fbpx

Dogtrekking

Dogtrekking
lenivastudio.com

Dogtrekking staje się coraz bardziej popularną formą aktywności. Mnóstwo ludzi codziennie chodzi na spacery ze swoimi psami i tym samym nieświadomie przemierza wiele kilometrów. Dla każdej osoby jest to zarówno forma rekreacji, jak i sposób na utrzymanie dobrej kondycji. Dogtrekking jest też dyscypliną sportową. Już od kilku lat w odbywa się Puchar Polski w Dogtrekkingu organizowany przez markę Merrell. Jak przygotować się od udziału w zawodach?
Zdecydowanie najważniejsza jest odpowiednia współpraca pomiędzy opiekunem a pupilem. Pies jest równorzędnym towarzyszem osoby, z którą wystartował. Dlatego właśnie to również od jego kondycji zależy ukończenie zawodów z dobrym czasem. Przygotowania można zacząć od wydłużenia spacerów z psem przynajmniej o 2 godziny. Dzięki temu szybko i prawie niezauważalnie można poprawić kondycję swoją i psa. Dodatkowo raz w miesiącu warto zaplanować dłuższą wyprawę np. w góry, gdzie będzie można przejść dużo dłuższą trasę. Ważne, by podczas treningów zachęcać psa do przemieszczania się cały czas do przodu. Pozwoli to przyzwyczaić go do utrzymywania stałego tempa i łatwiejszego pokonywania wzniesień na drodze. Natomiast codzienne bieganie z psem wpłynie korzystnie na kondycję przede wszystkim ludzi.

Zawody odbywają się w różnych miejscach na terenie Polski, a trasy biegną zazwyczaj przez naturalne i nieuregulowane drogi. Trzeba zatem pamiętać, że na szlakach mogą występować różnego typu naturalne przeszkody, takie jak kamienie i nierówności terenu. W takim przypadku warto zadbać o odpowiednie buty, które zapewnią nam komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo na trasie marszu. Najlepszym wyborem są buty specjalnie zaprojektowane do trekkingu odbywającego się w różnych warunkach terenowych. W sezonie 2014 uczestnicy odwiedzili tereny Ojcowskiego Parku Narodowego, Góry Złote i Bardzkie, trasy dawnej Puszczy Śląskiej, Karkonosze oraz Beskid Śląski.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>