fbpx

„Puste noce”. Ludowe rytuały oswajania śmierci

„Puste noce”. Ludowe rytuały oswajania śmierci
screen z filmu Puste noce

Ogromnie trudno poradzić sobie z przeżyciami po stracie najbliższych i taki stan rzeczy nie zmienia się od wieków. Film „Puste noce” opowiada o obrzędzie wpierania żałobników w pierwszych dniach po śmierci bliskiej osoby, który do tej pory jeszcze występuje na wsiach w Polsce. Dokument jest dostępny online w pełnej wersji.
Film prezentuje obrzęd widziany oczami badaczy i praktyków kultury, a także w w jego naturalnej formie – opisywany przez uczestników z małych lokalnych społeczności, w których „puste noce” są nadal praktykowane.

Dokument stwarza doskonałą okazję do przemyśleń dotyczących psychologii tego obrzędu żałoby, radzenia sobie z odchodzeniem bliskich. Uczestnicy rytuału skupiają się wokół żałobników, żeby pomóc im przeżyć okres godzenia się ze śmiercią i nie zostawiać ich w tym czasie samotnie.

‌Autorzy „Pustych nocy” wracają do źródeł tradycji. Literaturoznawca, prof. dr hab. Alina Nowicka-Jeżowa wiąże jej początki z kulturami pierwotnymi, przedchrześcijańskimi, gdy moment przejścia był bardzo ważny i bacznie obserwowany. Nasi przodkowie wspierali duszę w jej przekraczaniu granicy „tamtego świata”. Rytuały miały uchronić ją przed zagubieniem, dezorientacją, niepewnością, pomagały w poszukiwaniach odpowiedniej drogi. Z filmu dowiemy się, na czym polegają te praktyki i jaka jest ich symbolika.

Film „Puste noce” w pełnej wersji dostępny jest tutaj.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze