1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czy zbilansowana dieta wystarczy, aby zapewnić twojemu nienarodzonemu dziecku prawidłowy rozwój? Sprawdź!

Jesteś w ciąży i doskonale wiesz, że musisz zadbać o zdrową dietę – starasz się więc jeść zgodnie z zasadami żywienia. Czy jednak wraz z posiłkami dostarczasz swojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze? Dowiedz się więcej na ten temat.

W ciągu tych wyjątkowych 9 miesięcy zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre witaminy i składniki mineralne – ma to związek z intensywnym rozwojem płodu, który potrzebuje wielu substancji odżywczych. Chociaż zdrowa dieta to podstawa, .

Sama dieta może nie wystarczyć...

Dobrze skomponowany jadłospis odgrywa istotną rolę w odżywianiu pań spodziewających się dziecka. Pozwala dostarczyć większość składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu i właściwego funkcjonowania organizmu przyszłej mamy.

Sama dieta może się jednak okazać niewystarczająca, m.in. z powodu zbyt małej zawartości cennych substancji w niektórych produktach spożywczych oraz gorszego przyswajania wielu z nich. Zachodzi zatem potrzeba sięgnięcia po suplementy – koniecznie w postaci specjalnych tabletek dla kobiet w ciąży.

Jakie substancje odżywcze warto przyjmować w formie suplementów diety?

  • Cholina
Zgodnie ze stanowiskiem amerykańskiego Institute of Medicine zapotrzebowanie na cholinę w okresie ciąży wynosi aż 450 mg na dobę. To niezwykle ważny składnik diety, który odgrywa istotną rolę w rozwoju płodu: m.in. zabezpiecza przed uszkodzeniami jego DNA, zmniejsza ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej i wspomaga rozwój mózgu.
  • Witamina D3
Chociaż proces biosyntezy witaminy D3 zachodzi bezpośrednio w skórze pod wpływem promieni słonecznych, nie jest w stanie wytworzyć ilości odpowiadającej zalecanej dziennej dawce – powodem jest stosowanie kremów z wysokim filtrem oraz unikanie przebywania na słońcu. Ponadto zawartość tej substancji w produktach spożywczych jest znikoma, co dodatkowo wpływa na jej niski poziom w organizmie – szczególnie że dobowa dawka rekomendowana przez ekspertów wynosi aż 2000 IU.
  • Foliany
Mianem folianów określa się grupę wielu związków witaminy B9, do których zalicza się kwas foliowy. Ich przyjmowanie w odpowiedniej ilości wpływa korzystnie na rozwój płodu – m.in. ogranicza prawdopodobieństwo wady cewy nerwowej.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca przyjmowanie nawet 0,8 mg folianów na dobę – zwłaszcza w przypadku pań, które mają problem z ich przemianą metaboliczną. Chociaż część zapotrzebowania można pokryć dietą, potrzebna jest suplementacją.

Jak widać, przyjmowanie tabletek dla kobiet w ciąży może okazać się koniecznością. Zażywanie jakichkolwiek preparatów należy jednak skonsultować z ginekologiem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze