1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czy jesteś naturalnym liderem?

123rf.com
123rf.com
Wybitni przywódcy inspirują i porywają do działania. Wszystko dzięki inteligencji emocjonalnej! To jej elementy:

SAMOŚWIADOMOŚĆ. Liderzy rozumieją, jak ich uczucia wpływają na nich samych i na wyniki ich pracy. Potrafią o nich rozmawiać. Znają swoje słabe i mocne strony i umieją się z siebie śmiać. Z wdziękiem przyjmują konstruktywną krytykę. Cechuje ich pewność siebie, co przekłada się na to, że chętnie podejmują się trudnych zadań.

ZARZĄDZANIE SOBĄ. Naturalni liderzy potrafią znaleźć sposób na poskromienie własnych niespokojnych impulsów i emocji. Otwarcie przyznają się do pomyłek i błędów oraz silnie przeciwstawiają się nieetycznemu działaniu innych. Mają dużą zdolność do adaptacji, są pragmatyczni, ich cele są ambitne, ale osiągalne. Chwytają okazje lub je stwarzają, ale nie czekają na nie. Są też wielkimi optymistami.

ŚWIADOMOŚĆ SPOŁECZNA. Liderów cechuje empatia, potrafią spojrzeć na sytuację z perspektywy drugiej osoby. Dostrzegają też powiązania społeczne i kluczowe relacje władzy. Utrzymują serdeczne stosunki z klientami firmy, starannie monitując poziom ich zadowolenia.

ZARZĄDZANIE RELACJAMI. Liderzy potrafią inspirować innych poprzez trafne wyrażanie wspólnej wizji. Dzięki nim praca staje się pasjonująca. Potrafią też przekonywać do swoich racji i efektywnie innych ludzi. Umieją porozumieć się ze wszystkimi stronami konfliktu i konstruktywnie go rozwiązać. Poświęcają czas na tworzenie i cementowanie bliskich relacji między ludźmi.

Źródło: Daniel Goleman, Richard Boyatzis, Annie McKee, „Naturalne przywództwo”, wyd. Jacek Santorski 2002

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze