fbpx

Nowości Wydawnictwa Zwierciadło: „Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej

Nowości Wydawnictwa Zwierciadło: „Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej

Na półkach księgarskich ustawiono w ostatnich dniach pierwszy tom sagi „Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej
To fascynująca saga rodziny Winnych z Brwinowa. Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się z chwilą wybuchu I wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych. Powieść osadzona jest w realiach epoki i mimo że główni bohaterowie są postaciami fikcyjnymi, wokół nich pojawiają się postacie historyczne , w tym: rodzina Lilpopów, Wierusz-Kowalscy, Iwaszkiewiczowie oraz instytucje: Państwowy Instytut Nauczycielski Marii Grzegorzewskiej. Również miejscem akcji jest autentyczne miasto – podwarszawski Brwinów.

Tom 1. sagi nosi tytuł „Ci, którzy przeżyli”

Akcja powieści rozpoczyna się w czerwcu 1914 roku. Podczas porodu córek bliźniaczek umiera ich matka. Umiera ze słowami „Nie byli pierwsi na świecie, ale przeżyli i zostali w nim na zawsze” na ustach. Wówczas nikt z obecnych nie wie, co ma na myśli. Mówi te słowa z mocą, jasnym i czystym głosem. Stanisław Winny, ojciec nowo narodzonych dziewczynek boi się przyszłości – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – wybucha wojna…

Boleśnie doświadczeni przez lata I. wojny światowej, osłabieni epidemią grypy hiszpanki, Winni chowają zmarłych, czekają powrotu bliskich. Gdy wojenna zawierucha mija, doceniają pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne. Z rosnącym niepokojem obserwują jednak oznaki zbliżającej się kolejnej wojny.

Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli - I tom
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze