1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. REKLAMA
 4. >
 5. Rusza kampania antydepresyjna

Rusza kampania antydepresyjna

6 listopada rusza kampania antydepresyjna organizowana przez Fundację ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Kampania potrwa do końca listopada.

Depresja jest jedną z głównych przyczyn zaginięć, dlatego Fundacja zajmuje się tym tematem. Spośród osób zaginionych chorujących na depresję zdecydowana większość zniknęła w dniu lub tuż przed wizytą u psychiatry. -Chorzy często czują się winni, że ich stan tak wolno się poprawia lub boją się przyznać lekarzowi, że nie brali leków. Bywają zniechęceni do leczenia, a jednocześnie zdają sobie sprawę z oczekiwań rodziny. Te sytuacje wzmacniają u chorych pragnienie ucieczki - mówi Kinga Bystrek, psycholog, specjalista ds. poszukiwań Fundacji.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na depresję, jako chorobę, która może dotknąć każdą kobietę, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy status społeczny. Depresji można i trzeba zapobiegać, a w przypadku choroby, trzeba ją leczyć.

Głównym elementem kampanii będzie promocja Antydepresyjnego Telefonu Zaufania - 22 654 40 41, który Fundacja ITAKA prowadzi od 9 lat. W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 17.00 – 20.00 dyżurują pod nim lekarze psychiatrzy. Nie leczą przez telefon, ale wysłuchają, doradzą, wskażą miejsca, gdzie można uzyskać pomoc w walce z chorobą. -Ten telefon jest bardzo potrzebny. Dzwoniący są wdzięczni za rozmowy, mówią, że bardziej rozumieją teraz co się z nimi dzieje, że rozmowa była uzupełnieniem wizyty lekarskiej -mówi Justyna Nowakowska, lekarz – psychiatra dyżurująca przy Antydepresyjnym Telefonie Zaufania. Specjaliści ITAKI przeprowadzają 100 rozmów miesięcznie. Większość dzwoniących, bo aż 64% to kobiety.

Telefon jest kierowany do osób, które:

 • podejrzewają, że mogą mieć depresję (dowiedzą się, co w tej sytuacji mogą i powinny zrobić),
 • chorują na depresję lecz nadal mają opory przed pójściem do specjalisty (poznają objawy i mechanizmy choroby, otrzymają informacje na temat metod i sposobów leczenia depresji, rozmowa z ekspertem pomoże im podjąć leczenie),
 • są w trakcie leczenia i mają pytania, których nie zadały lekarzowi prowadzącemu (anonimowo dostaną odpowiedź na dręczące wątpliwości),
 • są zniechęcone przebiegiem leczenia (dostaną wsparcie w bezradności),
 • są bliskimi chorych na depresję (dowiedzą się jak pomóc choremu i zachęcić go do leczenia),
 • doświadczają problemu niedostępności lekarzy psychiatrów, długiego czasu oczekiwania na wizytę, cen leków.
Ponadto na stronie , zawarte są liczne porady dla osób chorych na depresję, zagrożonych tą chorobą oraz ich rodzin i bliskich. Na stronie działa forum umożliwiające wymianę myśli między czytelnikami i zadanie pytania lekarzowi psychiatrze lub psychologowi.

Kampanię zainauguruje wystawa fotograficzna w warszawskiej galerii handlowej Złote Tarasy. Wystawę zdjęć Lidii Popiel i studentek Warszawskiej Szkoły Filmowej będzie można oglądać przez dwa tygodnie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze