fbpx

Rozpoczął się 65. festiwal filmów w Cannes

Rozpoczął się 65. festiwal filmów w Cannes
fot. materiały prasowe

16 maja w Cannes rozpoczął się największy na świecie festiwal filmowy. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy oddają hołd Marylin Monroe, której zdjęcie zdobi plakat festiwalu. Na film otwarcia wybrano najnowszy obraz Wesa Andersona „Moonrise Kingdom”.
Rola mistrza – a właściwie mistrzyni – wieczoru przypadła Bérénice Bejo, gwieździe „Artysty”, która po krótkim wstępie przywitała członków jury. Przewodniczącym jury 65. edycji festiwalu jest Nanni Moretti. – Rola przewodniczącego jury na największym festiwalu filmowym na świecie to wielki przywilej i wielka odpowiedzialność dla mnie – powiedział włoski reżyser. – Dziękuję Festiwalowi w Cannes i Francji, która nadal przywiązuje dużą wagę do roli kina w społeczeństwie – dodał. Ceremonię zakończyła piosenka „Candle in The Wind” w interpretacji Beth Ditto (z The Gossip), skomponowana przez Eltona Johna w hołdzie dla Marylin Monroe w 1973 r.

Festiwal filmowy w Cannes to największe wydarzenie filmowe na świecie. Corocznie uczestniczy w nim ponad 30 tys filmowców i kilka tysięcy dziennikarzy. Impreza potrwa do 27 maja 2012.