fbpx

„Nieborów uczy i inspiruje”

„Nieborów uczy i inspiruje”

W Muzeum Narodowym Pałacu w Nieborowie i Arkadii odbyła się druga edycja wydarzenia „Nieborów uczy i inspiruje”, w którym wzięli udział wybitni przedstawiciele świata kultury, m.in. Joanna Szczepkowska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Barbara Stanisławczyk, profesor Franciszek Maśluszczak, profesor Mieczysław Wasilewski, Paweł Królikowski, Andrzej Biernacki.

W ramach tegorocznego spotkania odbył się w Nowej Oranżerii wieczór poezji „Gałczyński przy świecach” czytanej przez Małgorzatę Ostrowską–Królikowską i Pawła Królikowskiego oraz rozmowa z Joanną Szczepkowską pt. „Nieborów we wspomnieniach” o jej nieborowskim dzieciństwie. Wydarzenie zwieńczył plener malarski w Parku Arkadyjskim pod opieką artystyczną trzech wybitnych współczesnych artystów: Andrzeja Biernackiego, prof. Franciszka Maśluszczaka, prof. Mieczysława Wasilewskiego.

Pałac w Nieborowie znany był zawsze ze swojej gościnności dla ludzi kultury. Prawie 100 lat temu tj. od pierwszych dni I wojny światowej ówczesny właściciel dób nieborowskich książę Janusz Radziwiłł gościł w swym domu uchodźców z Królestwa Polskiego, w tym twórców polskiej kultury. W kolejnych dekadach pielęgnowano te tradycje, a współcześnie w ramach działania Domu Pracy Twórczej.