fbpx

Marcin Dorociński, Szczepan Twardoch i Iwan Wyrypajew wśród nagrodzonych Paszportami Polityki

Marcin Dorociński - "Obława"
Kadr z filmu "Obława"

Znamy laureatów tegorocznych Paszportów tygodnika „Polityka”. Z okazji 20-lecia nagrody, decydujący głos oddano internautom.
I to internauci wybrali spośród wskazanych przez krytyków nominacji.

Paszport w kategorii literatura otrzymał Szczepan Twardoch, autor głośnej „Morfiny”, w której losy bohaterów umiejscowione zostały w Warszawie 1939 roku. Do nagrody nominowane były także: Kaja Malanowska za książkę „Patrz na mnie Klaro!” i Zośka Papużanka, autorka tekstów piosenek kabaretowych.

Nagroda w kategorii film trafiła do Marcina Dorocińskiego, za role w filmach „Obława” i „Róża”. W tej kategorii nominowani byli także Leszek Dawid za film „Jesteś Bogiem” i Marcin Kryształowicz, reżyser filmu „Obława”.

Iwan Wyrypajew otrzymał Paszport Polityki w kategorii teatr, za, jak uzasadniło jury, „przypominanie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją”. Oprócz niego, nominowani byli także reżyser Michał Borczuch i scenograf Mirek Kaczmarek.

Julita Wójcik, autorka słynnej „Tęczy” na placu Zbawiciela, która ostatnio ponownie została podpalona, otrzymała Paszport Polityki w kategorii sztuka. Nominowani w tej kategorii zostali także: malarz Radek Szlaga i rzeźbiarka Katarzyna Krakowiak.

W kategorii muzyka rozrywkowa nagroda trafiła do zespołu Tres B, a w kategorii muzyka poważna – do TWOgether Duo.

Paszporty tygodnika „Polityka” przyznawane są od 20 lat. Nagroda ma być symbolicznym dokumentem tożsamości, otwierającym wybranym artystom drogę na świat.