fbpx

Adidasy z wyłowionych sieci rybackich

Adidasy z wyłowionych sieci rybackich
news.adidas.com

Marka Adidas zaprezentowała buty w całości wyprodukowane z odpadów wyłowionych z morza. Połowem sieci widm wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki zajęła się organizacja pozarządowa Sea Shepherd Conservation Society.
Porzucone sieci na dnie mórz i oceanów zagrażają rybom i ssakom morskim. Skala problemu jest ogromna, w 2104 czasopismo Public Library of Science oszacowało, że może to być blisko 270 tys. ton sieci widm. Według WWF Polska tylko w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego dryfuje nawet 800 ton! Miesiąc temu rozpoczęła się akcja wyławiania, organizacja ma nadzieję znaleźć do 350 ton niebezpiecznych sieci. To największy na świecie projekt oczyszczania morza z sieci widm.

W kwietniu Adidas podpisał porozumienie z organizacją ekologiczną Parley for the Oceans, która działa na rzecz oczyszczenia oceanów. Eric Liedtke z zarządu Adidasa przyznaje, że przemysł obuwniczy nie ma wielu osiągnięć w zakresie ochrony środowiska morskiego, ale ta jednorazowa – jak dotychczas akcja – pokazuje potencjał. Buty z morskiego recyclingu nie są jeszcze dostępne w sprzedaży, Adidas zapowiada, że trafią do sklepów na początku przyszłego roku.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze