1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Psychoterapia Gestalt, cz.1

123rf.com
123rf.com
Jak się teraz czujesz? Jakie uczucie towarzyszy Ci, kiedy to mówisz? Jak doświadczasz tego uczucia w ciele? Jak to, czego doświadczasz „tu i teraz” odnosi się do Twojego życia? Jak się masz ze mną? – takie lub podobne pytania, możesz usłyszeć podczas spotkania w gabinecie u psychoterapeuty GESTALT.

Psychoterapia Gestalt osadzona jest w nurcie humanistyczno-egzystencjalnym. Jej podstawowe założenia, stworzone przez Fredericka Perlsa, to przede wszystkim doświadczanie życia w teraźniejszości, czyli słynne „tu i teraz”.  Kiedy jesteśmy zatopieni w myśleniu o przeszłości, o tym co było, jak było, o tym, co nam się zdarzyło „kiedyś”… lub analogicznie, kiedy nasze myśli wybiegają ku przyszłości, zastanawiamy się, jak będzie „wtedy”, co się stanie gdy….  nie mamy przestrzeni w sobie na to, by skoncentrować się na przeżywaniu życia w danym momencie, w teraźniejszości.

Twórcy Gestalt postrzegali człowieka i jego problemy w sposób holistyczny – według nich zarówno psychika, jak i ciało znają odpowiedź na to, czego potrzebujemy. Człowiek w sposób naturalny dąży do zachowania równowagi organizmu (proces homeostazy).

Nadrzędnym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, czyli rozumienie tego co się w danym momencie dzieje w sferze uczuć, myśli, zachowań i ciała. Świadomość rozumiana jest, jako źródło zdrowia i choroby.  W procesie od nieświadomości do świadomości, opartym na relacji JA – TY, osoba uczy się rozpoznawać swoje potrzeby i zaspokajać je. Bierze całkowitą odpowiedzialność za dokonywane wybory w poczuciu wolności, a nie pod presją powinności czy wymagań zewnętrznych.

Kto może korzystać z terapii GESTALT?

Terapia w nurcie Gestalt jest adresowana do osób dorosłych, młodzieży, par i rodzin. Nie ma konkretnych wskazań lub przeciwskazań do odbycia terapii w tej modalności.

Do gabinetu terapeuty Gestalt możesz przyjść w momencie przeżywania: kryzysu emocjonalnego, objawów psychosomatycznych, trudności w relacjach z dziećmi, partnerem, w pracy, obniżonego nastroju lub depresji, objawów nerwicowych, doświadczania lęku, żałoby czy straty.

Terapia Gestalt jest także idealna dla osób pragnących rozwijać się, odkrywać swoją tożsamość, swoje prawdziwe „self”  i kształtować osobowość.

Czym się kierować przy wyborze psychoterapeuty Gestalt?

Kiedy już podejmiesz decyzję i jesteś gotów/gotowa na psychoterapię, sprawdź, czy i gdzie odbył kształcenie psychoterapeuta, do którego chcesz się umówić. To ważne! W Polsce, w Krakowie, są dwie szkoły zajmujące się kształceniem przyszłych psychoterapeutów GESTALT: Instytut Integralnej Psychoterapii Gestalt oraz Instytut Terapii Gestalt. Oba instytuty posiadają akredytację European Association for Gestalt Therapy.

Zwróć uwagę, czy terapeuta poddaje swoją pracę stałej superwizji - możesz o to zapytać na pierwszym spotkaniu. Sprawdź też, czy terapeuta jest zrzeszony w jakimś stowarzyszeniu np. Polskim Towarzystwie Psychoterapii Gestalt lub Polskim Towarzystwie Psychologicznym i jakie ma doświadczenie w pracy w pomocy psychologicznej. W przypadku wyboru terapeuty bardzo ważna jest opinia jego byłych lub obecnych klientów.

Nieistotne jest to, w jaki sposób dana osoba promuje swoją działalność, czy i jaką posiada stronę www, jaki i gdzie usytuowany ma gabinet, ale to, jak Ty się czujesz przy tej osobie podczas pierwszego spotkania.

Zapraszam do bezpłatnej grupy wsparcia dla kobiet,

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze