1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Książki
  4. >
  5. Jesienne premiery: na te książki czekamy z niecierpliwością

Jesienne premiery: na te książki czekamy z niecierpliwością

Oto kilka jesiennych premier książkowych, które polecamy waszej uwadze. (Fot. Getty Images)
Oto kilka jesiennych premier książkowych, które polecamy waszej uwadze. (Fot. Getty Images)
Dziś oficjalnie pierwszy dzień jesieni. Nowa pora roku zaś obfituje w najróżniejsze premiery książkowe. Oto kilka z nich, które naszym zdaniem zdecydowanie warto zaznaczyć w kalendarzu.

Spis treści:

  1. Piotr Kościelny, „Zły”. Premiera: 25.09.
  2. Weronika Penar, „Tajemnice świata kotów”. Premiera: 25.09.
  3. Kamila Majewska, „Dom w jabłonkach”. Premiera: 02.10.
  4. Claire Douglas, „Zła siostra”. Premiera: 09.10.
  5. Robert Jobson, „Catherine, księżna Walii”. Premiera: 09.10.
  6. Katarzyna Miller, Beata Biały, „Z życiem, proszę”. Premiera: 23.10.
  7. Yoo Yeong-Gwang, „Sklep pory deszczowej”. Premiera: 23.10.
  8. Wojciech Chmielarz, „Rodzinny interes”. Premiera: 30.10.
  9. Elena Craig, „Gilmore Girls. Oficjalna książka kucharska”. Premiera: 04.11.
  10. Manuela Gretkowska, „Posag dla Polki”. Premiera: 27.11.

Piotr Kościelny, „Zły”. Premiera: 25.09.

Listę jesiennych premier otwieramy z przytupem – książką autora kryminałów i thrillerów, który cieszy się niesłychanym uznaniem wśród polskich czytelników. Jego kolejna powieść to „Zły”, który przenosi nas do Wrocławia w szarych czasach PRL-u. To właśnie tu, a dokładniej w Świniarach, zaginęła młoda kobieta. Milicja prowadzi sprawę zaginięcia, ale porucznik Adam Kozłowski jest przekonany, że kobieta została zamordowana. Tylko Henryk Kolasa i jego przyszła teściowa wiedzą, co tak naprawdę się wydarzyło. Mężczyzna pod wpływem impulsu zabił Anetę Sadowską i ukrył ciało. Kolasa w zbrodnię wrabia niewinnego człowieka. Milicja dokonuje zatrzymania pewna, że złapała mordercę. Parę lat później Kolasa uderza ponownie. Z jego rąk ginie kilka kobiet. Kozłowski jest przekonany, że ma do czynienia z seryjnym mordercą, ale początkowo nikt mu nie wierzy. Czy śledczym uda się powstrzymać psychopatę? Czy milicja tym razem trafnie wytypuję sprawcę?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Czytaj także: Otul się literaturą: 5 najlepszych książek na wrzesień

Weronika Penar, „Tajemnice świata kotów”. Premiera: 25.09.

25 września to także premiera „Tajemnic świata kotów, czyli książki, która pochłonie każdego kociarza. Jak koty widzą świat? Czy za nami tęsknią? Co wpływa na ich osobowość? Czy w każdym kanapowcu kryje się też dzikus? Ten pełen rzetelnej wiedzy poradnik to must-have każdego świadomego opiekuna. Autorka – doktorka nauk zootechnicznych, kocia behawiorystka, a przede wszystkim wielka miłośniczka kotów – wyjaśnia, jak zrozumieć swojego mruczącego przyjaciela i lepiej się z nim dogadywać. W środku znajdziesz m.in. przyspieszony kurs kociego języka, wskazówki, jak radzić sobie z najczęstszymi trudnościami (np. załatwianiem się poza kuwetą) oraz podpowiedzi, jak odczytywać kocie emocje.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Kamila Majewska, „Dom w jabłonkach”. Premiera: 02.10.

Historia pełna magii, zapachu domowych wyrobów i humoru, która brzmi jak idealna lekka lektura na jesień. Czy zakup domu, poszukiwania skarbu, zafiksowana na punkcie magii przyjaciółka i krnąbrna koza Stefka to przepis na nieszczęście? Lucyna wprowadza się do domu babci Anieli, co uruchamia lawinę niespodziewanych zdarzeń. Gdy natrafia na stare babcine przepisy w głowie rodzi jej się coraz śmielszy plan na własny biznes. Przy okazji odkrywa rodzinne tajemnice, a i te skrywane przez mieszkającego za płotem Szymona stają się obiektem jej zainteresowań. Wszystko jednak sprowadza się do Złotych Serc – wyjątkowych jabłek rosnących w sadzie sąsiada, który Lucyna za wszelką cenę musi odzyskać!

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Claire Douglas, „Zła siostra”. Premiera: 09.10.

Lektura książek Claire Douglas to prawdziwa gratka dla fanów thrillerów. Czy „Zła siostra” również wciągnie nas od pierwszej strony? Opis zapowiada się bardzo obiecująco. Tasha całe życie czuła, że żyje w cieniu swojej perfekcyjnej starszej siostry Alice. Kiedy Alice zdaje sobie sprawę, że Tasha ma problemy – nie ma pieniędzy, wychowanie dwójki dzieci jest pracochłonne – sugeruje, żeby zamieniły się na tydzień rolami. Alice i Kyle zostaną w skromnym domu Tashy, żeby zająć się bliźniaczkami, a Tasha i jej mąż Aaron będą się mogli odprężyć w weneckim apartamencie Alice. Kilka dni po zamianie ról dochodzi do tragedii – Kyle zostaje zamordowany przez intruza w domu Tashy, a Alice trafia do szpitala. Policja sugeruje włamanie, ale tajemnicza wiadomość „To miałaś być ty” budzi przerażenie. Czy Tasha była prawdziwym celem?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Robert Jobson, „Catherine, księżna Walii”. Premiera: 09.10.

9 października odbędzie się także premiera biografii ulubienicy Brytyjczyków – Kate Middleton, żony brytyjskiego następcy tronu. Od czasu ślubu z księciem Williamem w 2011 roku Catherine zaskarbiła sobie sympatię mieszkańców Wielkiej Brytanii, Wspólnoty Narodów i całego świata. Wraz z mężem stworzyła najpopularniejszy duet królewskiej rodziny. Nie obyło się jednak bez sporej dawki komentarzy i skandali, zwłaszcza w związku z niedawnymi rewelacjami na temat relacji „Fab Four” z księciem Harrym i Meghan Markle, a także jej kłopotami ze zdrowiem. Robert Jobson, dziennikarz i ekspert w relacjonowaniu spraw rodziny królewskiej, ma na celu odkrycie, co wpłynęło na sukces księżnej Kate oraz co sprawiło, że stała się ikoną, jaką jest dzisiaj. W tym celu rozmawia z bliskimi źródłami – zarówno w królewskim domu, jak i poza nim.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Czytaj także: Filmowy niezbędnik na jesień: 10 tytułów na długie wieczory pod kocem

Katarzyna Miller, Beata Biały, „Z życiem, proszę”. Premiera: 23.10.

Słynna barwna i charyzmatyczna psycholożka, od lat związana z Wydawnictwem Zwierciadło, wydaje kolejną książkę! Katarzyna Miller odsłoni nam się jeszcze bardziej w autobiograficznej rozmowie z dziennikarką Beatą Biały – o życiu: jego blaskach, cieniach i o tym, co pomiędzy. A także o tym, jak czerpać z niego pełnymi garściami i przeżyć je najlepiej, jak tylko można. Co ją ukształtowało? Co jest dla niej ważne? Co dodaje jej otuchy, a czego się obawia? Felietonistka szczerze, bez owijania w bawełnę, mówi o sprawach istotnych dla każdego człowieka, takich jak miłość, przyjaźń, strata, starzenie się, zdrada, śmierć czy żałoba. Oczywiście w swój charakterystyczny nietuzinkowy sposób. „Z życiem, proszę” to książka, nad którą można nieraz się wzruszyć i wiele razy roześmiać. A także spojrzeć na różne aspekty życia z całkiem innej perspektywy.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Yoo Yeong-Gwang, „Sklep pory deszczowej”. Premiera: 23.10.

Wśród jesiennych premier książkowych znajdzie się także coś dla fanów fantasy, czyli koreański bestseller „Sklep pory deszczowej”. Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz kupić upragnione szczęście, płacąc za nie niepowodzeniami. To właśnie sekretny sklep goblinów, który otwiera się raz w roku, a wstęp do niego wymaga specjalnego zaproszenia. Serin, która mieszka z matką w ciasnym mieszkanku i marzy o lepszym życiu, nie może uwierzyć swojemu szczęściu, gdy otrzymuje upragniony bilet. Ma nadzieję, że gdy tylko znajdzie się w środku, spełni swoje marzenie, by zamienić obecne życie na nowe – dostatnie i szczęśliwe. W towarzystwie kota Isshy dziewczyna wyrusza więc ku pełnej pułapek i niespodzianek przygodzie. Jest tylko jeden haczyk – na odnalezienie prawdziwego szczęścia ma tylko siedem dni. Jeśli nie podoła wyzwaniu, na zawsze zostanie uwięziona w sklepie… Czy tydzień to dość czasu, by określić, czego naprawdę pragniesz? A może szczęście to nie kwestia wyboru, lecz uważnego patrzenia na świat? PS Użyj wyobraźni i pokoloruj ilustrowane wnętrze okładki oraz krawędzie stron.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Wojciech Chmielarz, „Rodzinny interes”. Premiera: 30.10.

Sensacyjny cykl „Bezimienny” powraca z czwartym tomem! Tym razem Wojciech Chmielarz przeniesie nas na wyspę Wolin, gdzie po sezonie – w styczniu – nad polskim morzem panują pustki. Po plażach wędrują jedynie okoliczni mieszkańcy i nieliczni turyści. Wśród nich zaś Bezimienny, który poszukuje zaginionego pięć lat wcześniej chłopaka. Jest coraz bardziej skłonny poddać i się i zostawić sprawę, gdy przypadkiem poznaje niejakiego Wikta. Następnego dnia mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach, a Bezimienny postanawia dowiedzieć się, o co chodzi. Tymczasem w ośrodku ukrytym w głębi Wolińskiego Parku Narodowego uwięziona zostaje młoda dziewczyna. Nieustannie pilnowana przez ludzi ojca Barabasza planuje ucieczkę. Wkrótce jej ścieżki przetną się ze ścieżkami Bezimiennego. A jakby tego było mało, na Wolinie wszyscy poszukują pendrive’a. Pendrive’a wartego pięćset milionów dolarów.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Elena Craig, „Gilmore Girls. Oficjalna książka kucharska”. Premiera: 04.11.

Czy mamy tu fanki serialu „Kochane kłopoty”? Jeśli nie wiesz, o czym piszę – koniecznie nadrób zaległości. „Kochane kłopoty” (ang. „Gilmore Girls”) to bowiem serial idealny na jesienne wieczory. Jeśli zaś tak jak my kochasz Gilmorki – mamy dla ciebie wspaniałą wiadomość. Już w listopadzie premierę będzie miała jedyna oficjalna książka kucharska z przepisami prosto z planu produkcji. Wypróbujcie risotto Sookie, ciastka pani Kim, burgery Luke’a czy – oczywiście! – kubek idealnej kawy Lorelai. Książka oferuje ponad 70 przepisów z restauracji Luke’a, kuchni Dragonfly Inn, cukierni Fran Weston oraz receptury dań goszczących na stole w wielkiej rezydencji Emily i Richarda Gilmore’ów, uzupełnione o przepiękne zdjęcia. W końcu jesień zdecydowanie sprzyja gotowaniu, prawda?

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Czytaj także: Przepędź jesienną chandrę – 9 seriali na dobry nastrój

Manuela Gretkowska, „Posag dla Polki”. Premiera: 27.11.

Kontrowersyjna, obrazoburcza, prawdziwa – taka ma być najnowsza książka Manueli Gretkowskiej będąca erudycyjnym manifestem o sile kobiet napisanym z miłości do Polki. Autorka przekazuje swój posag doświadczeń i przemyśleń – nie tylko córce Poli, lecz także tysiącom kobiet zmęczonych patriarchatem. Gdy ci ciężko, gdy czujesz, że nie masz oparcia i nie chcesz już spełniać oczekiwań innych, pamiętaj: za tobą stoi masa podobnych, niezwykłych i bezczelnych kobiet. W trudnych chwilach możesz czerpać z ich historii, by odnaleźć własną drogę i odkryć prawdę o sobie. Co łączy opowieść o Bronisławie, babce autorki, która jako nastolatka wyruszyła samotnie do Ameryki, z miłosną magią Yoko Ono? Czy historia o prawdziwej twarzy Andrzeja Żuławskiego może być impulsem do wyzwolenia się z toksycznej miłości? Jaką lekcję można wynieść z mitu o wiernej Penelopie, tańca tybetańskich bogiń i relacji z dawnymi kochankami? To właśnie twój kobiecy posag. Nie ten zamknięty w skrzyniach, ale ten zawarty w mądrości przodkiń.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze