1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Wsparcie szefa redukuje stres w miejscu pracy

Wsparcie szefa redukuje stres w miejscu pracy

123rf.com
123rf.com
Wyniki badań wskazują nowatorski sposób na zwiększenie wydajności pracowników. Otóż przełożeni powinni zapewnić pracownikom emocjonalne wsparcie.

Jest to odkrycie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Hajfie. Wkrótce wyniki zostaną opublikowane w European Journal of Work and Organizational Psychology.

We wcześniejszych badaniach naukowcy wykazali, że stres w miejscu pracy (ze względu na wysokie wymagania) powoduje, że u pracowników pojawiają się symptomy somatyczne takie jak: bóle głowy, bóle brzucha, napięcie mięśni i zmęczenie. Skutkuje to zwolnieniami lekarskimi i urlopami. Eksperci podają, że około 225,8 miliardów dolarów rocznie traci się w samych Stanach Zjednoczonych z powodu absencji pracowników

Dr Michał Biron z Uniwersytetu w Hajfie zbadał dynamikę interpersonalnych stosunków w miejscu pracy i ich wpływ na wypalenie zawodowe. Badanie zostało przeprowadzone w przedsiębiorstwie produkcyjnym w Chinach na 241 pracownikach. W chińskiej kulturze istnieje znaczny dystans między przełożonym a pracownikiem. Tym ważniejsze dla naukowców było zbadanie, jaką rolę odgrywa w pracy wsparcia szefa. Wyniki pokazały, że wsparcie ze strony przełożonego, gdy pracownik przeżywa psychosomatyczne objawy stresu, może mieć duże, pozytywne znaczenie.

Kiedy szef oferuje wsparcie pracownik prawdopodobnie nie pójdzie na zwolnienie lekarskie. Będzie skłonny do pozostania w miejscu pracy i koncentracji na jej wydajności. Naukowcy stwierdzili, że ta pomoc jest najistotniejsza wtedy, gdy pracownik zaczyna doświadczać stresu, ponieważ odgrywa ona ważną rolę w zmniejszaniu jego skutków, redukując tym samym prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Źródło: Uniwersytet w Hajfie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze