1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Zadaj sobie 4 ważne pytania na temat pieniędzy

123rf.com
123rf.com
Myślisz o pieniądzach codziennie? Narzekasz, że jest ich za mało, martwisz się, że nie starczy ci ich, a może w ogóle nie lubisz się nimi zajmować? Przekonania na temat pieniędzy kryją w sobie tajemnicę osiągnięcia dobrobytu.

Z książki Davida Kruegera i Johna Davida Manna „The Secret Language of Money: How to Make Smarter Financial Decisions and Live a Richer Life” dowiadujemy się, że 9 na 10 badanych osób twierdzi, że byłoby szczęśliwszymi, gdyby ich roczny dochód był dwa razy większy niż obecny. Też tak uważasz? Krueger to były psychiatra, który praktykował i nauczał psychiatrię i psychoanalizę przez ponad 25 lat, obecnie trener biznesu. Swoje psychologiczne doświadczenie wykorzystuje ucząc ludzi, jak doświadczyć dobrobytu. Co jest jego tajemnicą? Co sprawia, że mamy ich za mało? To, że za pomocą pieniędzy chcemy osiągnąć cele niefinansowe, na przykład kontrolujemy innych czy mamy o sobie dobre zdanie. Poza tym nie uświadamiamy sobie naszych przekonań na temat pieniędzy. Wypieramy związane z nim uczucia (strach przed biedą, wstyd że na coś nas nie stać), zaprzeczamy im (nie, wcale nie muszę więcej zarabiać), demonizujemy (pieniądze to zmora życia). Pozwalamy, żeby stan naszego konta regulował nasz nastrój, decydował o poziomie samooceny. Nadajemy pieniądzom nieadekwatne znaczenie. Mylimy z poczuciem bezpieczeństwa, szczęścia a nawet z miłością.

Dlatego warto przeanalizować swoje myśli o pieniądzach. Zadaj sobie 4 pytania na ich temat.

1. Jakie twoje zachowania lub cecha sprawiają, że masz mniej pieniędzy niż byś chciał? 2. Jakie były trzy najbardziej znaczące doświadczenia z pieniędzmi w twoim życiu? Czy je powtarzasz? 3. Czy szczerze rozmawiasz o pieniądzach ze swoim partnerem lub z innymi ludźmi? Jeśli nie, dlaczego? Co ukrywasz? 4. Jak reagujesz na wydawanie pieniędzy podczas zakupów? Poczuciem winy, wstydu, entuzjazmem który szybko mija?

Szczere odpowiedzi na te pytania pozwalają dotrzeć do podświadomych programów na takie tematy jak na przykład: naturalne poczucie bogactwa lub jego brak, odczuwanie bezpieczeństwa, strach przed sukcesem, oskarżanie się za lekkomyślność finansową i wiele innych. Najczęściej pochodzą one z naszej przeszłości i już nam nie służą. Odkrycie ich i świadoma praca nad nimi, pozwalają się od nich uwolnić i wyznaczyć sobie nowe, osiągalne cele na drodze do pełnego portfela.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze