fbpx

Warszawskie gorseciki zanikające – książka dla konesera

Historyczka sztuki Hanna Faryna – Paszkeiwicz wraz z córką, Zuzanną Frubą odwiedziły setki warszawskich mieszkań i sfotografowały zachowane w nich piękne mozaiki.

Warszawskie gorseciki zanikające
Nisza/więcej w galerii

Gorseciki – małe ceramiczne kafelki, wcięte i zarazem wypukłe, przypominające talię ujętą gorsetem, niezwykle modne w połowie lat 30. XX wieku, nadawały holom, klatkom schodowym, tarasom, łazienkom i kuchniom niepowtarzalny charakter. Dziś znikają zastępowane banalnym gresem.

Hanna Faryna-Paszkiewicz, historyczka sztuki, i jej córka Zuzanna Fruba, architektka wnętrz, postanowiły uwiecznić te, które przetrwały wojnę i zakusy „modernizatorów”. Przez kilka lat tropiły i fotografowały gorsecikowe posadzki w warszawskich domach, te zadbane i te z ubytkami, nierzadko jeszcze wojennymi, a także te nieporadnie połatane. Ślęcząc w archiwach, autorki odtworzyły bujną historię produkcji gorsecików w słynnej opoczyńskiej firmie Dziewulski i Lange. Dotarły do przedwojennych katalogów zawierających propozycje wzorów. Na 336 stronach tego albumu stworzyły niezwykłą galerię – świadectwo fantazji „terrakociarzy” i własnej miłości do szlachetnego detalu.

Album ze zdjęciami warszawskich gorsecików właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Nisza.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze