fbpx

Performans „Nie wszystko może się zdarzyć”

Performans „Nie wszystko może się zdarzyć”

„Anything Cant Happen” Cary Benedetto w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
invitefinalMuzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na performans amerykańskiej artystki Cary Benedetto „Nie wszystko może się zdarzyć”, który otworzy jesienny sezon i cykl „Na końcu języka. Performans i wojna słów” w Muzeum.

Performans oparty jest na formacie przyjęcia wernisażowego, na które wstęp jest możliwy jedynie po uprzednim potwierdzeniu uczestnictwa, przez wysłanie wiadomości na adres RSVP@artmuseum.pl. Każdy z elementów tego przyjęcia jest szczegółowo wyreżyserowany przez artystkę – od powiadomień na stronie internetowej, przez system pytań i odpowiedzi towarzyszących każdemu zgłoszeniu, po gesty i kwestie „obsługi” przyjęcia, w którą to rolę wcielą się wolontariusze i współpracownicy artystki.

Performans Cary Benedetto jest próbą wykorzystania instytucji jako narzędzia krytyki relacji władzy, a także próbą zastanowienia się nad kwestiami „dostępu”, tym, jak artyści i pracownicy seksualni charakteryzują pracę, a także jak język i działanie mogą nas zmienić. Jest on również próbą stworzenia miejsca bezpiecznego dla słabych i zmarginalizowanych – kobiet, osób transpłciowych, a także pracownic seksualnych, dla tych wszystkich, którzy w społeczeństwie często nie mogą czuć się bezpiecznie. Język, tłumaczenia, rozmowy i wymiana mejlowa, a także wznoszone w czasie performansu toasty na cześć kobiet i sztuki, są częścią zaproponowanej przez artystkę praktyki troski. Składa się nań również spontaniczna wymiana pomiędzy uczestnikami zdarzenia, ich wypowiedziami i gestami. Każdy moment tego otwarcia–performansu jest jednocześnie wymianą pomiędzy uczestnikami wydarzenia i próbą otworzenia języka na innego rodzaju słuchanie i na innego rodzaju wrażliwość. Jest próbą zbadania, jak używamy języka i jak troszczymy się o siebie nawzajem. Jest ono wreszcie próbą uzmysłowienia sobie, że jeszcze „wszystko może się zdarzyć”

W performansie weźmie udział Mia von Matt, artystka dźwięku mieszkająca w Berlinie. W pracy wykorzystane zostaną fragmenty utworów literackich Witolda Gombrowicza i Wirginii Woolf, a także cytaty z tekstów teoretycznych Judith Butler.

Piątek 23 września 2016, godz. 20.30
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Pańska 3, 00-124 Warszawa

wstęp wolny

www.artmuseum.pl

Cara Benedetto (ur. 1979) jest artystką wizualną i pisarką. Jej prace były pokazywane m.in. w Museum of Contemporary Art w Cleveland, Ohio; Night Gallery, Los Angeles; Chapter NY, Nowy Jork; Young Art Gallery, Los Angeles; Taxter and Spengemann, Nowy Jork; i Metro Pictures, Nowy Jork. Jesienią artystka weźmie udział w kolejnej edycji wystawy „Take Me (I’m Yours)” organizowanej przez Hansa Ulricha Obrista w nowojorskim Jewish Museum. Benedetto jest autorką „Burning Blue”, powieści erotycznej opublikowanej w 2015 roku przez Badlands Unlimited w serii „New Lovers”, oraz eksperymentalnego romansu „The Coming of Age” (2014). Jest także redaktorką „Contemporary Print Handbook”, podręcznika grafiki dla Uniwersytetów, który ukaże się w tym roku. Jej teksty były publikowane przez „Badlands”, „C Magazine”, „Sleek Magazine”, „Area Sneaks”, „Qui Parle”, „The Third Rail” i „Halmos”. Ukończyła studia MFA na nowojorskim Columbia University. Jest profesorką print media na Virginia Commonwealth University w Richmond, w stanie Wirginia.