1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Współczesna Architektura Norweska w Krakowie

MCK Kraków
MCK Kraków
Zobacz galerię 10 Zdjęć
W Międzynarodowym Centrum Kultury otwarto ekspozycję najlepszych projektów norweskich z lat 2005-2010. Do 1 kwietnia 2012 można podziwiać to, co piękne w lokalnej architekturze: racjonalizm, logika i prostota.

Norwegia może poszczycić się własną filozofią architektury. Projektanci czerpią z rodzimej tradycji, która bazuje na wykorzystaniu naturalnych materiałów i wykorzystaniu krajobrazu w procesie projektowania. W norweskich realizacjach zwraca uwagę szacunek dla natury, dla przestrzeni, w które wpisuje się nowe budynki. Te tradycyjne elementy są nowocześnie przetworzone i doskonale współistnieją z nowymi technologiami, choć połączenia mogą się wydawać zaskakujące.

Ekspozycja prezentuje zdjęcia, plany, rysunki, wizualizacje architektoniczne i modele. Zwiedzający obejrzą m.in. klasztor  cysterski w Tautrze (proj.Jensen&Skodvin), Dom Nauczyciela w Oslo (proj. Element Arkitekter AS), ambasadę Norwegii w Katmandu (proj. KristinJarmund), gmach Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo (biuro projektowe Snøhetta).

Centrum przygotowało także ścieżkę edukacyjną dla dzieci, skupiona wokół najciekawszych dla najmłodszych obiektów: dmuchana muszla koncertowa, Tubaloon, i domki-kokony na drzewach, zaprojektowane dla potrzeb obozu letniego.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze