fbpx

Książki na prezent

Książki na prezent
Wydawnictwo Marginesy

Niezależnie od kryzysu i mody na e-booki, książki papierowe nadal pozostają jednym z najczęściej kupowanych i najchętniej otrzymywanych prezentów.
Okres przedświąteczny to sezon nowości wydawniczych. Pojawia się tyle nowych tytułów, że wiele książek na prezent wybieramy na „chybił trafił”. Oto kilka podpowiedzi, czego warto poszukać.

Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza

Ksiazki na prezent
Wydawnictwo Iskry

 

Zainteresowanie osobą Iwaszkiewicza nie słabnie. Ostatnie lata przyniosły wydanie jego „Dzienników”, korespondencji, biografii. Wydawać by się mogło, że wszystko już zostało powiedziane. Nic bardziej błędnego! Radosław Romaniuk napisał biografię w modelu doskonałym, w której informacje o życiu i twórczości pisarza przeplatają się. „Inne życie” wnosi bardzo wiele do naszej wiedzy o Iwaszkiewiczu. Przyznaje to nawet jego córka, Maria.

Porównaj ceny i kup najtaniej

 

 

Dekalog szczęścia. Jak się nie dać udawanej radości, ale też nie wpaść w czarną rozpacz

Tytuł trafia do mojego zestawienia z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na jakość książki Beaty Pawłowicz jako zbioru wywiadów. Sztuka prowadzenia wywiadów podupada, wiele z nich to rozmowy o niczym, popis elokwencji prowadzącego. W „Dekalogu” wywiady mają formę tradycyjną – autorka zadaje rozmówcom przemyślane pytania, ale przede wszystkim słucha tego, co mówią, i towarzyszy im. To bezcenna umiejętność! A drugi powód – choć kolejność może być odwrócona – to temat książki: recepta na szczęście. Czy może być piękniejszy prezent?

Książka do kupienia w naszej księgarni

Daleko stąd. Podróż afrykańska

Świat Książki

 

Cesarz Hajle Sellasje to dla wielu (nie tylko polskich) czytelników postać z książki Ryszarda Kapuścińskiego. Dzięki „Daleko stąd” Evelyna Waugha (znanego głownie z „Powrotu do Brideshead”) poznajemy Etiopię na wiele lat przed powstaniem tamtego reportażu. W 1930 r. Ras Tafari został koronowany i przybrał oficjalny tytuł „Cesarz Haile Selassie I, Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży, Król Królów Etiopii”. Na koronację podążają delegacje z całego świata i dziennikarze, wśród nich korespondent Timesa – narrator. Z brytyjskim poczuciem humoru i dozą złośliwości opisuje uroczystość, gości (także delegatów polskich) a później wrażenia z dalszej podróży po Afryce. Część komentarzy dziś nie przeszłaby testu poprawności…

Porównaj ceny i kup najtaniej

Boscy i nieznośni. Niezwykłe biografie

Zbiór szkiców biograficznych – portretów poetów, aktorów. W pierwszej chwili dobór postaci może dziwić, bo cóż łączy Bolesława Leśmiana z Polą Negri albo Mię Farrow z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim? Ale autorka sama tłumaczy wybór:„Artyści, o których opowiedziałam, pojawili się nieprzypadkowo; wiele znaczą w moim życiu. Spotkałam ich w książkach, w filmach albo osobiście. Mieli wpływ na to, kim się stałam, jak rozumiem świat i swoje w nim istnienie”. Anna Janko przyznaje, jak ważni byli dla niej ci artyści, ale nie robi z nich bohaterów ze spiżu. Mają wady i zalety, bywają i szlachetni, i małostkowi – po prostu pozostają ludźmi.

Książka do kupienia w naszej księgarni

 

Wet. Moi wspaniali dzicy przyjaciele

WAB

 

W latach 70. XX w. sieć BBC wyprodukowała serial pt „Wszystkie stworzenia duże i małe”, adaptację serii książek Jamesa Herriota. Film zyskał rzeszę wielbicieli i ich liczba wciąż rośnie. Przypominam tamten tytuł, ponieważ skojarzenie nasuwa się automatycznie.Także brytyjscy recenzenci mówią, że autor to współczesny James Herriot.„Wet” to historia młodego weterynarza, który prosto po studiach trafia do kliniki na prowincji. Nie znaczy to wcale, że skazany jest na monotonię wiejskiego życia. Wprost przeciwnie – nie tylko lokalni pacjenci i ich właściciele nieustannie dostarczają mu wzruszeń, bohater dodatkowo angażuje się w różne misje społeczne. To książka, do której można wracać wielokrotnie.

Porównaj ceny i kup najtaniej.

 

Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy

Wydawnictwo Marginesy

 

Brytyjska rodzina królewska wciąż trafia na pierwsze strony gazet. Często w plotkarskim, krytycznym kontekście. A jednak jej poddani z przekonaniem śpiewają „Boże, chroń Królową. Obdarz ją szczęściem, chwałą i długim panowaniem”. Książka, choć z podtytułem „Elżbieta II, jakiej nie znamy”, nie jest zbiorem anegdot o życiu prywatnym rodziny królewskiej. Oczywiście, autor nie przechodzi obojętnie wobec wydarzeń, które ekscytowały opinię publiczną: romansach królewskich dzieci, niechęci mieszkańców Quebecu do korony czy śmierci Lady D., ale akcent stawia gdzie indziej – jest to przede wszystkim opowieść o kobiecie, która urodziła się, by zasiąść na tronie.

Porównaj ceny i kup najtaniej

Ulotna doskonałość

WAB

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć powieści kryminalnej. Wahałam się nad wyborem tej jednej, ponieważ moda na kryminały trwa i na rynku ciągle pojawia się coś nowego. Zdecydowałam się na opowieść (kolejną już) o mecenasie Guido Guerrierim. Karnista z Bari na co dzień obcuje z ciemną strona ludzkiej, a mimo – a może właśnie dlatego? – jest smakoszem, wyrobionym czytelnikiem, ceni jakość.Guido Guerrieri ma już w Polsce swoich fanów, ale daleko mu do popularności, jaką cieszą się np. śledczy ze Szwecji. A warto go poznać!

Porównaj ceny i kup najtaniej

 

Niby-dziennik ostatni

Czwarty, ostatni tom zapisów Zygmunta Mycielskiego – kompozytora, publicysty. Mycielski prowadził dzienniki przez kilkadziesiąt lat (część zniszczył), zaczął jeszcze przed wojną. Potomek arystokratycznej rodziny, spokrewniony z wielkimi rodami europejskimi, opisuje peerelowską rzeczywistość, w której przyszło mu żyć, choć przecież mógłby zamieszkać gdzie indziej. Dlaczego „Niby-dziennik”? Bo zapiski te oprócz diariusza zawierają też fragmenty korespondencji prywatnej, kopie listów otwartych, szkice kompozycji. Wcześniejszym tomom dziennika poświęcono niewiele uwagi. To zaskakujące, ponieważ mamy do czynienia ze świadectwem człowieka niezwykłego, myśleniem, które do dziś nie straciło nic ze swojej niezależności.

Porównaj ceny i kup najtaniej

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze