fbpx

Miejski ekosystem – „Na tropie zwierząt warszawskich” w Muzeum Warszawy

Miejski ekosystem - „Na tropie zwierząt warszawskich” w Muzeum Warszawy
(Fot. materiały prasowe Muzeum Warszawa)

Warszawa to nie tylko mieszkający w niej ludzie, ulice i architektura. Wśród budynków, w tym szczególnym ekosystemie, żyją także zwierzęta. Przypomina o tym Muzeum Warszawy, które w swoim nowym cyklu online „Na tropie zwierząt warszawskich” opowiada historie czworonożnych i skrzydlatych mieszkańców stolicy.

Ile zwierząt jest w Warszawie?
Chociaż w Warszawie żyje kilka tysięcy gatunków zwierząt, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich obecności. Niektóre nawet – dzikie i oswojone – mieszkają z nami pod jednym dachem. Muzeum Warszawy w programie „Na tropie zwierząt warszawskich” stara się spojrzeć na relacje między człowiekiem a zwierzętami z wielu różnych perspektyw. Przez krótkie filmy przyrodnicze odbiorcy będą mogli zobaczyć z bliska mieszkańców lasów, które stanowią 14% powierzchni miasta, poznać historię zwierząt hodowlanych i dowiedzieć się, jak ich obecność wpływa na współczesny kształt miasta oraz przyjrzeć się pracy zwierzęcej siły roboczej: sokołom w metrze i na lotnisku, pszczołom, psom policyjnym i przewodniczym, kotom i alpakom terapeutycznym czy bioindykatorom z Grubej Kaśki.

Miejski ekosystem - „Na tropie zwierząt warszawskich” w Muzeum Warszawy
Naczynie do miodu Józef Fraget lata 20.-30. XX w. MHW 20474, Muzeum Warszawy
(Fot. A. Czechowski)

 

Miejski ekosystem - „Na tropie zwierząt warszawskich” w Muzeum Warszawy
Czapeczka z amarantowymi piórami lata 50./60. XX w. MHW 25754, Muzeum Warszawy
(Fot. E. Pawlak)

Czy zwierzętom w mieście żyje się dobrze?
Do udziału w projekcie Muzeum Warszawy zaprosiło specjalistów: przyrodników, badaczy, aktywistów działających na rzecz zwierząt i artystów. Filmy i debaty z ich udziałem dostępne będą bezpłatnie na stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku Muzeum Warszawy. Wszystko po to, by spojrzeć na zwierzęta jak na mieszkańców stolicy i zabrać głos w obronie miejskiej przyrody. Chcemy pokazać, że nasze codzienne wybory mogą mieć na warunki życia zwierząt w mieście i zastanowić się, jak sprawić, by te warunki były bardziej przyjazne. Z projektantką Anną Piętą porozmawiamy o wykorzystaniu surowców pochodzenia zwierzęcego w przemyśle modowym i współczesnych alternatywach dla tych materiałów. Z artystką Dianą Lelonek będziemy snuli wizję przejęcia miasta przez zwierzęta. A naszym przewodnikiem po świecie miejskiej fauny będzie publicysta Stanisław Łubieński – mówi Weronika Sołtysiak z Muzeum Warszawy.

Międzygatunkowi mieszkańcy dzielnicy
Tak, jak każda warszawska dzielnica ma swój unikalny charakter pod względem historii i zabudowy, tak i każda stanowi dom dla innych zwierząt. Ich historie związane z konkretnymi miejscami w Warszawie, będzie można odkrywać całą rodziną, dzięki części cyklu „Na tropie zwierząt warszawskich” skierowanej do najmłodszych odbiorców. Filmy będą też zachętą do wspólnych działań twórczych, które będzie można wykonać z dostępnych w domu materiałów, bez pomocy ekranów.

Program jest zapowiedzią planowanej w Muzeum Warszawy wystawy poświęconej zwierzętom w Warszawie, która ze względów na sytuację epidemiologicznej została przeniesiona na przyszły rok.

Miejski ekosystem - „Na tropie zwierząt warszawskich” w Muzeum Warszawy
Figurka leżącego kota syjamskiego Bracia Łopieńscy lata 20. XX w. MHW 23042, Muzeum Warszawy (Fot. A. Czechowski, M. Matyjaszewski)

 

Miejski ekosystem - „Na tropie zwierząt warszawskich” w Muzeum Warszawy
Spódnica z halką i kamizelka z jedwabnej tafty Grażyna Hase lata 90. XX w. MHW 29799, Muzeum Warszawy (Fot. A.Niakrasau)

Filmy, debaty i spacery online będą dostępne bezpłatnie na profilu na Facebooku i na stronie internetowej Muzeum Warszawy. Pierwsze publikacje pojawią się już 9 listopada. Pełen program dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Warszawy.

Zadanie jest realizowane w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pn. „Na tropie zwierząt warszawskich” w ramach programu MKiDN na rok 2020 pn. „Wspieranie działań muzealnych”.
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze