1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Aplikacje przydatne w podróży

fot.123rf
Pakowanie walizek to nie lada wyzwanie – cała sztuka polega na tym, by wziąć to, co niezbędne, i nie zrobić nadbagażu. Zasada ta sprawdza się również w przypadku smartfona lub tabletu. Radzimy, jakie aplikacje zabrać ze sobą w podróż.

Tanie podróżowanie

Bezpłatną aplikację BLABLACAR pobierzesz i z Google Play, i z App Store, możesz też korzystać z niej na www.blablacar.pl. To chyba najpopularniejszy w Polsce system, dzięki któremu za parę złotych można dotrzeć do miejsca przeznaczenia – przydatny zarówno dla kierowców (jeśli nie lubisz podróżować sama albo chcesz, by zwrócił ci się koszt benzyny), jak i dla pasażerów (zabranie się z kimś samochodem często jest szybsze, ciekawsze i tańsze niż pociągiem czy autobusem). Serwis podaje, że ma 20 milionów użytkowników i skuteczny sposób weryfikowania prawdziwości danych osobowych zarówno oferujących podwózkę, jak i chcących się na nią załapać.

Ile to kosztuje?

Z pewnością każdemu obieżyświatowi, zwłaszcza preferującemu egzotyczne kierunki, przyda się przelicznik walut, i to taki, który działa także offline (bez połączenia z Internetem). Taką aplikacją dostępną w wersji darmowej zarówno na Androida, jak i na iOS jest XE CURRENCY – w bazie są wszystkie waluty świata.

Słownik

Tubylcy na ogół bardzo doceniają fakt, że staramy się mówić w ich języku. Pomocna może się okazać aplikacja na Androida pod nazwą WIELOJĘZYCZNY SŁOWNIK POLSKI. Jest to bezpłatna aplikacja, bez reklam, która działa także offline, zatem w podróży bardzo przydatna. Zawiera tłumaczenia polskich słów na kilkadziesiąt innych języków i na odwrót, a w kilku językach – angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim – umożliwia odtworzenie wymowy wybranego słowa.

Gdzie najfajniej?

Trudno wyobrazić sobie planowanie wakacji albo poruszanie się po nowym miejscu bez przewodnika TRIPADVISOR. Jest dostępny w formie aplikacji na Androida i iOS, a także jako serwis WWW. To przewodnik tworzony przez samych turystów – dzięki ich rekomendacjom lub recenzjom poznasz prawdziwe informacje o hotelu, w którym chcesz się zatrzymać, a także dowiesz się, gdzie najlepiej i najsmaczniej (albo najtaniej) zjeść, co zwiedzić, jakich atrakcji nie można ominąć. Są też mapy i zdjęcia. Z aplikacji TripAdvisor możesz korzystać także wówczas, gdy nie jesteś podłączona do Internetu.

Zdalne zarządzanie

Dzięki aplikacji KAYAK – jest dostępna na Androidy, iOS, Windows Phone i Kindle – możesz śledzić status swojego lotu, wypożyczyć samochód, zarezerwować hotel w najbardziej dla ciebie atrakcyjnej i korzystnej formie i cenie. Serwis (www.kayak.pl) oraz aplikacja pozwalają bowiem na porównywanie setek stron z ofertami podróży na całym świecie w trakcie jednego wyszukiwania. Jest duża szansa, żeby znaleźć najlepszą dla siebie ofertę, a następnie śledzić na bieżąco status usługi. Można też stworzyć listę bagażu i sprawdzać kursy walut.

Po Polsce

Dla tych, którzy cenią sobie polski krajobraz i chcą poznać dobrze własny kraj, ciekawym rozwiązaniem zapewne okaże się aplikacja POLSKA NA WAKACJE. Możesz zacząć wyszukiwanie od punktów najbliższych twojego miejsca zamieszkania (dzięki geolokalizacji) albo wybrać jedną z już gotowych propozycji, np. Dolinę Narwi, Jurę Krakowsko-Częstochowską, Hel czy – dla miłośników urbanistyki – większych i mniejszych miast. Dostępne są opisy, mapy, zdjęcia, wykazy ścieżek rowerowych, adresy wybranych miejsc noclegowych. Aplikacja na iOS i Windows Phone, darmowa.

W kontakcie za free

Jesteś daleko, a potrzebujesz od czasu do czasu skontaktować się z rodziną i znajomymi? Aplikacja WHATSAPP MESSENGER, dostępna na smartfony różnego typu, umożliwia komunikowanie się bez kosztów, przy użyciu sieci Wi-Fi lub GSM. Podobnie jak Skype czy Viber pozwala rozmawiać lub wymieniać się wiadomościami, ale do tego celu ani nie musisz mieć profilu, ani się rejestrować czy zakładać konta – wystarczy podać numer telefonu. Można też, oprócz tekstów, wysyłać pliki, zdjęcia i nagrania, tworzyć notatki głosowe i uczestniczyć w czacie grupowym. Konto jest darmowe w pierwszym roku użytkowania, potem już nie.

Na pomoc!

Aplikacja RATUNEK (ratunek.eu) z geolokalizacją pozwala na wezwanie pomocy w polskich górach lub nad wodą – wystarczy trzykrotnie stuknąć w aplikację (warunek konieczny do uzyskania pomocy), by nawiązać rozmowę z ratownikami. Do wezwania pomocy na drodze służy m.in. aplikacja HOLLO.

Przeczytaj potem

Fajna aplikacja przydatna w podróży – dzięki POCKET treści dostępne, gdy masz połączenie z Internetem, możesz odczytać sobie później, np. przemieszczając się środkami transportu albo w miejscu, gdzie Wi-Fi akurat nie ma pod ręką. Jak to możliwe? Pocket pozwala zapisywać strony z Internetu, by powrócić do nich później. Dostępny w przeglądarce, na Androidzie i iOS. Możesz powrócić do artykułu czy filmu na YouTube w każdej chwili z dowolnego urządzenia, nie będąc online.

Muzyka w trybie off

Gdy się przemieszczamy, miło jest posłuchać muzyki, ale niekoniecznie tej, którą mamy w urządzeniu. Może lokalnych dźwięków z radia? Ale nie zawsze mamy dostęp do Internetu. Na szczęście jest od niedawna MIXRADIO – słuchanie za darmo muzyki, także offline, na Androidzie i na iOS (wcześniej dostępna dla użytkowników Windows Phone). Możesz podążać za podpowiedziami aplikacji albo tworzyć własne miksy, ściągać ulubione utwory, by móc je odsłuchać, gdy dostęp do netu nie będzie możliwy albo jakość połączenia okaże się za słaba.

Tramwaj w obcym mieście

Kilka przydatnych aplikacji, gdy znajdziesz się w obcym, choć polskim mieście. Do wyszukiwania przystanków autobusowych i tramwajowych, wzywania taksówek, określania odległości przydadzą się aplikacje JAKDOJADĘ (jest też serwis jakdojade.pl), GO2STOP czy ITAXI oraz ZŁAPTAXI.

Notatki z podróży

Jest co najmniej kilka aplikacji, dzięki którym możesz na bieżąco prowadzić dziennik podróży w smartfonie lub na tablecie, dodawać dźwięki, zdjęcia, tworzyć widokówki do znajomych, a nawet na bieżąco informować ich o trasie, którą przemierzasz, dzięki możliwości dzielenia się wrażeniami na Facebooku czy Twitterze. Najpopularniejsze to TRIP JOURNAL, DZIENNIK Z WAKACJI I PODRÓŻY, CLEVER MOMENT (odpłatny cyfrowy pamiętnik, nie tylko podróży, ale i ważnych chwil na co dzień, które chcesz utrwalić) czy MY TRAVEL STORY.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze