1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Zobacz galerię 16 Zdjęć
Trwa kolejna odsłona plebiscytu „7 nowych cudów Polski”. Głosowanie online potrwa do 26 września 2014.

 – Jesteśmy przekonani, że Polska jest najfajniejsza. Dlatego przez cały rok szukamy miejsc niebanalnych, magicznych, nowo powstałych i takich, w które tchnięto drugie życie. I to właśnie je nominujemy w czwartej edycji plebiscytu „7 nowych cudów Polski”. Z szesnastu propozycji Czytelnicy Travelera wybiorą siedem miejsc, które zasługują na to miano. Poprzez plebiscyt chcemy promować ciekawe, ale wciąż niewystarczająco znane zakątki ze wszystkich polskich województw – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna Travelera.

Formularz głosowania i regulamin znajdują się na stronie:    Wyniki zostaną ogłoszone w listopadowym numerze magazynu, który ukaże się 22 października.

Jakie miejsca walczą o tytuł „nowego cudu Polski”?

Klasztor Cystersów. Dolnośląskie/Lubiąż

Klasztor w Lubiążu to największe opactwo cysterskie na świecie, arcydzieło śląskiego baroku i zabytek klasy zero. Jest to również drugi co do wielkości obiekt sakralny na świecie, z powierzchnią dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu. Zwiedzanie opactwa warto zacząć od imponującej Sali Książęcej. Urzekają w niej rzeźby wrocławskiego mistrza Józefa Mangoldta i malowidła ścienne Christiana Bentuma. Tam co roku odbywają się wybrane koncerty Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

Tężnie solankowe. Kujawsko-pomorskie/Inowrocław

Spacer na wysokości dziewięciu metrów, bo tyle mają tężnie, to nie tylko przyjemność oglądania Parku Solankowego. Tutejsze powietrze ma właściwości lecznicze. Zasada działania tężni jest prosta, solankę pompuje się na najwyższy poziom, po czym spływa ona swobodnie, rozpryskując się na gałązkach krzewów tarniny. Tężnie solankowe w Inowrocławiu, mieście wzniesionym na bogatych złożach solnych, są najstarsze w Europie. Stali kuracjusze zapewniają, że częste wizyty tutaj potrafią zdziałać cuda.

Baszta na Wzgórzu Zamkowym. Lubelskie/Kazimierz Dolny

Kazimierska wieża datowana na koniec XIII – początek XIV w. jest jedną z najstarszych murowanych budowli obronnych w Polsce i zarazem najstarszym zabytkiem Kazimierza Dolnego. Po czterech latach pracochłonnych renowacji nareszcie można stanąć na jej tarasie widokowym i z wysokości 20 m podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę. Nowych atrakcji dla zwiedzających szykuje się jeszcze więcej, bo na wzgórzu odkryto kolejne fragmenty zamku, które niebawem będą otwarte dla turystów.

Rezerwaty Nietoperek I i II. Lubuskie/Międzyrzecki Rejon Umocniony

Atrakcja nie tylko dla nocnych marków, ale też wszystkich zainteresowanych życiem nietoperzy. Na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego znajdują się dwa rezerwaty Nietoperek I i Nietoperek II. Zimą hibernuje tu ponad 30 tys. osobników tego latającego ssaka. Zwiedzanie możliwe dla osób o mocnych nerwach.

OFF Piotrkowska. Łódzkie/Łódź

Od niedawna to najmodniejszy adres w Łodzi! Spotykają się tu lokalni hipsterzy, rodziny z dziećmi, łodzianie po pracy i przyjezdni. Nic dziwnego, że lubią tu przebywać, skoro w tej dawnej fabryce Franza Ramischa przy Piotrkowskiej 138/140 swoje podwoje otworzyły pracownie projektantów mody, dizajnu, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store, klubokawiarnie i... długo, by wymieniać. Dzięki takim miejscom Łódź nareszcie odzyskuje swój dawny blask.

Gród rycerski. Opolskie/Byczyna

Podróż w czasie? To możliwe w Byczynie. Każdy, kto pokona fosę i przekroczy bramę tutejszego grodu, znajdzie się w zupełnie innej epoce. W grodzie w Byczynie organizowane są turnieje rycerskie, na które co roku przyjeżdża nawet kilka tysięcy zainteresowanych. Po trudnych i zaciętych walkach zmęczeni wojownicy mogą odetchnąć w Gościńcu Śpiącego Rycerza. Księżniczki i damy też mile widziane. Tylko uwaga! Taki nocleg trzeba wcześniej zarezerwować, bo miejsca są zajmowane z miesięcznym wyprzedzeniem. 

Zakrzówek. Małopolskie/Kraków

Białe skały, wysokie nawet na kilkadziesiąt metrów. W dole błękit wody. Wokół łąki, które upodobały sobie motyle. A wszystko to zaledwie pięć kilometrów w linii prostej od Wawelu. Zalew Zakrzówek powstał w 1990 r. po zalaniu kamieniołomu wapienia. Dwa zbiorniki łączy wąziutki przesmyk. W obu nie tylko można nurkować (baza Kraken), ale warto to zrobić, bo woda jest bardzo czysta. Widoczność sięga 15 m, a na dnie są zatopione skarby: autobus, samochód, samolot!

Muzeum Historii Żydów Polskich.Mazowieckie/Warszawa

Warszawiacy na to muzeum czekali wiele lat. Wystarczy obejrzeć sam budynek zaprojektowany przez Fina Rainera Mahlamäkiego, by przekonać się, że ich cierpliwość się opłacała. MHŻP to instytucja, która dokumentuje i promuje wiedzę na temat tysiącletniej historii narodu żydowskiego w Polsce. Już teraz to miejsce odwiedzają tłumy, choć otwarcie stałej wystawy planowane jest na październik 2014 r.

Muzeum Budownictwa Ludowego. Podkarpackie/Sanok

Ten park etnograficzny to jedno z najpiękniejszych muzeów na świeżym powietrzu w Europie i prawdziwa kopalnia wiedzy podanej w przyjemny sposób. Ma wszystko, co powinien mieć ciekawy skansen: interesującą ekspozycję na temat kultury polsko-ukraińskiego pogranicza i przepiękne położenie na prawym brzegu Sanu. Na terenie skansenu zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX w. Budynki są świetnie zachowane także od wewnątrz.

Suwalski Park Krajobrazowy. Podlaskie

Trudno się dziwić, że krajobrazy Suwalszczyzny zostały objęte ochroną jako pierwsze w naszym kraju, bo już w 1976 r. Można tam znaleźć wiszące doliny, ozy, kemy, głazowiska, a do tego liczne jeziora, w tym rekordową pod względem głębokości Czarną Hańczę (108,5 m). Jej przejrzyste wody przyciągają latem rzesze płetwonurków. Kto parku nie odwiedził, niech nadrobi zaległości, bo drugiego takiego miejsca w Polsce nie ma.

Promenada. Pomorskie/Hel

Słowo promenada kojarzy się z hałaśliwym deptakiem, ale tu rządzą tylko wiatr i morze. Mieszkańcy Helu promenadą nazywają ścieżkę z kładkami i barierkami poprowadzoną na samym końcu Mierzei Helskiej. Została oddana do użytku w 2013 r. Cały projekt jeszcze się jednak nie zakończył. Bo piękne miejsce do spacerów to jedno, a drugie to odtworzenie pierwotnego wyglądu i roślinności wydm.

Muzeum Śląskie. Śląskie/Katowice

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” to centrum życia kulturalnego miasta. Żeby jednak poznać historię regionu, trzeba zjechać pod ziemię – większość ekspozycji znalazła się 14 m poniżej poziomu terenu. Podziemnych zbiorów nie trzeba jednak oglądać z latarką w ręku czy na głowie. Dzięki specjalnym szklanym boksom w salach jest widno niczym w dzień. Nowe muzeum zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe Architekten.

Szlak przygody. Świętokrzyskie

Marzysz o podróży do średniowiecza albo dalej – do czasów neolitycznych czy okresu, w którym żyły dinozaury? A może chciałbyś, by do swojej posiadłości zaprosił cię Henryk Sienkiewicz czy Stefan Żeromski? Nic prostszego! Wybierz się na świętokrzyski Szlak Przygody. Składa się z sześciu krain: talentów, kultur, legend, natury, sacrum i profanum i czterech żywiołów. Podróżując nim, dotrzesz m.in. do dębu Bartek, synagogi szydłowskiej czy Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

Muzeum Państwa Krzyżackiego. Warmińsko-Mazurskie/Działdowo

Zakochają się w nim nie tylko dzieci, ale też dorośli. Ta interaktywna placówka ukazuje dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego, od Ziemi Świętej po czasy współczesne. Dzięki m.in. multimedialnym dotykowym ekranom można zobaczyć animacje bitew i machin oblężniczych, poznać technikę i strategię wojen, odkryć tajniki kuchni i dowiedzieć się, jak płynęło życie codzienne mieszkańców zamków i miast.

Brama Poznania. Wielkopolskie/Poznań

Park historyczny to chyba najlepsze określenie dla Bramy Poznania – Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. W budynku na miejscu, gdzie w XIX w. znajdowała się Śluza Tumska, otwarto muzeum, które przybliża historię miasta w nowoczesny sposób. Przez multimedialne prezentacje, projekcje filmowe, interaktywne makiety i wizualizacje Brama Poznania oddziałuje na wszystkie zmysły.

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Zachodniopomorskie/Biały Bór

Ta greckokatolicka świątynia została zbudowana w latach 1992–1997. Jej wnętrze zaskakuje, bo nie przypomina tego, co normalnie w cerkwi się widzi. Proste formy i bardzo oszczędne zdobnictwo, do tego mocne, kontrastujące kolory. Zarówno projekt architektoniczny, jak i wystrój świątyni są dziełem Jerzego Nowosielskiego.

źródło: tekst i zdjęcia – materiały prasowe plebiscytu 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze