1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak internet zmienił sposób przygotowań do świąt?

123rf.com
123rf.com
Mobilne urządzenia, dostępność internetu i wszechobecność mediów społecznościowych wpływają na sposób przygotowania i celebrowania świąt . Najczęściej przed świętami poszukujemy w sieci przepisów kulinarnych, inspiracji na dekorację domu oraz życzeń świątecznych i kolęd.

Internet oraz urządzenia mobilne zdominowały nie tylko codzienne życie Polaków, ale również okres przygotowania do świąt. Respondenci sondy * „Jak współczesne technologie zmieniają zwyczaje świąteczne” wskazują, że najczęściej szukamy w sieci inspiracji do świątecznej dekoracji domu, przygotowania potraw wigilijnych i ciekawych pomysłów na prezenty. Przy wyborze tych ostatnich inspirujemy się zazwyczaj życzeniami i marzeniami bliskich. Nie zawsze są to zresztą klasyczne upominki - dość nową, ale zyskującą na znaczeniu tendencją są prezenty w formie przeżyć.  „Współczesny sposób życia przekłada się na nasze oczekiwania względem otrzymywanych prezentów. Coraz bardziej doceniamy upominki, które pozwalają nam doświadczyć czegoś nowego, przeżyć jakąś przygodę z nutką adrenaliny”, komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Prawie połowa Polaków o prezenty dla najbliższych woli zadbać wcześniej, reszta odkłada to na ostatnią chwilę: 34 % badanych robi zakupy na tydzień przed Bożym Narodzeniem, a 20% czeka z tym do ostatniej chwili.  34% Polaków korzysta z oferty galerii handlowych, a 29% zamawia świąteczne podarunki w internecie. Pozostali wybierają supermarkety i małe sklepy.

W sposobie spędzania Bożego Narodzenia jesteśmy raczej tradycjonalistami: 46% Polaków najchętniej spędziłoby je z rodziną przy świątecznym, a 14% poświęciłoby ten czas przyjaciołom. Zmienia się jednak forma składania życzeń świątecznych: nadal składamy życzenia osobiście, ale coraz częściej także za pomocą Facebooka i skype’a 25%.

*Sonda zrealizowana w listopadzie 2016 na grupie 4162 przez serwis Prezentmarzeń.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze