fbpx

Filmy Gutek Film na Nowych Horyzontach!

Już dziś rozpoczyna się 11. MFF Nowe Horyzonty, największa filmowa impreza w Polsce. Jej publiczność będzie mogła przedpremierowo zobaczyć aż 5 filmów z jesiennego repertuaru Gutek Film.

Nowe Horyzonty otworzy „Rozstanie„, okrzyknięte przez światową krytykę arcydziełem współczesnego kina i nagrodzone na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi.

„Rozstanie”, w reżyserii twórcy głośnego „Co wiesz o Elly?”, to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału.

Bezdyskusyjnie najlepszy film tegorocznego Berlinale, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem. To mistrzowska opowieść o rozpadzie związku i trudnych życiowych wyborach – powiedział Roman Gutek.
 
W konkursie głównym Nowych Horyzontów o nagrody powalczy „Attenberg„, odkrycie festiwalu filmowego w Wenecji w 2010 roku i główna nagroda aktorska, z rąk Quentina Tarantino, dla młodej greckiej aktorki, Ariane Labed.

23-letnia Marina mieszka z ojcem architektem w typowym miasteczku fabrycznym nad morzem. Ponieważ ludzie wydają jej się dziwni i odpychający, dziewczyna trzyma się z boku. Woli poznawać rodzaj ludzki poprzez piosenki zespołu Suicide, dokumenty o ssakach Sir Davida Attenborough i lekcje wychowania seksualnego, które otrzymuje od swojej jedynej przyjaciółki, Belli.

W festiwalowej sekcji Panorama zaprezentowany zostanie „Habemus Papam – mamy papieża” oraz „Moja łódź podwodna”. Ten pierwszy to najnowszy film Nanniego Morettiego, nazywanego włoskim Woody Allenem, który pojawił się we włoskich kinach na 500 kopiach i jeszcze przed pierwszymi pokazami budził wiele emocji. Nic dziwnego, że po pierwszym weekendzie wyświetlania trafił na drugie miejsce boxoffice’u z prawie 1.5 miliona euro wpływów ze sprzedanych biletów, a także zachwycił krytyków.

„Habemus Papam – mamy papieża” to opowieść o nowo wybranym papieżu, który… nie chce być papieżem. Jedynymi ludźmi, którzy mogą ocalić świat przed wielkim skandalem są psychiatra, zatwardziały ateista, i Polak, rzecznik stolicy apostolskiej. Jednak sprawy zaczynają się komplikować, kiedy nowy papież w przebraniu ucieka z Watykanu…

„Habemus Papam – mamy papieża” to wybitne, humanistyczne dzieło przełamujące tabu, jakim jest prywatne życie papieża. W jednej z głównych ról – rzecznika prasowego papieża, jego doradcy i powiernika – wystąpił zbierający świetne recenzje Jerzy Stuhr.

Z kolei „Moja łódź podwodna” to prezentowana na festiwalu w Berlinie komedia, której główny bohater – 15-letni Olivier Tate – ma w życiu dwa cele: stracić dziewictwo przed kolejnymi urodzinami i nie dopuścić, by matka porzuciła ojca dla jej nauczyciela tańca. „Moja łódź podwodna” to reżyserski debiut Richarda Ayoade, który do tej pory zdobywał popularność pisząc scenariusze i występując w telewizyjnych komediach oraz realizując teledyski, m.in. dla zespołu Arctic Monkeys.

W filmie w rolach głównych wystąpili Noah Taylor („Podwodne życie ze Steve’em Zissou”), Paddy Considine („Ultimatum Bourne’a”), Sally Hawkins (zdobywczyni Złotego Globa za „Happy-Go-Lucky”) oraz debiutant Craig Roberts. Scenariusz „Mojej łodzi podwodnej” oparty jest na powieści Joe Dunthorne’a, za którą młody autor otrzymał nagrodę im. Curtisa Browne’a.

A tegoroczne Nowe Horyzonty zamknie uroczysty pokaz nowego filmu Pedro Almodovara – „Skóra, w której żyję” – owacyjnie przyjęty na festiwalu w Cannes thriller niekwestionowanego mistrza współczesnego kina. Reżyser od początku filmu mnoży pytania, trzymając widzów przez cały seans w napięciu. Twórca „Wszystko o mojej matce” po raz drugi w swojej karierze sięgnął po materiał literacki („Drżące ciało” inspirowane było powieścią Ruth Rendell) i przygotował scenariusz na podstawie powieści „Tarantula” Thierry’ego Jonqueta.
W rolach głównych występują: Antonio Banderas, jeden z ulubionych aktorów hiszpańskiego reżysera oraz Elena Anaya, która ma szansę stać się nową muzą Almodóvara.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze