1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Wielkanoc bez stresu

Wielkanoc bez stresu

istock
Dla wielu osób przygotowania do świąt oznaczają nerwowość. Jak - zamiast zbędnego stresu - skupić się na tym, co dla nas ważne?

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Markety są pełne kolorowych zajączków i jajek, a  w przekazach medialnych widzimy zazwyczaj rodzinę, która siedzi przy suto zastawiony stole, ciesząc się swoim towarzystwem. Tymczasem  przygotowania do świąt pochłaniają nasz czas i energię, wprowadzając nerwowość. Jak - zamiast zbędnego stresu - skupić się na tym, co dla nas ważne?

Wielkanoc to najważniejsze święto Kościoła katolickiego, a zarazem tradycja polskiej kultury. Nawet osoby niewierzące zazwyczaj siadają z rodziną do świątecznego śniadania, celebrując wspólnie spędzony czas. Nic więc dziwnego, że przygotowania pochłaniają niemal każdego bez reszty. Chęć zorganizowania perfekcyjnych świąt i zaimponowania gościom z jednej strony napędza do działania, z drugiej – stresuje.

Paweł Hylewski, internista z Salve Przychodnie w Łodzi przypomina, że stres przed ważnymi wydarzeniami ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, który często reaguje silnymi bólami napięciowymi głowy, kołataniem serca, bólami brzucha o charakterze zespołu drażliwego jelita lub zaburzeniami snu.

Na wysokich obrotach

Już sam czas przygotowań jest bardzo stresujący - musimy wszystko skrupulatnie zaplanować, począwszy od listy zakupów i gości, na wystroju wnętrza kończąc. Następnie wpadamy w wir wielkiego sprzątania i gotowania, z tyłu głowy mając wątpliwości czy wszystko robimy dobrze i czy potrawy na pewno zasmakuje domownikom i gościom. Gdy w końcu przy stole spotyka się cała rodzina, z którą najczęściej widujemy się tylko przy okazji Świąt, pojawiają się kolejne stresogenne sytuacje, w tym niewygodne pytania ze strony członków rodziny, rozmowy o polityce, religii i przekonaniach, które często kończą się kłótnią lub dalszą, napiętą atmosferą.

Presja idealnych Świąt

Dodatkowym „motorem” świątecznego stresu jest obraz Świąt kreowany w mediach, zestawiony z rzeczywistością. Gwiazdy i celebryci pokazują na swoich kanałach społecznościowych perfekcyjne zdjęcia wielkanocnej oprawy, podczas gdy u nas właśnie przypaliło się ciasto. Równie silna bywa presja najbliższych - trudno nie czuć frustracji, gdy teściowa wypomina, że twoja sałatka nie może równać się z tą, którą ona przygotowała w ubiegłym roku. -  Dobrze jest zmienić podejście do Świąt i w tym czasie spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu oraz wypocząć. Jeżeli rodzinne spotkania kończą się kłótnią, może warto przemyśleć wyjazd na krótki urlop - radzi ekspert.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze