Europejską Nagrodą dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej Public Space 2024 wyróżniono Park Akcji Burza znajdujący się na warszawskim Czerniakowie.
Park Akcji Burza to symboliczne miejsce w Warszawie, dlatego znalazł się wśród stu projektów, których realizację obiecał mieszkańcom stolicy prezydent Rafał Trzaskowski. Znajduje się bowiem wokół Kopca Powstania Warszawskiego, zwanego dawniej Kopcem Czerniakowskim, usypanego z gruzów zwożonych tam podczas odbudowy Warszawy po zakończeniu II Wojny Światowej.
Z inicjatywy powstańców warszawskich na szczycie kopca zbudowano pomnik — symbol Polski Walczącej Góra zgliszczy miała być znakiem pamięci, jednak dość szybko stała się miejscem zapomnianym i zaniedbanym. Miejsce „żyło” tylko podczas rocznicowych obchodów Powstania Warszawskiego, a teren wokół kopca porastały chaszcze.
Po latach zarówno sam Kopiec jak i przestrzeń wokół niego doczekała się spektakularnej rewitalizacji według projektu warszawskich architektów z pracowni topoScape i Archigrest. Powstał nowoczesny park łączący miejsce pamięci o historii Warszawy z potrzebami mieszkańców pragnących miejsc do wypoczynku i rekreacji wśród zieleni. W parku znajdują się obecnie podświetlane alejki, kładka wśród drzew, wąwozy z gruzobetonu, nawiązujące do charakteru miejsca, a także ścieżka przyrodnicza i place zabaw.
Park Akcji Burza, Warszawa (Fot. materiały prasowe Urzędu Miasta Warszawa)
W ramach przebudowy parku na terenie Kopca posadzono ponad 450 drzew parkowych i około 8,5 tys. sadzonek drzew leśnych, a także krzewy i byliny. Zachowano też strefy dzikiej przyrody.
Park Akcji Burza, Warszawa (Fot. materiały prasowe Urzędu Miasta Warszawa)
Jury konkursu Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej, w którym zasiadają znani europejscy urbaniści i architekci, doceniło rewitalizację Parku Akcji Burza za innowacyjność i pozytywny wkład projektu w poprawę jakości życia mieszkańców oraz w rozwój miasta.
Park Akcji Burza, Warszawa (Fot. materiały prasowe Urzędu Miasta Warszawa)
W uzasadnieniu jurorów czytamy: – Nowy park w centrum Warszawy w innowacyjny sposób nawiązuje do historii miejsca poprzez wykorzystanie ruin z II wojny światowej, by stworzyć dostępną i przyjemną przestrzeń publiczną łączącą historię, rekreację i wrażliwość ekologiczną.
Park Akcji Burza, Warszawa (Fot. materiały prasowe Urzędu Miasta Warszawa)
To nie pierwsza nagroda dla tej realizacji. Park Akcji Burza doceniono kilkukrotnie już wcześniej, przyznano mu między innymi Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy, Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki”, a także nagrodę w konkursie LILA – Landezine International Landscape Award, czyli jednym z najważniejszych konkursów dotyczących realizacji w dziedzinie przestrzeni publicznej i architektury krajobrazu.