1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Kiedy pieniądze szkodzą miłości?

Kiedy pieniądze szkodzą miłości?

123rf.com
Pary, które się rozwiodły, twierdzą, że złe podejście do spraw finansowych znacząco wpłynęło na przebieg ich związku. Pieniądze są nierozłączną częścią naszego życia i warto nauczyć się z nimi obchodzić. Związek jest dla tej umiejętności dodatkowym wyzwaniem.

Co jest groźne dla związku w zarządzaniu wspólnym budżetem?

1. Unikanie rozmów o pieniądzach. Niestety, badania oraz doświadczenie psychoterapeutów pokazują, że większość par raczej nie mówi o pieniądzach prawie w ogóle. One pojawiają się w tle rozmów, ale brakuje jasnego konfrontacyjnego podejścia do sprawy. Gdy tego nie ma, przemilczenia na temat finansów są jak odbezpieczona bomba, która może w każdym momencie wybuchnąć. Jesteście na przykład na zakupach, ty przymierzasz śliczną sukienkę, w której chcesz mu się podobać, a on jest nadąsany. Owszem, podobasz mu się, ale nie podobają się mu twoje, według niego, nadmierne wydatki na ubrania, tylko ty o tym nie wiesz. Albo jesteście z przyjaciółmi na kolacji w restauracji, jesteś pewna, że on ureguluje rachunek kartą, a on z jakiegoś powodu nie chce tego robić. Nie wiesz dlaczego, ale podejrzewasz go o złe intencje. Niejasności stają się szybko powodem stresu.
Dlatego mówcie sobie o swoim stosunku do pieniędzy.

2. Brak wspólnych priorytetów finansowych. Dla ciebie przykładowo jest ważne, żeby na czas spłacać raty kredytu za mieszkanie, a on jest taki, że jak marzy po motocyklu, zrobi wszystko, żeby go mieć. Nawet kosztem terminowych spłat wszelkich należności finansowych. Albo ty chcesz przez cały rok oszczędzać,
żeby w wakacje szaleć podczas drogich wczasów, jemu zaś wystarczy działka rodziców, bo woli pieniądze wydawać na książki i jedzenie w knajpach. Priorytety finansowe wynikają z priorytetów życiowych. Dobrze jest, jeśli są one podobne, wówczas unikamy większości problemów wynikających z nieporozumień.

3. Utożsamianie pieniędzy z samooceną. Poczucie własnej wartości nie znajduje się w bankomacie, ale wielu osobom tak właśnie się wydaje. Jeśli stan konta znacząco wpływa na twoją samoocenę, związek narażony jest na straty. Życie przynosi bowiem różne sytuacje - utrata pracy,
choroba albo po prostu gorszy czas – mogą sprawić, że ktoś nie czuje się pełnowartościowym mężczyzną czy atrakcyjną kobietą. Przy takim podejściu sami traktujemy się przedmiotowo, co znajduje negatywne odbicie w relacji.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze