1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 10 cytatów świętej Hildegardy, które są jak recepta na dobre i spokojne życie

10 cytatów świętej Hildegardy, które są jak recepta na dobre i spokojne życie

Św. Hildegarda była autorką prac z zakresu teologii, medycyny, kosmologii, przyrodoznawstwa i ziołolecznictwa. (Fot. domena publiczna)
Św. Hildegarda była autorką prac z zakresu teologii, medycyny, kosmologii, przyrodoznawstwa i ziołolecznictwa. (Fot. domena publiczna)
O radę i pociechę prosili ją najbardziej wpływowi mężczyźni średniowiecznego świata – biskupi, papieże i władcy. Święta Hildegarda z Bingen słynęła bowiem z niezwykłej mądrości, a do tego wiedziała, jak łagodzić bolączki duszy i ciała. Które z jej porad mogą być lekarstwem na nasze zwątpienie i zagubienie we współczesnym świecie? Oto 10 cytatów mistyczki, które będą dla was duchowym drogowskazem.

Urodzona w 1098 roku święta Hildegarda z Bingen była jedną z najlepiej wykształconych kobiet swoich czasów, a zarazem tajemniczą mistyczką umiejącą przepowiadać przyszłość. W równym stopniu interesowała się filozofią, co poezją i zielarstwem. Prowadziła skromne życie pokornej benedyktynki, a jednocześnie była znana i ceniona w kręgach najmożniejszych elit średniowieczna.

Nic dziwnego, że postać św. Hildegardy fascynuje ludzi do dziś. Głównie za sprawą jej diet i receptur leczących różnego rodzaju choroby i dolegliwości (jak np. jej słynna dieta orkiszowa). Dbałość o zdrowie traktowała pierwszoplanowo, a radość płynącą z jedzenia uznawała za niezbędny warunek szczęścia. „Człowiek buduje swe ciało tak, by dusza chętnie w nim mieszkała” – zwykła mawiać mniszka. To odróżniało ją od innych myślicieli średniowiecznych, którzy z pogardą odnosili się do ludzkiej cielesności. Święta Hildegarda wprost przeciwnie – nie była zwolenniczką praktyk pokutnych, zachęcała do radowania się i śpiewania na cześć Boga. Jak na swoje czasy miała też dość feministyczne poglądy: zarówno w swoich mistycznych wizjach, jak i pouczeniach przedstawiała kobiecość jako dobrą i równą męskości.

Pojęcie zdrowia w naukach świętej Hildegardy nie sprowadza się jednak do samej troski o stan fizyczny człowieka. Za równie ważny aspekt uznawała naszą kondycję psychiczną. „Choroby powstają z 'czarnej żółci', która rodzi się w duszy. Jeśli człowiek swoje relacje z ludźmi i z Bogiem ma poukładane, to jest zdrowy” – twierdziła średniowieczna mistyczka. Z tego powodu warto zaglądać nie tylko do jej leczniczych przepisów, lecz i życiowych mądrości, które mogą pełnić rolę duchowego przewodnika. Rady św. Hildegardy, choć oparte na etosie chrześcijańskim, potrafią wnieść spokój i pewność w serce każdego człowieka – niezależnie od tego, czy wierzy i w co.

10 najcenniejszych cytatów św. Hildegardy

1. „Stań się dla innych niczym słońce – dzięki wiedzy, jaką posiądziesz, niczym księżyc – dzięki twej szlachetnej postawie, niczym wiatr – dzięki nauczaniu innych z mocą, niczym powietrze – dzięki twej łagodności i niczym ogień – dzięki sile i pięknu słów, które do nich kierujesz”.

2. „Miej oczy zawsze zwrócone w stronę sprawiedliwości i prawdy, bądź czujny, aby nie uwikłać się w zgiełk tego świata”.

3. „Unikaj dwulicowości, która jest raną dla duszy, i mów wszędzie prawdę, która jest niczym słonce, a wtedy ludzie chętnie otworzą przed tobą swe drzwi”.

4. „Gdybyś zawsze doznawał pomyślności, podobny byłbyś do raka, który idąc, nie posuwa się do przodu”.

5. „Bądź miłosierny i życzliwy, staraj się o cnoty, które pokonują pychę, pomagaj potrzebującym i tym, którzy cierpią, przebaczaj swym winowajcom. Nie bądź chciwy i nie obrażaj Boga przez nienawiść do tych, którym On błogosławi. I żyj”.

6. „Sama dusza umacnia, ożywia i rozświetla postać ciała i dlatego jest także świecącym w nim płomieniem, podobnie jak ogień, który błyszczy w całym domu i we wszystkich zakątkach, w ten sposób rozjaśniając całe domostwo”

7. „We wszystkich swoich przedsięwzięciach zachowaj umiar, aby przeprowadził cię przez wszystko i abyś nie doznał upadku”.

8. „Dobrych i prawych kochaj, próżnych i niestałych poprawiaj, upartych znoś cierpliwie. Nigdy nie kieruj się gniewem, unikaj napadów złości, postępuj wobec innych z łagodnym umiarem”.

9. „Módl się i przyjmuj z wdzięcznością trudy życia, a dla innych staniesz się znakiem nadziei”.

10. „Ostatecznym zwycięzcą zawsze jest ten, kto kocha sprawiedliwość, a odrzuca nieprawość i nie chce mieć z nią nic wspólnego. Nawet wówczas, jeśli nie jest on przez innych słuchany, jego postępowanie jest słuszne”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze