędzie się wernisaż fotografii z unikalnego Kalendarza Virako 2013 - Some Kind of Wonderful ze zdjęciami Jodi Bieber- laureatki World Press Photo, wykonanymi podczas pobytu artystki w Łodzi w 2012 roku.

Jodi spędziła kilkanaście dni w Łodzi portretując jej mieszkańców. Praca ta współgra z jej projektem Individualism, który polega na fotografowaniu ludzi w ich naturalnym otoczeniu. Dlatego Jodi wybierała swoich modeli m. in. na ulicy, basenie, obozie harcerskim, domu spokojnej starości, a potem często prosiła o zgodę na zrobienie zdjęcia w ich domach. - Miasto tworzą jego mieszkańcy. Jechałam do Łodzi z obawami jak ludzie zareagują na udział w moim projekcie. Wybierałam z tłumu osoby, które są dla mnie interesujące. Komuś innemu mogą się wydać zupełnie zwyczajne i przeciętne. Łodzianie są wspaniali, bardzo otwarci i gościnni. Podczas całego pobytu właściwie nie spotkałam się z odmową. Ludzie chętnie godzili się na zdjęcia - powiedziała Jodi opuszczając Polskę.

Kalendarz wydaje łódzka firma Virako już od czterech lat. Myślą przewodnią był zamysł połączenia wysokiej wartości artystycznej z celem charytatywnym. Karty kalendarza zdobią zawsze dzieła wybitnych artystów. W 2012 roku były to fotografie Chrisa Niedenthala, rok wcześniej grafiki Janusza Kaniewskiego, który od 3 lat przygotowuje jego oprawę graficzną.

Jodi przejechała prawie 3000 km, wykonała ponad 40 portretów oraz zdjęcia pejzażowe i martwe natury. Następnie w Johannesburgu, gdzie mieszka, wybrała 15 zdjęć, które stworzą tegoroczny Kalendarz pod nazwą Some Kind of Wonderful€. - Każdy moment, każde wydarzenie, osoba, pejzaż może być wyjątkowe, piękne, niepowtarzalne. Trzeba je tylko takim pokazać €- wyjaśnia swoją koncepcję Jodi Bieber. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cel charytatywny.

Stara Galeria ZPAF, Pl. Zamkowy 8, Warszawa Wernisaż wystawy 7 stycznia 2013, godzina 18.00 Wystawa czynna od 8 stycznia do 2 lutego 2013 roku

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze