1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Międzynarodowy Dzień Kota - czego nie robi się kotu

Wisława Szymborska (Fot. BE&W)
Wisława Szymborska (Fot. BE&W)
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Proponujemy uczcić go, czytając jeden z najpiękniejszych wierszy o miłości autorstwa Wisławy Szymborskiej.

Te przejmujące strofy powstały po śmierci Kornela Filipowicza, męża poetki. W niezwykły sposób pokazują poczucie straty, żalu i osamotnienia nie tylko w ludzkim wymiarze. Wisława Szymborska opublikowała wiersz po raz pierwszy w 1991 roku w czasopiśmie "Odra" i włączyła go do tomiku „Koniec i początek” z 1993 roku.

Kot w pustym mieszkaniu

Umrzeć - tego się nie robi kotu. Bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu. Wdrapywać się na ściany. Ocierać między meblami. Nic niby tu nie zmienione, a jednak pozamieniane. Niby nie przesunięte, a jednak porozsuwane. I wieczorami lampa już nie świeci.

Słychać kroki na schodach, ale to nie te. Ręka, co kładzie rybę na talerzyk, także nie ta, co kładła.

Coś się tu nie zaczyna w swojej zwykłej porze. Coś się tu nie odbywa jak powinno. Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma.

Do wszystkich szaf się zajrzało. Przez półki przebiegło. Wcisnęło się pod dywan i sprawdziło. Nawet złamało zakaz i rozrzuciło papiery. Co więcej jest do zrobienia. Spać i czekać.

Niech no on tylko wróci, niech no się pokaże. Już on się dowie, że tak z kotem nie można. Będzie się szło w jego stronę jakby się wcale nie chciało, pomalutku, na bardzo obrażonych łapach. O żadnych skoków pisków na początek.

Wiersz "Kot w pustym mieszkaniu" pochodzi z tomiku poezji „Koniec i początek”, opublikowanego 1993 roku przez wydawnictwo Znak.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze