fbpx

Pussy Riot: 2 lata łagru za 40 sekund tańca

Trzy członkinie punkowego, feministycznego zespołu Pussy Riot zostały skazane na dwa lata łagru, za to, że przez niecałą minutę tańczyły i śpiewały w moskiewskiej cerkwi.
Trwający pół roku proces zakończył się dramatycznym wyrokiem. I choć prokurator żądał najpierw siedmiu, a potem trzech lat łagru dla dziewczyn, to sędzia „złagodził” wyrok do dwóch, jako że dwie z oskarżonych są matkami, a jedna dostała dobrą opinię z miejsca pracy.

Przypomnijmy: pół roku temu dziewczyny z zespołu Pussy Riot wystąpiły w moskiewskiej cerkwii, trawestując słowa pieśni „Bogurodzica, Dziewica”. Zaśpiewały: „Bogurodzico Dziewico, przegoń Putina”. Nakręcony z performance’u filmik wrzuciły do sieci. Trzy z nich zostały od razu złapane i osadzone w areszcie.

Od początku dziewczyny miały za sobą poparcie tłumów, a kolejni niezależni prawnicy i obrońcy praw człowieka potwierdzali, że nie ma takiego prawa ani kościelnego ani świeckiego, które skazywałoby na więzienie za taki wyskok. Jednak prokuratura doszukała się kar za bluźnierstwo i świętokradztwo (za to postanowili skazać dziewczyny) w prawie z 691 roku! Nic dziwnego, że proces okrzyknięto średniowiecznym. Na wyrok zareagowała nawet Rada Cerkiewna, i chcąc ratować zły wizerunek Rosji, poprosiła o ułaskawienie dziewczyn. Zobaczymy, co na to Władimir Putin. Jakakolwiek będzie jego decyzja, rosyjskie władze już zostały obśmiane a w internecie krążą memy, rysunki i filmiki, pokazujące, jak Putin boi się grupki dziewczyn.