1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Jak chronić się przed skutkami smogu?

Jak chronić się przed skutkami smogu?

123rf.com
123rf.com
„Smog” to słowo odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki. O tym, że jest niebezpieczny dla zdrowia, wiemy wszyscy. Jak więc dbać o zdrowie na co dzień?

Jak możemy zniwelować negatywne skutki wdychania szkodliwych substancji i zadbać o zdrowie swoje i bliskich na, radzi dr Michał Michalik, otolaryngolog z Centrum Medycznego MML.

Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć smog? Smog jest niebezpieczny dla zdrowia, a szczególnie dla naszej błony śluzowej, która gromadzi wdychane zanieczyszczenia. W procesie oddychania najważniejszy jest nos, a tam błona śluzowa jest bardzo delikatna. Wszystko, co wdychamy, osadza się właśnie w nosie. Stąd nadmierne zanieczyszczenia mogą w pierwszej kolejności powodować niedrożność nosa, przewlekły katar czy zapalenie zatok, bo organizm walczy, żeby pozbyć się szkodliwych substancji.

Inne konsekwencje to kaszel, przewlekły ból głowy wynikający z niedotlenienia, zapalenie spojówek czy mniejsze odczuwanie smaku i zapachów. Należy też pamiętać, że na szkodliwe substancje narażone są krtań, tchawica, oskrzela i płuca, a smog wpływa bezpośrednio na czynniki onkogenne, stąd częste porównanie szkodliwości wdychania nadmiernych zanieczyszczeń do palenia nawet kilku papierosów dziennie.

Jak więc żyć ze smogiem na co dzień? Co Pan radzi swoim pacjentom? Radzę zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. W czasie tzw. alarmu smogowego ograniczmy do możliwego minimum spędzanie czasu na dworze, spacery z dziećmi czy uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Warto też zadbać o oczyszczenie i nawilżenie powietrza. W domu można to zrobić chociażby przy użyciu mokrego ręcznika, który kładziemy na kaloryferze czy prania, które na noc wstawiamy do sypialni.

Zadbajmy też o odporność. W okresie zimowym to szczególnie ważne, bo jesteśmy wszyscy narażeni na ciągłe zmiany temperatury i nasz układ immunologiczny jest rozregulowany. Obniżmy trochę temperaturę w naszych domach i autach, żeby nie szokować organizmu za każdym razem, kiedy musimy wyjść na świeże powietrze. Ubierajmy siebie i swoje pociechy adekwatnie do temperatury, ale bez zbędnej przesady. Zadbajmy o zdrową dietę, czyli zbilansowane posiłki i suplementy wielowitaminowe, które w tym okresie zastępują brak nowalijek i świeżych owoców.

A jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Przewlekły katar, uporczywe kichanie, suchy kaszel, zapalenie spojówek, ogólne złe samopoczucie i utrzymujący się ból głowy, a także chrypka czy zmiana tembru głosu to powody, żeby skonsultować się ze specjalistą. Odpowiednio laryngologiem, okulistą bądź lekarzem rodzinnym.

Dr n. med. Michał Michalik - specjalista otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi, specjalista medycyny lotniczej, założyciel i właściciel

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze