1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Podróże ze zwierzętami - jak się do nich przygotować?

Podróże ze zwierzętami - jak się do nich przygotować?

Psy w samochodzie też zapinamy specjalnymi pasami. (Fot. iStock)
Jeszcze nie tak dawno zabranie psa czy kota na wakacje było prawie niewykonalne, dziś coraz więcej hoteli i pensjonatów oferuje możliwość wypoczynku ze zwierzęciem. Jak przygotować się do takiej podróży?

 • Koty zwykle przywiązane są do miejsca, ale – nauczone od małego – mogą też z nami bez przeszkód podróżować. Trzeba je wtedy umieścić w transporterze i zapiąć go pasami bezpieczeństwa. Psy w samochodzie też zapinamy specjalnymi pasami.
 • Jeśli wybierzesz podróż pociągiem, musisz wykupić psu ważny bilet na przejazd i mieć przy sobie wykaz aktualnych szczepień. Powinien być trzymany na smyczy i mieć założony kaganiec. Jeśli którykolwiek z pasażerów się nie zgodzi na przebywanie w jego obecności, musisz zmienić przedział. Jeśli chcesz jechać z psem w kuszetce albo wagonie sypialnym, musisz wykupić wszystkie miejsca w przedziale (nie dotyczy to psów przewodników). Jeśli przewozisz psa lub kota w transporterze, potraktowany będzie jak każdy inny bagaż i nic za jego podróż nie zapłacisz.
 • Coraz więcej hoteli w Polsce i za granicą przyjmuje psy i koty, które podróżują z właścicielem, jako kolejnych gości. Wystarczy zapytać przed przyjazdem albo wrzucić w wyszukiwarce hoteli opcję „zwierzęta akceptowane”.
 • Jeśli wyjeżdżasz w miejsce, w które nie możesz zabrać swojego pupila, skorzystaj z szerokiej oferty hoteli dla zwierząt. Także całodobowe lecznice dla zwierząt mają kilka, kilkanaście miejsc przewidzianych jako „pokoje hotelowe”. Warto z wyprzedzeniem rezerwować miejsce dla pupila, to koszt rzędu 20–50 zł za dobę, a wszystko zależy od standardu i czasu hotelowania (liczba dni, okres wakacyjny lub świąteczny).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze