1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Zwierzęta idą do nieba - rozmowa z Szymonem Hołownią, autorem książki „Boskie zwierzęta”

Zwierzęta idą do nieba - rozmowa z Szymonem Hołownią, autorem książki „Boskie zwierzęta”

Najczęściej zgadzamy się na cierpienie zwierząt z czystego wygodnictwa, ale na szczęście możemy zmienić swój stosunek do natury. (Fot. iStock)
Najczęściej zgadzamy się na cierpienie zwierząt z czystego wygodnictwa, ale na szczęście możemy zmienić swój stosunek do natury. (Fot. iStock)
Najczęściej zgadzamy się na cierpienie zwierząt z czystego wygodnictwa, ale na szczęście możemy zmienić swój stosunek do natury. Jak to zrobić? Szymon Hołownia, dziennikarz i autor książki „Boskie zwierzęta”, uważa, że najskuteczniejszym narzędziem uzdrowienia świata są decyzje, jakie podejmujemy w sklepie.

Czyńcie sobie Ziemię poddaną – zwierzęta nie są częścią Ziemi?
Są. Podobnie jak człowiek. Kłopot w tym, jak rozumie się owo „czynić poddaną”. Jedynym modelem panowania w rozumieniu chrześcijańskim jest służba tym, nad którymi ma się władzę. Zatem nasza misja wobec świata to służba temu światu, a nie jego wykorzystywanie dla naszych partykularnych interesów. To ostatnie jest karykaturą panowania, „opieki” nad światem: dopuszczamy się rzeczy, których nie musimy robić, a które kosztują życie stworzeń na Ziemi i w ogóle życie planety, w tym innych ludzi. Uzasadniamy to argumentami, które były aktualne w wieku XII albo wcześniej: że musimy jeść mięso, bo umrzemy, musimy zabijać zwierzęta na futra, bo zamarzniemy… W XXI wieku, kiedy znamy rośliny dostarczające kompletnego białka, kiedy możemy produkować tkaniny, to ordynarny fałsz. Czyli nasze dzisiejsze panowanie i „czynienie Ziemi poddaną” są oparte na kłamstwie.

Zatem dlaczego się okłamujemy?
Bo tak jest wygodniej. Zawsze z tego samego powodu: komfort, wygoda, chciwość. Ojcowie Kościoła mówią, że pycha jest korzeniem grzechów i wszystkie wynikają z pychy. Im dłużej żyję, tym częściej dochodzę do przekonania, że wszystkie grzechy główne przenikają się nawzajem i dzisiaj owa pycha przybiera formę chciwości: jesteśmy chciwi, żądni nie tylko pieniędzy, ale też wygody, doznań, realizacji ekscentrycznych potrzeb.

„Ekscentryczna potrzeba” i „szczególne doznanie” – o to chodzi myśliwemu marznącemu całą noc na ambonie, by o świcie, na zamglonej leśnej polanie zabić zwierzę?
Najczęściej tak. Czytałem wiele myśliwskich wspomnień, relacji. Widzę w nich ludzi, którzy opowiadają światu, jak to trudzą się dniem i nocą, by – gdy jadę autem – nie zabił mnie czyhający specjalnie na mnie krwiożerczy łoś, a straszny dzik nie pożarł mojemu dziecku śniadania. Prawda jest jednak inna: mam wrażenie, że ten człowiek ma w głowie wgraną wirtualną grę komputerową. I w tej grze jest myśliwym z VI czy VII wieku, polującym, by wyżywić rodzinę. Współczesne myślistwo w swej istocie nie różni się wiele od prowadzenia ubojni. Przy technice i podstępach, jakie dziś wykorzystują myśliwi, zwierzę nie ma szans.

Skąd to się bierze w człowieku? Z tradycji? Tak to uzasadniają myśliwi.
Z chorego antropocentryzmu. Piszę o tym sporo w książce: człowiek w pewnym momencie uznał, że nie jest jednym – owszem, wyjątkowym – ze stworzeń, ale w ogóle jest nad światem i spoza świata, może go wykorzystać, jak chce, a później zostanie zeń ewakuowany. Przyznał sobie wyłącznie prawa, anulował obowiązki. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które widzi, jak to się kończy. Dziś jesteśmy po raz pierwszy konfrontowani z koniecznością zapłacenia rachunku za wszystko, co się na świecie dzieje od początku rewolucji przemysłowej, kiedy ludzkość ruszyła jak petarda do przodu: wzrost gospodarczy, dobrobyt, wzrost liczby ludzi. Nadszedł czas płacenia rachunku. Proszę spojrzeć na to, co dzieje się z klimatem. Jak z produkcji żywności zrobiliśmy jednego z głównych zabójców ludzkości.

Czy w książce nieco nie mieszasz sprawy ekologii „planetarnej” z indywidualnym stosunkiem każdego człowieka wobec zwierząt? Jeżeli populacja tygrysów wzrosłaby z obecnych pięciu tysięcy do stu tysięcy – można by znowu na nie polować?
Dlaczego?

Równowaga. Gatunek byłby niezagrożony. Z generalnego ekologicznego punktu widzenia wszystko byłoby OK – można strzelać.
Ale ja nie piszę tej książki jako biolog, ja ją piszę jako chrześcijanin wierzący w to, że każde ze stworzeń żyjących obok mnie, każdy przedstawiciel tych ponad czterech tysięcy gatunków zwierząt, które otaczają mnie w samej Warszawie, jest mu znane i ma z nim swoje (nieznane mi) sprawy. Naukowcy mówią: „Trzeba strzelać do gatunków obcych, bo one zagrażają rodzimym”. Z naukowego punktu widzenia może i racja, dla mnie liczy się życie każdego stworzenia, również tego, które – bez swojej winy przecież – zalicza się do owego gatunku napływowego. A w sytuacji, o której mówisz, cóż, ja nadal nie chcę polować, bo to zwierzę ma wartość, której to wartości żadna z moich potrzeb nie znosi. Po prostu nie potrzebuję tego robić.

A jakbyś potrzebował, choćbyś nie chciał?
Gdybym musiał, żeby wyżywić rodzinę? To pewnie polowałbym ze łzą w oku, ale jednak. Tak jest ten świat skonstruowany, musimy się odżywiać, gdyby nie było innej żywności, pewnie jadłbym zwierzęta… Ale to znów zupełnie hipotetyczne. Mam inną żywność, nie muszę, koniec i kropka. Ba, powinienem, bo wspomniany antropocentryzm już zabija nam nie tylko zwierzęta, ale ludzi. Jesteśmy – z woli Boga – z przyrodą systemem naczyń połączonych. A gdy samolot spada, klasa biznes i ekonomiczna kończą tak samo. Myślę, że jesteśmy jakieś 20–30 lat od momentu, w którym zobaczymy w masowej skali, że wycinanie lasów w pień, zatruwanie powietrza i przemysłowa hodowla zwierząt kończą się śmiercią naszych wnuków. Już dzisiaj WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) pokazuje, że spożycie 50 g czerwonego przetworzonego mięsa dziennie o 18 procent zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego… Wyobraź sobie ilość zatrutej wody, gleby, którą generują fermy przemysłowe, te dziesiątki milionów kur zamkniętych w hodowlach w jednym tylko powiecie i tak dalej. Ja za 30 lat pewnie będę na Powązkach, ale moje dzieci będą musiały się z tym zmagać. Słowem, chcę być dobry dla zwierząt, bo chcę być dobry dla ludzi.

Stawiasz pytanie, czy zwierzęta mają duszę. Mają?
Mają. To, oczywiście, nie jest dusza ludzka – trzeba to mówić, bo wokół tej kwestii toczy się wiele jałowych sporów. Absurdem byłoby przypuszczać, że królik ma ludzką duszę. Nie, on ma swoją własną duszę, ma „ducha życia”, którego charakter i kształt nie jest mi znany, ale istnieje bez wątpienia i bez wątpienia nie ode mnie pochodzi. W licznych pracach teologicznych wielu biblistów pokazuje, że każde ze stworzeń ma osobną relację ze Stwórcą. „A wszystko, co Bóg stworzył, było bardzo dobre” – jak można oczekiwać, że coś dobrego ma w sobie zło, czyli śmierć? Albo coś jest dobre, albo coś jest złe. Nie można być trochę w ciąży.

No co ty, Szymon, człowiek, choć stworzony „na obraz i podobieństwo”, nie jest dobry? Nie jest dobry nie tylko dla innych przedstawicieli swojego gatunku, ale i dla zwierząt, o czym właśnie rozmawiamy.
Człowiek nie jest dobry, ale to jest jego decyzja. Człowiek jako jedyne ze stworzeń ma świadomość moralnej wagi własnych czynów. Wie, że robi zło. Zła nie można wyrządzić stołowi, kamieniowi czy krzesłu, ale zwierzęciu już tak, bo ono komunikuje człowiekowi, że doświadcza zła: krzykiem, sprzeciwem, rozpaczą. I człowiek wie, że to zło mu wyrządza. Nie mam prawa oczekiwać moralności od wilka, od człowieka – mam. To proste.

Choć w książce opisujesz procesy wytaczane przez ludzi zwierzętom…
Tak. Jeszcze w XX wieku! Wieszanie świń czy rozstrzeliwanie słoni, które stratowały ludzi, i tak dalej. To są oczywiste absurdy. Nasi przodkowie ciągali przed sądy komary i koty, my poszliśmy w drugą stronę: u nas już nie ma zwierzęcia, jest „dziczyzna”, „drób”, „trzoda chlewna”. Powtórzmy: Bóg każde ze stworzeń, od człowieka po muchę, tworzy z osobna. Popełniamy błąd, myśląc, że na początku Bóg stworzył po modelowej parze zwierząt każdego gatunku i to była kreacja, a potem już tylko prokreacja, czyli te zwierzęta się same rozmnażały…

Z interludium czy powtórką w postaci arki Noego…
Tak. W każdym razie myślimy, że to zjawisko pewnego domina, samoczynnego procesu, w którym Bóg nie ma już nic do roboty. Ale w tym myśleniu i my przecież nie jesteśmy stworzeniami Bożymi, tylko stworzeniami naszych rodziców czy czymś jeszcze innym. Otóż nie. 20 milionów kurczaków na fermie w powiecie żuromińskim to nie są środki produkcji mięsa. To są stworzenia. Ich Stwórca precyzyjnie rozliczy nas z losu zgotowanego przez nas każdemu z nich.

Zwierzęta pójdą do nieba?
Tak. Papież Franciszek też zresztą zasugerował to jasno w swojej ostatniej encyklice. A zresztą, gdzie miałyby pójść? Po tym wszystkim, co ludzie im robią?

Co to jest bambizm?
To pojemne pojęcie. Pogardliwie określa się nim stanowisko ludzi, którzy prezentują jakiś rodzaj wrażliwości na to, co się dzieje ze zwierzętami. Sprowadza się ich poglądy do czułostkowości rodem z kreskówki o jelonku Bambi. To taki rodzaj ostatecznego argumentu, po nim nie ma już dyskusji. „Jesteście bambistycznie nastawieni”, czyli każdy jelonek do was mówi, czujecie wtedy ciepłe emocje, antropomorfizujecie zwierzęta, jesteście infantylni… To argument absurdalny i nadużywany. Skądinąd uważam, że zwierzętom nie należą się w pierwszym rzędzie moje emocje, ale mój szacunek. Cała debata o zwierzętach rozbija się w chwili, gdy skręca w stronę emocji. Znam ludzi, którzy po minucie oglądania filmu z rzeźni chcieli iść i tę rzeźnię burzyć, ale po kwadransie już o tym zapominali, bo emocje stygły. Natomiast szacunek to coś, co jest trwałe, oznacza stałą relację, a nie naturalnie zmienne w natężeniu emocje.

Twoim zdaniem – tak napisałeś w książce – los świata nie decyduje się dzisiaj w Internecie, w książkach czy w kościołach, ale w sklepach.
W momencie gdy podchodzę do półki, podejmuję decyzję: zapłacę za straszne życie i koszmarną śmierć tego, co widzę na kolorowej tacce, czy zachęcę tych, którzy zrobili to temu zwierzęciu, do zmiany zarobkowego zajęcia. To jedyny język, który dzisiaj świat rozumie: podaż i popyt. Trzeba modyfikować popyt, wtedy zostanie zmodyfikowana podaż. Nie ma innej drogi uzdrowienia świata – i co do zanieczyszczeń (plastiku oraz opakowań), i co do szacunku dla zwierząt.

Czy dziecko, które ogląda razem z rodzicami, jak ksiądz święci pokot– rzędy zabitych podczas polowania zwierząt – będzie skłonne podejmować „prozwierzęce” decyzje w supermarkecie?
To rytuały tak niedzisiejsze i tak absurdalne, że mam nadzieję, iż będą zanikać. Już to zresztą widać: jeszcze nigdy społeczne nastawienie do łowiectwa nie było tak negatywne, jak jest dziś. Za pokolenie czy dwa takie pokoty już dla wszystkich będą szczytem obciachu. Po prostu.

Szacunek, a nie emocje… Przecież czujesz emocje, gdy bierzesz na ręce swojego psa.
No tak. Ale mówię o pewnym porządku: emocje muszą być budowane na fundamencie szacunku, natomiast one same nie wystarczą. Będę się cieszył zabawą z moją Żelką, nawet się wzruszę jej psim spojrzeniem, a potem pójdę do sklepu i kupię koninę czy świninę? No na Boga! I co, nie pomyślę, co czuła świnia czy koń w rzeźni?!

Żelka wie, że jest Żelką, gdy nikt nie patrzy?
To jest trudne i głębokie pytanie o samoświadomość. Przez różnych prawicowych maczystów rozstrzygane jednoznacznie, ale my niewiele wiemy na ten temat. Wydaje się, że są przesłanki, również naukowe, by dostrzegać, że zwierzęta, na pewno niektóre, są świadome swojego „ja”. Czy myślą o sobie nawzajem w trzeciej osobie? Czy „cierpią”, czy tylko „ czują ból”… Moim zdaniem nie ma to znaczenia, bo każdy ból jest złem. Więc dlaczego miałbym się zastanawiać, czy Żelka, kiedy boli ją łapa, myśli o tym, że ją boli, czy po prostu ją boli? Co to zmienia? Myślenie, że jeżeli zwierzęta będą takie jak my, to wtedy przyznamy im pewne prawa, to ślepa uliczka. Otóż prawa zwierząt wynikają z tego, że są zwierzętami, a nie z tego, że są podobne do ludzi, niektóre bardziej, inne mniej. Zwierzęta nie potrzebują być traktowane zgodnie z wyobrażeniem i interesem człowieka. Ja – ważąc ich los – muszę wziąć pod uwagę to, co jest dobre dla nich.

Od zawsze miałeś zwierzęta w domu?
Tak. Psy, koty, chomiki, rybki w akwarium. Piszę w książce, że jako dziecko widziałem na wsi zabijanie gęsi. Miałem kilka lat, ale wiedziałem, że dzieje się coś złego. Nie potrafiłem tego nazwać, ale czułem to. Widziałem tę scenę przez przypadek, bo normalnie dzieci od tego odsuwano. Skądinąd: gdyby dzisiaj ten cały wielki przemysł mięsny pokazywał „proces produkcji” od początku do końca, ciekawe, ilu z nas od dziś byłoby wege? 80, 90 proc.? Zawsze proszę przemysłowych hodowców, rzeźników – pokazujcie nam uczciwie, co robicie. Bez koloryzowania, dramatycznej muzyki na smyczki i bębny. Ja nie wstydzę się swojej pracy. Pokazujcie mi, skąd się bierze mój kotlet. Pokażcie, jak zachowuje się zwierzę zanieczyszczające się ze strachu, bo słyszy, co je za chwilę czeka w rzeźni. Pokażcie dokładnie, jak krowom i koniom wstrzeliwuje się w mózg bolec. Jak zabija się „mleczne jagnięta”, ssące palec tych, co podrzynają im gardła. A później idźmy kupić mięso. Kupimy? Więc dlaczego się oszukujemy?

Dla wygody.
Tak. Wracając do początku naszej rozmowy: zgadzamy się na cierpienie zwierząt, bo to dla nas wygodne. Powinniśmy być tego świadomi i z tą świadomością właśnie nie powinniśmy czuć się komfortowo. Może to wpłynie na nasze decyzje zmniejszania sumy cierpienia na świecie. Niech płacze przez nas jedno stworzenie mniej, niech jedno więcej powie kiedyś na sądzie (w swoim, znanym Stwórcy, języku): „Ten człowiek był dobry, nie sądźcie go źle, ja zawdzięczam mu życie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Moda i uroda

Krok w Dobrą Stronę. Marka CCC wprowadziła szereg proekologicznych działań

Daria Biedrzycka, Nat Budzyńska. (Fot. materiały prasowe)
Daria Biedrzycka, Nat Budzyńska. (Fot. materiały prasowe)
Marce CCC proekologiczne działania nie są obce już od dawna. Tym razem premierze najnowszej kolekcji "Go For Nature" na sezon wiosna-lato 2021 towarzyszyły akcje pod hasłem #LetsCareWithCCC: panele dyskusyjne o ochronie środowiska, powstanie muralu w Warszawie i filmiki o ekologicznym życiu.

Działania CCC to bez wątpienia krok w dobrą, ekologiczną stronę. Firma od dawna wdraża proekologiczne działania. Wszyscy dostawcy przestrzegają kodeksu postępowania zgodnego z prawami człowieka, poszanowaniem środowiska naturalnego i zakazem wykorzystania szkodliwych substancji. 90 proc. odpadów z produkcji poddawanych jest recyklingowi. Zamiast plastikowych toreb używane są papierowe i ekologiczne opakowania, a w tegorocznej akcji „Daj swoim butom drugie życie” zebrano 10 ton obuwia. Najnowsza kolekcja „Go For Nature” oraz towarzyszące jej premierze akcje specjalne promowane były pod hasłem #Let’sCareWithCCC.

Kolekcja Go For Nature w sprzedaży pojawiła się w sezonie wiosna-lato 2021. Powstała z wykorzystaniem materiałów z recyklingu oraz z dbałością o optymalizację zużycia energii i wody. Zostały oznaczone trzema etykietami: Leather Working Group (wytwórcy dochowują najwyższej staranności w całym procesie produkcji), Water Based Pu oraz Recycled Plastic Bottles. Niektóre modele sneakersów Sprandi w 50 proc. wykonano z butelek PET poddanych recyklingowi.

Kuba Kulesza. (Fot. materiały prasowe)Kuba Kulesza. (Fot. materiały prasowe)

Marta Siniło. (Fot. materiały prasowe)Marta Siniło. (Fot. materiały prasowe)

Natalia Kusiak. (Fot. materiały prasowe)Natalia Kusiak. (Fot. materiały prasowe)

Premierze towarzyszyły akcje wspierające. W mediach społecznościowych CCC pojawiły się filmiki z udziałem influencerów. Dominika Rejestruje nagrała wideo z przepisem na ekologiczne środki czystości. Rozkoszny podał przepis zero waste na zielony koktajl z bananem, a następnie curry ze skórkami z banana pozostałe z koktajlu oraz risotto ze szparagami na bulionie z końcówek szparagów. Krzysiek Rzyman, Natalia Kusiak i Jagna Niedzielska podzielili się sposobami na ekologiczne działania na co dzień, a Kuba Kulesza pokazał, jak segreguje śmieci.

W inicjatywie Sprzątanie lasu nad Wisłą w Warszawie uczestniczyli, m.in. joginka Karolina Erdmann, modelka Gosia Guzowska, stylistka Daria Biedrzycka i model Mariusz Jakubowski.

Inicjatywa sprzątanie lasu nad Wisłą w Warszawie. (Fot. materiały prasowe)Inicjatywa sprzątanie lasu nad Wisłą w Warszawie. (Fot. materiały prasowe)

W centrum Warszawy powstał też mural stworzony przez Beatę „Barrakuz” Śliwińską z wykorzystaniem farb fotokatalitycznych, które oczyszczają powietrze. Obok umieszczono recyklomat na butelki PET – wrzucenie butelki uaktywnia iluminację LED. Po recyklingu z butelek powstają, m.in. długopisy, zabawki, namioty, czy meble ogrodowe, a także poliester do produkcji czapek, szalików i toreb z linii Go For Nature CCC.

Działania zwieńczył panel dyskusyjny o zrównoważonym rozwoju z udziałem Jagny Niedzielskiej (#bezresztek), Krzyśka Rzymana, zajmującego się ideą less waste, i aktywistki klimatycznej Arety Szpury.

 1. Zdrowie

O czym szumią zioła

Ruta Kowalska:
Ruta Kowalska: "Moją misją jest wielki powrót ziołolecznictwa. Marzę, aby każdy/a z nas posiadł/a podstawową wiedzę o roślinach, aby samodzielnie i bezpiecznie stosować je we własnym domu."(Fot. archiwum prywatne)
Ruta Kowalska, dyplomowana zielarka, autorka podręcznika „O czym szumią zioła” i kajetu wielkiej urody „Receptariusz ziołowy” zaprasza do magicznego świata roślin i odkrywania ich niezwykłych właściwości. Na swoim blogu oraz Instagramie „Zioła w pełni” dzieli się zielarską wiedzą, pokazuje innym jak zaprzyjaźnić się z roślinami i korzystać z ich dobrodziejstwa.

W jeszcze nie tak odległych czasach nieomal każda roślina była otoczona nimbem boskości i darzona szacunkiem. Wraz z rozwojem nauki i technologii zaczęłyśmy tracić przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedzę, a dziś dla wielu osób zioła to po prostu popularne przyprawy jak oregano czy tymianek. Czym dla ciebie są zioła i czy były obecne w twoim życiu już wcześniej?
Od dziecka jestem zafascynowana roślinami. Trudno zliczyć ile czasu spędziłam w towarzystwie tych milczących, zielonych istot. Poznawanie ich wszystkimi zmysłami, dzielenie z nimi czasu ma w sobie coś z wtajemniczenia, inicjacji. Spotkanie twarzą w kwiat. Twarzą w liść. Twarzą w owoc.

Zioła są dla mnie czymś doskonałym samym w sobie. To dużo więcej niż potencjalne lekarstwo, chociaż to, że nas leczą jest dla mnie czymś niesamowitym. Nie chcę patrzeć na nie jedynie w sposób użytkowy. Tak jak w Twoim przykładzie o torebce z przyprawami. Nie wystarczy mi dodać suszu do potrawy, aby polepszyć jej smak. Chcę zobaczyć daną roślinę na żywo, poczuć fakturę jej liści, dowiedzieć się jakie ma wymagania glebowe – co mogę zrobić, aby było jej dobrze np. w moim ogrodzie. Sięgam też głębiej, dociekam jak rośliny troszczą się o siebie nawzajem i komunikują między sobą. Dlatego kiedy nauka, która w naszej zachodniej kulturze jest bogiem, potwierdza to, co czułam intuicyjnie od dziecka odczuwam wielką radość. I mimo, że burzy to skrupulatnie budowaną od wieków hierarchię świata, to czuję, że nadejdzie czas, kiedy rośliny będą miały własne prawa. Podobnie jak zwierzęta, o czym przecież naszym przodkom nawet się nie śniło.

Codziennie jestem w bliskim kontakcie z roślinami. Czuję ogromną wdzięczność za to, że mieszkam na odludziu i wystarczy wyjść z domu, aby zanurzyć się w zielonym świecie. Rośliny są dla mnie jak bliscy przyjaciele. Bo jeśli od kilkunastu lat codziennie głaszczę korę rosnących wokół mojego domu drzew, obserwuję ich zmagania się z mrozami czy wiatrem, patrzę jak zmieniają się w rytmie pór roku, to czuję więź. Tak samo w ogrodzie, gdzie doglądam rosnących ziół, czy na łąkach wokół domu, gdzie znam każdy spłachetek ziemi. Mam tylko wątpliwości czy ta więź jest obopólna. Rośliny znakomicie mogą się bez nas obyć. Dzięki fotosyntezie są autonomicznymi, samowystarczalnymi istotami. To my ich potrzebujemy, a nasze życie nie mogłoby bez nich istnieć.

Zioła wykorzystywano nie tylko w obrzędach religijnych i magicznych rytuałach, pełniły one bardzo ważną funkcję w codziennym życiu. Znajomość ich właściwości mogła ratować albo odbierać życie, dlatego wiedza na ich temat była tak cenna. Gdzie ty zaczęłaś swoje poszukiwania na temat ziół oraz ich magicznych i leczniczych właściwości? I kiedy poczułaś, że chcesz dzielić się swoją wiedzą z innymi?
Jako dziecko mogłam godzinami obserwować przyrodę zachwycając się całym tym bogactwem. Dopiero potem poczułam potrzebę nazywania, porządkowania, przypisywania roślinom określonych właściwości. Chciałam wiedzieć jakim zielonym bandażem można opatrzyć ranę podczas leśnych wędrówek, co można zjeść, a czego lepiej unikać, jak wspomóc się przy niestrawności czy w przeziębieniu. Na moim regale pojawiało się coraz więcej książek o ziołach. Nieustannemu czytaniu towarzyszyły częste wyprawy w teren, bo odczuwam jakąś pierwotną, ciągłą potrzebę bycia na świeżym powietrzu, w ruchu, chodzenia po chaszczach.

Zawsze byłam mocno ukierunkowana i zdaję sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być zaskakujące, ale już jako 6-letnie dziecko wiedziałam, że chcę mieszkać na wsi i żyć blisko ziemi.

Cała moja formalna edukacja związana jest z przyrodą. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ostatnich latach, bo wcześniej niestety nie było takich możliwości, ukończyłam roczny kurs zawodowy „Zielarz-Fitoterapeuta”, studia podyplomowe „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz „Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Obecnie uczestniczę w rocznym kursie „Fitoterapia szczegółowa” prowadzonym przez dr. H. Różańskiego.

Ziołolecznictwo to nauka ścisła i takie podwaliny, szeroka wiedza biologiczna i chemiczna są bardzo istotne. Równolegle wciąż uczę się sztuki zielarskiej na najlepszym uniwersytecie. Stworzonym ręką Natury. Na łąkach, polach, w lasach.

Pierwsze warsztaty przyrodnicze zaczęłam robić jeszcze podczas studiów, potem skupiłam się na ziołowych. Bardzo wierzę w moc edukacji. W to, że kropla drąży skałę.

Moją misją jest wielki powrót ziołolecznictwa. Marzę, aby każdy/a z nas posiadł/a podstawową wiedzę o roślinach, aby samodzielnie i bezpiecznie stosować je we własnym domu.

„Zioła w pełni” to nazwa nieprzypadkowa, oprócz istotnych w twoim życiu roślin pojawia się też element lunarny. Jaka jest rola księżyca w tym, czym zajmujesz się na co dzień?
„Zioła w Pełni” to nie tylko nazwa mojej firmy i bloga na którym snuję ziołowe opowieści, ale również odzwierciedlenie tego, co jest dla mnie ważne. Pełnia to dla mnie stan, w którym niczego nie brakuje. Całkowitej harmonii i poczucia obfitości na każdym poziomie życia.

Księżyc odgrywa w moim życiu dużą rolę. Zarówno ja, jak i uprawiane przeze mnie rośliny żyjemy w jego rytmie. Bardzo bliska jest mi idea rolnictwa biodynamicznego, a kalendarz księżycowy autorstwa Marie Thun to mój zaufany doradca. Zawsze mam go na podorędziu. Podpowiada mi jak pielęgnować rośliny, kiedy najlepiej siać, przycinać je, zbierać plon.

Księżyc kiedyś nazywany był miesiącem, a stąd już tylko krok do miesiączki. Od kilkunastu lat przyglądam się temu jak pięknie mój cykl menstruacyjny współgra się z rytmem Księżyca. Opowiadam o tym na warsztatach na temat zdrowia kobiet, kiedy pierwszego dnia zasiadamy w Ziołowym Kręgu Kobiet. Okazuje się, że większość kobiet odkrywa wtedy tę niesamowitą synchroniczność.

Z fascynacją obserwuję jak wpływają na mnie poszczególne fazy Księżyca. Jeżeli Księżyc ma tak potężny wpływ na oceany, to musi mieć też wpływ na nasze ciała, które w większości są zbudowane z wody. Nów to czas skupienia się na sobie, wejścia w ciemność, zasiewania ziaren. Pełnia to moment spełnienia, celebrowania życia i dziękczynienia. Zdaję sobie sprawę, że część ludzi, szczególnie w miastach, zamkniętych w blokach zapomina o spoglądaniu w niebo, dlatego mój ziołowy newsletter wysyłam w nów i pełnię. Czasem czytelniczki piszą mi, że przypominam im przy okazji o tym, co dzieje się na niebie.

Kolejnym księżycowym motywem jest to, że dawniej niektóre zioła zbierano przy pełni ufając, że w tym czasie ich lecznicza moc jest najpotężniejsza. Idea ta mocno mnie porywa, dlatego wzorem naszych przodkiń zdarza mi się wykopywać korzenie ziół w srebrnym blasku Księżyca. Ogarnia mnie wtedy poczucie wspólnoty, zielarskiego siostrzeństwa z tymi, które były przede mną, a z którymi łączy mnie zielona nić porozumienia.

Zioła od początku pełniły ważną funkcję w różnego rodzaju rytuałach. Które rośliny i jakie rytuały są dla ciebie szczególnie ważne?
Nie mogłoby w moim życiu obyć się bez rytuałów związanych z Księżycem. Każdego miesiąca celebruję pełnię sporządzając eliksir księżycowy. Ruszam na łąki, do lasu i zbieram sezonowe zioła. Zimą są to szyszki, kawałki kory, jakieś zapomniane przez ptaki owoce np. berberysu, dzikiej róży. Kryształową karafkę, schedę do mojej babci wypełniam ziołami, zalewam zimną wodą i zostawiam na całą noc. Rano wypijam chłodny, delikatny macerat czemu zawsze towarzyszy jakaś intencja, ale i wdzięczność za wszystko co w życiu otrzymuję. To ostatnie jest bardzo ważne, bo w wirze codziennych zajęć często zapominam o docenianiu tego, co się wydarza, o celebracji każdego dnia, tak jakby był ostatnim. Marzy mi się, aby sporządzanie eliksirów księżycowych stało się powszechne. Wyobraź sobie, że przed pełnią na okiennych parapetach, jak kraj długi i szeroki królują buteleczki, flakoniki i fiolki z ziołami.

Podczas nowiu palę ognisko, aby rozświetlić ciemność nocy, ale również tę w sobie. Spotykają się wtedy wszystkie żywioły – woda, bo miejsce na ognisko jest nad stawem, powietrze bez którego ogień nie mógłby zapłonąć, ziemia.

Bardzo ważny jest też dla mnie rytuał wdzięczności wobec roślin. Proszenia o możliwość skorzystania z ich leczniczych mocy. Zauważyłaś, że w większości przypadków, aby zebrać jakąś roślinę, trzeba przed nią przyklęknąć, pokłonić się? Czuję, że nie bez powodu. Mam taką zasadę i tego uczę na moich warsztatach: Najpierw zaprzyjaźnij się z rośliną, a dopiero potem poproś o coś dla siebie. Weź jedynie tyle, ile potrzebujesz i nie zapomnij podziękować ziołom, że możesz czerpać z ich dobrodziejstw.

Głęboki szacunek do roślin to dla mnie podstawa. Musi istnieć równowaga między braniem a dawaniem. Korzystam z ziół, ścinam je, ale w ramach zadośćuczynienia co roku sadzę drzewa, pielęgnuję łąkę kwietną, nie stosuję żadnych pestycydów w ogrodzie, dbam o bioróżnorodność w moim najbliższym sąsiedztwie.

Ruta Kowalska (Fot. archiwum prywatne)Ruta Kowalska (Fot. archiwum prywatne)

Ziołolecznictwem od zarania wieków zajmowały się kobiety, matki przekazywały córkom wiedzę, którą otrzymały od swoich przodkiń. Dzisiaj ty pełnisz rolę takiej przewodniczki po świecie roślin i zapraszasz kobiety na prowadzone przez siebie warsztaty. Czy możesz opowiedzieć jak wyglądają takie spotkania, czego uczysz i jak na czym polega poznawanie ziół od podstaw?
Wierzę, że ziołolecznictwo to nasza kobieca spuścizna, że w naszych sercach, krwi i kościach zapisana jest wiedza przodkiń. Nasza herstoria mocno splata się z pędami roślin. Dawniej większość kobiet, szczególnie tych mieszkających daleko od miast posiadała jakąś podstawową wiedzę na temat roślin leczniczych.

Moje warsztaty robię w duchu głębokiego poszanowania i wrażliwości na to, co daje nam natura. Na warsztatach „O czym szumią zioła” przekazuję wiedzę na temat podstaw ziołolecznictwa, prawidłowego sporządzania preparatów galenowych: naparów, wywarów, odwarów, nalewek, intraktów, maści, wyciągów na winie, wyciągów glicerynowych czy olejowych. Użycie prawidłowego rozpuszczalnika ma kolosalne znaczenie, tylko mając odpowiednia wiedzę fitochemiczną może przygotować skuteczny preparat ziołowy. Mówię o etyce zbioru, uczę jak prawidłowo zbierać i suszyć zioła, opowiadam dużo o substancjach czynnych w roślinach, bezpieczeństwie stosowania ziół, lokalności i sezonowości. Nie może się oczywiście obyć bez zajęć terenowych. Spotkania z roślinami na żywo są niezmiernie ważne. Po zajęciach często uczestniczki opowiadają mi, że przypomniały sobie, że przecież w dzieciństwie babcia pokazywała im kwitnące podbiały czy świetliki, albo jak sporządzić syrop ziołowy.

Warsztaty „Po zioła. Po moc” dedykowane są zdrowiu kobiet. Podoba mi się to określenie „po moc” - tylko jeśli jesteś w swojej mocy możesz sobie pomóc. Te warsztaty zaczynamy Ziołowym Kręgiem Kobiet. To otwiera uczestniczkom serca i buduje poczucie wspólnoty, które będzie nam już towarzyszyło do końca warsztatów. Rozmawiamy o trzech etapach życia kobiety – Białej Bogini (dojrzewanie), Czerwonej Bogini (kobieta płodna, matka) oraz Czarnej Bogini (kobieta po menopauzie, mądra). Oczywiście wszystko w kontekście ziół.

Dzielę się naukową wiedzą m.in. o tym jak możemy wesprzeć się ziołami w zespole napięcia przedmiesiączkowego, przy bolesnych, obfitych lub skąpych miesiączkach, stanach zapalnych narządów płciowych, przy mięśniakach, torbielach, podczas połogi i laktacji, czy w okresie klimakterium. Te spotkania są bardzo intensywne, chcę przekazać jak najwięcej wiedzy, ale teorii towarzyszy też praktyka – każda z uczestniczek przygotowuje dla siebie po kilkanaście różnych ziołowych remediów. Ich sporządzaniu zawsze towarzyszy dużo radości i poczucia wspólnoty.

Wiosna to czas nowego początku, nowego cyklu życia. To na pewno również bardzo ważny moment w życiu zielarki. Na jakie zioła warto zwrócić szczególną uwagę w tym czasie?
Uwielbiam wczesną wiosnę, kiedy przyroda, ale i moje ciało budzą się do życia. To doskonały czas na zbiór ziołowych korzeni i kłączy, które najlepiej wykopać jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. W tym czasie ilość nagromadzonych w nich substancji leczniczych jest największa.

O tej porze możemy też zbierać korę i gałązki z drzew. Najlepiej zrobić to, wraz z ruszeniem wegetacji. Kiedy rozpoczyna się intensywny wzrost roślin między korą a drewnem tworzy się warstwa młodych komórek twórczych, luźno z nimi złączona, co ułatwia oderwanie kory. Najlepiej zbierać ją podczas przecinek z młodych, gładkich, kilkuletnich gałązek o grubości około 3-4 cm, a nie z żywego drzewa.

Wiosna to też doskonały czas na zbieranie pączków drzew i krzewów. W fitoterapii wyodrębniono nawet specjalny dział im poświęcony - gemmoterapię. Pączki pozyskuje się w różnych fazach wzrostu: od całkowicie zamkniętych po częściowo otwarte z widocznymi rozchylającymi się listkami, ale wciąż jeszcze u dołu otulonymi brązowymi łuskami. Wczesną wiosną możemy też zbierać pierwsze kwiatostany np. olchy, leszczyny czy żółto kwitnącego podbiału.

Bardzo popularny jest też zbiór soku z brzozy zwanego oskołą. Ja osobiście go nie pozyskuję. Czuję, że ten cenny w substancje odżywcze płyn należy do drzewa, jest niczym życiodajna krew, której dopływ zapewnia mu dobry start na wiosnę, witalność i doskonałą kondycję. Nierozważnie i rabunkowo prowadzony zbiór soku naraża zdrowie drzew, może prowadzić do infekcji grzybowych, osłabienia, a nawet obumarcia drzewa.

Wczesne zapisy o zastosowaniu ziół pojawiły się już na babilońskich glinianych tabliczkach pochodzących z 3000 r. p.n.e. Ty również postanowiłaś usystematyzować i skatalogować posiadaną wiedzę o ziołach i tak powstały twoje dwie książki „O czym szumią zioła” i „Receptariusz ziołowy”. Od której warto zacząć i co w nich znajdziemy?
W pierwszej kolejności mocno zachęcam do przeczytania liczącej 416-stronic książki „O czym szumią zioła”. Ta książka pęczniała we mnie jak nasiono na długo zanim ujrzała światło dziennie. Na jej pisanie i wydanie w modelu selfpublishingu poświęciłam dwa lata. Nazwałam ją podręcznikiem, bo wierzę, że jest to książka, którą zawsze warto mieć pod ręką. To esencja mojej wiedzy i kilkudziesięcioletniego doświadczenia w zakresie ziołolecznictwa. Książka, którą sama chciałabym przeczytać wiele lat temu, bo zaoszczędziłaby mi wielu poszukiwań i sporo czasu.

„O czym szumią zioła” to szczodra dawka naukowej wiedzy na temat roślin leczniczych doprawiona szczyptą historii ziół, etnobotaniki i moich własnych doświadczeń w pracy z roślinami. Zawiera niemal 300 pozycji bibliograficznych, a konsultację naukową wykonała prof. dr hab. n. farm. Irena Matławska, z Katedry i Zakładu Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Oprócz rzetelności merytorycznej zależało mi, aby książka była napisana z poziomu serca, głębokiego szacunku do roślin. Przyjaznym, przystępnym językiem. To taki mój miłosny hołd dla Zielonego Świata Roślin. Niektóre czytelniczki piszą mi, że stworzyłam nowy styl – ziołowa proza poetycka.

W książce przeprowadzam przez najważniejsze tajniki ziołolecznictwa. Dużo miejsca poświęcam temu jak prawidłowo przygotowywać ziołowe remedia. Wyjaśniam na jakiej zasadzie zioła działają na nasz organizm, piszę o prawidłowym zbiorze, suszeniu ziół, o zielarskiej etyce, idei lokalności i sezonowości w pracy z roślinami, o tym dlaczego zioła świeże są bardziej skuteczne od suszonych, o bezpieczeństwie stosowania ziół. Opisuję też 25 gatunków roślin leczniczych, każdej z nich poświęcam kilkanaście stron. O kolejnych roślinach napiszę w następnych tomach, bo planuję stworzyć ziołową trylogię.

Liczący 216 stronic „Receptariusz ziołowy” to kajet wielkiej urody nie tylko do czytania, ale i samodzielnego zapisywania. Zrodzony z miłości do starych przepisów. Czułości, jaką budzą we mnie ręcznie zapisywane zeszyty z przepisami pochowane w szafkach naszych babek i mam. Można znaleźć w nim receptury na ziołowe remedia pochodzące z XIX i początków XX wieku, dowiedzieć się czym były m.in. morsele, cukrosmażki, krążki, kołaczki, zachowki. Zależało mi, aby „Receptariusz” przypominał stary kajet i aby trzymając go w dłoniach mocno czuło się ducha dawnych czasów. Czasem sobie myślę, że powinnam sprzedawać go w zestawie z gęsim piórem.

Od jakiegoś czasu zaczynamy poznawać zioła na nowo. Obserwujemy wielkie zainteresowanie naturalnymi kosmetykami, ludową medycyną, uprawiamy rośliny w przydomowych ogródkach i na balkonach. Chcemy też wiedzieć o nich coraz więcej. Jak zacząć swoją przygodę z ziołami?

Przygodę z ziołami proponuję zacząć z poziomu serca – wybrać się do lasu, na łąki, nad rzekę i po prostu pobyć z roślinami, nawiązać z nimi emocjonalną relację. Dzięki temu nie będziesz traktować ich jedynie w sposób użytkowy. Zawsze powtarzam jak mantrę, że zioła są darem, a nie towarem, a przyroda to sanktuarium a nie darmowy supermarket, gdzie można iść i zrywać bez opamiętania. Mamy teraz wiosnę i słyszę z każdej strony jak ludzie ściągają sok z drzew, często bez jakiejkolwiek refleksji nad tym, że mogą zaszkodzić drzewu, osłabić je. Przyświeca im jedynie myśl – oskoła jest zdrowa, więc wyduszę jej z drzewa dla siebie jak najwięcej.

Bardzo nie chciałabym aby powrót zainteresowania ziołami poszedł w tym kierunku - kolejnej mody, gadżetów, konsumpcji i rabunkowego podejścia do przyrody.

Następnym krokiem jest zapoznanie się z rzetelnymi opracowaniami na temat ziół, fitoterapia to nauka ścisła i ważne, aby dobrze poznać jej podstawy. Nauka rozpoznawania gatunków roślin również będzie bardzo przydatna, aby podczas zbioru nie dochodziło do pomyłek.

Ważna jest również praktyka w sporządzaniu ziołowych remediów, w dobieraniu ziół do mieszanek leczniczych itd., bo od suchej teorii jeszcze nikt zielarzem nie został.

 1. Styl Życia

Ekomisja Bartka Jędrzejaka

Bartek Jędrzejak, dziennikarz, prezenter. Autor reportaży, felietonów i cykli telewizyjnych. Laureat plebiscytu Telekamery 2021 w kategorii: prognoza pogody. Współautor serii książek edukacyjnych dla dzieci „Pogoda dla puchaczy”. (Fot. materiały prasowe)
Bartek Jędrzejak, dziennikarz, prezenter. Autor reportaży, felietonów i cykli telewizyjnych. Laureat plebiscytu Telekamery 2021 w kategorii: prognoza pogody. Współautor serii książek edukacyjnych dla dzieci „Pogoda dla puchaczy”. (Fot. materiały prasowe)
Zanim pojawiły się zdjęcia satelitarne, którymi dziś posługują się synoptycy, aurę prognozowano na podstawie obserwacji przyrody – wyjaśnia prezenter pogody Bartek Jędrzejak. To stąd wzięły się ludowe powiedzenia: „w marcu jak w garncu” czy „kwiecień plecień”.

Zauważyłem, że dzieci w mojej rodzinie wraz z wiekiem zadają coraz bardziej skomplikowane pytania o pogodę i nie zadowalają ich informacje typu, że słońce jest żołte i mocno świeci... Chcą raczej wiedzieć, czy naprawdę może kiedyś zgasnąć. Pomyślałem więc o napisaniu książki edukacyjnej i kiedy opowiedziałem o tym Marcinowi Koziołowi, który od dawna pisze dla dzieci i ma na koncie lekturę dla szkół podstawowych, postanowiliśmy napisać ją razem. Zależało nam na wyborze zwierzęcia, które jest w Polsce aktywne przez cały rok. A że mam w domu abstrakcyjny obraz ptaka, którego nazywam puchaczem, wybór padł na niego.

Polecamy książkę: Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak, 'Pogoda dla puchaczy'. (Fot. materiały prasowe)Polecamy książkę: Marcin Kozioł, Bartek Jędrzejak, "Pogoda dla puchaczy". (Fot. materiały prasowe)

W rytm natury

Zwracając uwagę na przyrodę, zawsze można ocenić stan pór roku, wystarczy rozejrzeć się wokół. Kiedy na przykład zobaczymy bociany, pierwsze kwiaty, budzące się ze snu pszczoły – to znaczy, że nadeszła wiosna. Regularne obserwacje pogody prowadzi się od początku XVIII wieku i kiedy nie było sputników oblatujących ziemię ani zdjęć satelitarnych, z których dziś korzystają synoptycy, pogodę prognozowano właśnie na podstawie zachowania przyrody.

Ciepło, coraz cieplej

Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego, dość blisko zimnej Skandynawii, ale i niedaleko basenu Morza Środziemnego, a nawet (bo dzieli nas tylko Gibraltar) – północnej Afryki. Fronty powietrza z obu stron często ścierają się nad Europą Środkową, dlatego trudniej u nas prognozować pogodę. Jednak w skali globalnej klimat się ociepla. Tegoroczny luty przejdzie do historii klimatologii, bo pod koniec miesiąca w Makowie Podhalańskim zanotowano 21,7 °C !

Inteligencja natury

Około 70 proc. miejsca na kuli ziemskiej zajmują morza i oceany, które wydzielają ogromną ilość dwutlenku węgla, podobnie wulkany. W porównaniu z tym to, co produkuje organizm ludzki, jest minimalne. To zanieczyszczenie naturalne, z którym przyroda nauczyła się sobie radzić, wystarczy zostawić ją w spokoju. Nawet po tak poważnym skażeniu promieniotwórczym, do jakiego doszło 35 lat temu po wybuchu elektrowni w Czarnobylu, w okolicy wyrosły drzewa, powróciły zwierzęta. Problem leży w tym, że jako ludzie dodajemy niebezpieczne zanieczyszczenie w postaci materiałów, które bardzo długo się rozkładają. Dlatego bardzo zwracam uwagę na segregowanie śmieci i na recykling. Nie wyobrażam sobie, że można zostawić śmieci w lesie czy na plaży i kiedy idę na spacer, zwykle noszę ze sobą torbę, do której zbieram wyrzucone butelki, puszki, papiery... To nie wymaga wielkiego wysiłku, a w dobie pandemii, gdy często nosimy jednorazowe rękawiczki, tym bardziej warto to robić. Narzekamy na maseczki, lockdown, ale być może powinniśmy się przyzwyczajać do tego. Co kilka milionów lat Ziemia się oczyszcza przez zlodowacenie, a dziś wraz z topnieniem lodowców nie tylko podwyższa się poziom wód, ale jak – przestrzagają naukowcy – rośnie również ryzyko rozprzestrzenienia się tego, co zostało kiedyś w lodzie zamrożone: bakterii, wirusów, organizmów czy związków, których nie znamy i nie wiemy, jak mogą na nas wpłynąć.

Bartek Jędrzejak, dziennikarz, prezenter. Autor reportaży, felietonów i cykli telewizyjnych. Laureat plebiscytu Telekamery 2021 w kategorii: prognoza pogody. Współautor serii książek edukacyjnych dla dzieci „Pogoda dla puchaczy”.

 1. Styl Życia

Pachnące porządki – naturalne środki do czyszczenia

Naturalne środki czyszczące są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia. (Fot. iStock)
Naturalne środki czyszczące są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia. (Fot. iStock)
Jedną buteleczką olejku aromatycznego posprzątać dom? Chociaż nie, cała buteleczka to za wiele, bo olejki – oczywiście te czyste, naturalne – są niezwykle wydajne.

Używanie naturalnych olejków eterycznych w domowych porządkach to fajna rzecz, zaraziłam się tym w Stanach – mówi Edyta Tecław, założycielka marki ViaAroma. – Dodaję olejku do płynu do podłóg, żeby pachniało. Ale nie tylko o zapach chodzi. Latem przylatują komary, meszki, przychodzą mrówki. Olejek goździkowy świetnie je odstrasza.

Inne pomysły na naturalne środki czyszczące

 • do dezynfekcji blatu kuchennego: zwilżyć wodą ściereczkę, dodać dwie, trzy krople ulubionego olejku (np. z cytryny), i wytrzeć półki i blaty. Pięknie pachnie i skutecznie dezynfekuje. Olejek jest naturalny, więc nawet jeśli wniknie w nacięcia deski i wejdzie w kontakt z jedzeniem, nic się nie stanie.
 • do czyszczenia umywalek czy kranów też używam olejków: soda, ocet, kwasek cytrynowy plus olejek i wszystko schodzi idealnie.
 • do mycia szyb: ocet, woda, olejek eteryczny. Efekt jest świetny – dodaje Edyta Tecław.
 • do prania (olejek lawendowy lub herbaciany) – to dodatkowa dezynfekcja.

A jeśli masz nawilżacz powietrza, dolej do wody kilka kropli olejku – usunie nieprzyjemne zapachy gotowania i oczyści atmosferę.

 1. Moda i uroda

 „Nie ma planety B. Czytała Krystyna Czubówna.” 

(Fot. materiały prasowe Levi's)
(Fot. materiały prasowe Levi's)
Nie uratujemy planety kupując tę czy inną - bardziej ekologiczną - parę dżinsów, ale wybierając świadomie, możemy szkodzić mniej. Marka Levi’s zachęca: kupuj lepiej, noś dłużej, przekazuj, naprawiaj. A w ramach swoich proekologicznych działań zaprasza do współpracy głos, którego nie można pomylić z żadnym innym.

Nie ma planety B - hasło, które na dobre weszło do słownika osób, którym nie jest obojętny los Ziemi, stało się punktem wyjścia do scenariusza dwuminutowego filmu utrzymanego w konwencji dokumentu przyrodniczego, którego narratorką jest Krystyna Czubówna - polska dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz kultowa lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych.

Fot. Roman Kotowicz/ForumFot. Roman Kotowicz/Forum

Wideo „Nie ma planety B. Czytała Krystyna Czubówna” pokazuje jakie działania podejmuje marka Levi’s w ramach tzw. zrównoważonej produkcji. Marka nieustannie wprowadza nieszablonowe rozwiązania dotyczące zmniejszenia negatywnego wpływu branży na klimat, inwestuje w materiały i technologie takie jak Cottonized Hemp i Organic Cotton, korzysta z technologii, w których zużywa się mniej wody, pracuje nad tym, aby zredukować zużycie zasobów naturalnych i sprawić, aby przemysł odzieżowy stał się bardziej przyjazny dla naszej planety.

Czy wiesz, że… średni cykl życia ubrania to jedynie 3 lata.

Czy wiesz, że… pranie ubrań, odpowiada za 23 proc. śladu wodnego w całym cyklu życia produktu?

Czy wiesz, że… globalnie, ⅓ mikroplastiku w środowisku naturalnym pochodzi z prania materiałów syntetycznych.

Czy wiesz, że… globalnie, mniej niż 1proc. ubrań jest poddawanych recyklingowi.

Czy wiesz, że... jeśli założysz ubranie tylko 5 razy zamiast 50, jego ślad węglowy związany z produkcją wzrośnie o 400%?

12 maja, w największych polskich miastach - Warszawie, Krakowie, Katowicach i Trójmieście ruszyła kampania plakatowa mająca na celu zwrócenie uwagi na problem nieświadomej konsumpcji odzieży oraz naszych przyzwyczajeń, jak również uświadomienie i zaciekawienie tematem wpływu branży odzieżowej na środowisko naturalne. Plakaty zostały wydrukowane na ekologicznym papierze pochodzącym w 100% z makulatury, zaś klej użyty do ich naklejenia, nie zawiera szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego związków chemicznych. 10 plakatów zawierających hasła i infografiki dedykowanych całej akcji zaprojektowała Martyna Wędzicka-Obuchowicz, jedna z czołowych polskich graficzek.