1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Ważniejszy czas niż pieniądz

Ważniejszy czas niż pieniądz

123rf.com
Badanie opublikowane w Psychological Science dowodzi, że ludzie którzy podczas pracy bardziej koncentrują się na harmonogramie, niż na pieniądzach które zarobią, mają inne podejście do życia. Jakie?

Są nastawieni na to, żeby swoje życie spędzać w interakcjach z innymi ludźmi, są zdecydowanie bardziej towarzyscy, a praca nie zajmuje w hierarchii wartości tak wysokiego miejsca jak tych, którzy wykonując zawodowe działania, myślą o pieniądzach. Ci drudzy są nastawieni na to, żeby dużo czasu poświęcać pracy.

Zasada ta pogłębia się wraz z niższymi dochodami - czyli im mniej zarabiasz i więcej myślisz o pieniądzach, tych bardziej się koncentrujesz na dochodach i tym więcej czasu poświęcasz pracy. Kolejny etap badań przeprowadzonych przez Cassie Mogilner z Uniwersytetu w Pensylwanii pokazał, w jaki sposób te dwie grupy spędzają wolny czas. Okazało się, że te osoby, które podczas wykonywania pracy nie myślą o zarobkach, dużo czasu spędzają na imprezach i spotkaniach z innymi, więcej też rozmawiają ze znajomymi przez telefon. Ich poziom satysfakcji z życia było o wiele wyższy niż drugiej grupy. Skoncentrowani na pieniądzach więcej czasu spędzają na czytaniu książek i siedzeniu w domu. Okazuje się, że lepszą, bezpośrednią motywacją do pracy jest chęć spędzania czasu z bliskimi niż zarabianie pieniędzy.

Źródło: Association for Psychological Science

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze