Jak oszczędnie korzystać z transferu danych w internecie mobilnym?

fot. shutterstock

Z roku na rok rośnie liczba użytkowników internetu mobilnego. Niestety w trakcie przeglądania stron, poczty czy portali społecznościowych rzadko myślimy o tym, że każda z tych czynności uszczupla nasz limit danych. Po jego przekroczeniu musimy liczyć się albo z większym rachunkiem, albo znacznym ograniczeniem prędkości transferu. Można jednak temu zaradzić.
Aby nie przekraczać określonego limitu, najlepiej przed wykupieniem usługi zastanowić się, ile GB tak naprawdę będziemy potrzebować. Jeżeli internet mobilny będzie dodatkowym pakietem, wykorzystywanym okazjonalnie, nie ma sensu kupowanie zbyt dużego limitu. Inaczej sprawa wygląda, jeśli mobilny dostęp jest wykorzystywany bardzo często, szczególnie do ściągania wszelkiego rodzaju plików audio, wideo lub oprogramowania. Na początku należy więc oszacować, oczywiście w dużym przybliżeniu, ile GB jesteśmy w stanie wykorzystać w ciągu miesiąca.

Ile danych pobieramy, korzystając z internetu mobilnego?

Korzystając z internetu, zwykle przeglądamy strony informacyjne, rozmawiamy ze znajomymi za pośrednictwem komunikatorów, sprawdzamy pocztę e-mail, odwiedzamy portale społecznościowe, ściągamy muzykę, pliki wideo lub filmy. Każda z tych aktywności powoduje, że pobieramy dane o określonej wartości. Rzadko jednak zdajemy sobie tak naprawdę sprawę z tego, ile danych z przyznanego limitu jest pobieranych w trakcie poszczególnych czynności. Poniżej prezentujemy przykładowe, orientacyjne ilości przy standardowej aktywności w internecie:

— godzinna rozmowa na komunikatorze tekstowym: 0,25-1 MB,

­— ściągnięcie filmu: 700-1500 MB,

— ściągnięcie pliku wideo: 250-500 MB,

— ściągnięcie pliku audio: 50-150 MB,

— ściągnięcie zdjęcia: 0,05-2 MB,

— 1,5 godz. rozmowy na komunikatorze: 50 MB.

Tak znaczna rozpiętość w szacunkach wynika przede wszystkim z faktu, że w trakcie poboru danych niejako przy okazji ściągamy dodatkowe elementy, np. reklamy. Dla przykładu: starsze wersje komunikatorów nie mają rozbudowanych paneli reklamowych i dzięki temu są zdecydowanie oszczędniejsze w użytkowaniu.

W internecie często korzystamy również z portali społecznościowych, sprawdzamy pocztę lub pobieramy mapy. Warto zatem pamiętać, że aktualizacja portalu społecznościowego pobiera ok. 1 MB, sprawdzenie poczty – 0,2 MB, a wyznaczenie trasy na mapie internetowej – 600-700 kB. Dobrze jest również zwrócić uwagę na fakt, że dane pobierane są nie tylko w trakcie naszej aktywności w internecie.