Liczysz kroki i ekscytuje cię monitorowanie swojego wyniku na smartwatchu lub telefonie? Niestety, mamy dla ciebie nie najlepsze wieści. Jak ustalili amerykańscy naukowcy, liczenie kroków wcale nie daje lepszego efektu od aktywności fizycznej mierzonej w minutach. Fakt ten stwierdzono na podstawie trwających przez prawie dekadę obserwacji, w których wzięło udział ponad 14 tysięcy kobiet. Zaskakujące wyniki opublikowano w czasopiśmie medycznym „JAMA Internal Medicine”.
O tym, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób i infekcji oraz sprzyja długowieczności, wiedzą nawet dzieci. Obecne zalecenia dla dorosłych obejmują co najmniej 150 minut umiarkowanej lub intensywnej, ewentualnie 75 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. Do tej pory nie zbadano jednak tego, jak dzienna liczba kroków wpływa na stan zdrowia. Amerykańscy naukowcy z Harvard Medical School postanowili zatem sprawdzić, jak cele oparte na czasie aktywności fizycznej mają się do celów opartych na krokach. Wyniki są naprawdę zaskakujące.
– Uznaliśmy, że istniejące wytyczne dotyczące aktywności fizycznej skupiają się przede wszystkim na czasie trwania i intensywności aktywności, ale brakuje w nich zaleceń opartych na krokach – powiedziała jedna z autorek badania, Rikuta Hamaya, badaczka z Brigham and Women’s Hospital. – W miarę jak coraz więcej osób używa inteligentnych zegarków do pomiaru swoich kroków i ogólnego stanu zdrowia, chcieliśmy sprawdzić, jak pomiary oparte na krokach mają się do celów opartych na czasie – i jak wypada ich powiązanie z wynikami zdrowotnymi: czy jeden jest lepszy od drugiego? – dodała naukowczyni.
Przez 9 lat naukowcy obserwowali 14 399 kobiet, które były zdrowe (nie miały chorób układu krążenia ani raka) i wszystkie nosiły urządzenia do mierzenia aktywności fizycznej. W celu monitorowania wyników co roku musiały one wypełniać specjalne formularze. W momencie noszenia urządzenia uczestniczki badania wykonywały średnio 62 minuty aktywności fizycznej tygodniowo o intensywności umiarkowanej do intensywnej i pokonywały średnio 5183 kroków dziennie.
Co zatem udało się ustalić? W ciągu obserwacji jedynie u 4 procent uczestniczek rozwinęła się choroba sercowo-naczyniowa. Wyższy poziom aktywności fizycznej (czy to oceniany na podstawie liczby kroków, czy czasu trwania aktywności umiarkowanej do intensywnej) był powiązany ze znacznym zmniejszeniem ryzyka śmierci lub chorób układu krążenia – u najbardziej aktywnej ćwiartki kobiet ryzyko zmalało o 30–40 procent w porównaniu z grupą kobiet o mniejszej aktywności. Co ciekawe, różnica we wskaźniku masy ciała (BMI) nie wpłynęła na spadek przeżywalności.
Badacze podkreślają jednak, że mierzenie zarówno korków, jak i czasu aktywności fizycznej ma swoje mocne i słabe strony. Ich zdaniem liczba kroków może nie uwzględniać różnic w poziomach sprawności. Przykład? Gdy 20-latek i 80-latek wybiorą się na umiarkowanie intensywny półgodzinny spacer, ich liczba kroków może znacznie się różnić. Kroki są bowiem łatwe do zmierzenia i mniej podatne na interpretację w porównaniu z intensywnością ćwiczeń. Ponadto urządzenia do mierzenia aktywności fizycznej rejestrują nawet sporadyczne ruchy życia codziennego, nie tylko ćwiczenia. Jest to szczególnie mylne właśnie dla osób starszych, które wykonują sporo pojedynczych ruchów niemających nic wspólnego z ćwiczeniami, a jednak smartwatche i telefony nadal je rejestrują i wliczają do dziennego raportu.
– Aktywność fizyczna wygląda inaczej w zależności od wieku, płci i indywidualnych preferencji. Prawie wszystkie formy ruchu są korzystne dla naszego zdrowia. Dlatego ważne jest, aby wytyczne dotyczące aktywności fizycznej uwzględniały różnorodność osiągania celów – stwierdziła Rikuta Hamaya. Warto jednak wspomnieć, że wykonane badanie obejmowało ocenę wyłącznie wskaźników aktywności opartych na krokach i czasie, większość uczestniczek było rasy białej i miało wyższy status społeczno-ekonomiczny. Co więcej, badanie miało jedynie obserwacyjny, zatem nie można udowodnić związków przyczynowych.
Źródło: „Liczenie kroków nie daje lepszego efektu zdrowotnego od liczenia aktywności w minutach”, pap.pl/aktualnosci/liczenie-krokow-nie-daje-lepszego-efektu-zdrowotnego-od-liczenia-aktywnosci-w-minutach [dostęp: 22.05.2024]